Chłodnie nie odbierają od rolników warzyw – powodem m.in. wzrost kosztów energii
Problem wzrostu cen energii elektrycznej to jedna z oznak trwającego obecnie największego kryzysu gospodarczego po upadku komunizmu. Przyczyniły się do niego głównie dwa czynniki: pandemia covid-19 oraz wojna za naszą wschodnią granicą.
Rolnicy prowadzący gospodarstwa warzywnicze w gminach Wyszogród i Czerwińsk, zaprosili Przedstawicieli Parlamentu, Starostę Płockiego i Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych na spotkanie w miejscowości Stobecin w celu przedstawienia ich trudnej sytuacji rynkowej.
W spotkaniu, które odbyło się 2 października 2023 roku uczestniczył Wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski, Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz i okoliczni rolnicy, którzy borykają się problemem braku możliwości sprzedaży brokułów i kalafiorów do chłodni.
Przenawożenie pomidorów – objawy, jak temu zaradzić?
Rolnicy będący inicjatorami spotkania prowadzą w gminach Wyszogród i Czerwińsk specjalistyczne gospodarstwa warzywnicze nakierowane na produkcję wysokiej jakości kalafiorów i brokułów z przeznaczeniem na przechowywanie w chłodniach.
Gospodarze sygnalizują, że obecnie, podczas zbioru warzyw, przepełnione chłodnie nie są zainteresowane zakupem warzyw, tłumacząc swoją decyzję tym, że znacząco wzrosły koszty energii, pracy oraz kredytów. Na nieszczęście dla polskich rolników, wolą kupować od firm zagranicznych na bieżąco dostarczających towar na rynek hurtowy.
Wkrótce nabór wniosków o wsparcie dla producentów owoców i warzyw
Uczestnicy spotkania oczekują od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi uruchomienia interwencyjnego skupu kalafiorów i brokułów w podobnej skali jak to miało miejsce w przypadku malin oraz wprowadzenia dopłat do produkcji kalafiorów i brokułów.
Widmo bankructwa spędza sen z powiek producentów warzyw, bowiem na funkcjonowanie swoich gospodarstw, w tym na zakup sadzonek i ochrony roślin, wzięli oni kredyty. W obecnej sytuacji obawiają się, że brak pomocy państwa spowoduje upadek wielu gospodarstw. Uczestnicy spotkania zwrócili się również o umożliwienie spotkania delegacji rolników z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w celu omówienia trudnej sytuacji w sektorze.
W opinii redakcji okiemrolnika.pl jednym ze źródeł opisanego powyżej problemu, z jakim przyszło się borykać producentom warzyw, jest podniesienie nie tylko cen energii elektrycznej, która została „zablokowana” przez państwo na poziomie ponad trzykrotnie wyższym niż przed kryzysem. To również cena tzw. opłaty stałej/ przesyłowej, która również wzrosła ponad dwukrotnie, a nie jest w żaden sposób regulowana przez państwo w celu zmniejszenia wpływu kryzysu na gospodarkę.
Chłodnie same poniekąd ratując się przed upadkiem, szukając rozwiązania pozwalającego im na dalsze funkcjonowanie kupują towar, który po prostu dalej odsprzedają. Z firm przechowalniczych stają się firmami handlowymi.
Okradał sąsiadów z plonów. Groził im śmiercią
(rpf)
Co siać w maju na polach
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.
dowalili opłatę stałą za przyłącze , było 10 tys za magawat a teraz jest 25 tys o innych ekstra "dodatkach" nie wspomne a dzwon tam i probuj cos sie dowiedziec to nawet jak ci tłumaczą to tego pojąć nie idzie . to jest po prostu porażka co oni z nami robią