REKLAMA

Choroba Mareka u kur – jak rozpoznać i leczyć?

Redakcja - Zwierzęta
03.03.2022
chat-icon 0

Hodowla zwierząt jest dla każdego rolnika sporym wyzwaniem i wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, nie tylko związanymi z pielęgnacją, ale także z regularnymi wizytami weterynarza i reagowaniem w przypadku wystąpienia niepokojącym objawów. Ich bagatelizowanie może doprowadzić zarówno do śmierci jednego zwierzęcia, jak i całego stada.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Hodowla zwierząt jest dla każdego rolnika sporym wyzwaniem i wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, nie tylko związanymi z pielęgnacją, ale także z regularnymi wizytami weterynarza i reagowaniem w przypadku wystąpienia niepokojącym objawów. Ich bagatelizowanie może doprowadzić zarówno do śmierci jednego zwierzęcia, jak i całego stada.

 

Jednym z najbardziej niebezpiecznych schorzeń jest znana już od bardzo dawna choroba Mareka u drobiu. Jakie są jej objawy i jak ją leczyć? Tego dowiesz się, czytając dalszą część naszego artykułu.

Choroba Mareka u kur – czym jest?

Choroba Mareka jest występującym u kur wirusowym schorzeniem, które zostało opisane już w 1907 roku. Zajął się tym węgierski uczony Joseph Mareka nazywając ją Polyneuritis. Dolegliwość scharakteryzowana została jako porażenna choroba zarówno skrzydeł, jak i nóg. W kolejnych latach jej występowanie notowane było sporadycznie, a jej nasilenie przypadło na lata 60. XX wieku. W trakcie przebiegu choroby Mareka zauważano wtenczas również obecność zmian nowotworowych. W tym okresie niezwykle często schorzenie było utożsamiane z białaczką ptasią, a dopiero z czasem zostało wyodrębnione jako zupełnie inna choroba.

Choroba Mareka u kur – objawy

Przyczyną tego groźnego dla drobiu schorzenia jest wirus z rodzaju Herpesvirus. Choroba Mareka ma bardzo charakterystyczny przebieg i objawia się porażeniem nóg oraz skrzydeł, a nawet ogona u ptaków. Często podczas jej postępowania możemy zauważyć spadek masy ciała u kur, a także wyniszczenie organizmu. Dlatego, jeśli zaobserwujemy niepokojące objawy, warto natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu zdiagnozowania zainfekowanego osobnika i w razie możliwości odseparowania go.

Choroba Mareka – leczenie i zapobieganie

W sytuacji zainfekowania chorobą Mareka nie mamy niestety możliwości jej wyleczenia, natomiast możemy jej zapobiegać poprzez odpowiednio wczesne szczepienie drobiu. Szczepienia odbywają się już w przypadku jednodniowych piskląt, dzięki czemu możliwe jest przeciwdziałanie rozwojowi wirusa. Musimy jednak pamiętać, że szczepienie nie będzie równoznaczne z uchronieniem drobiu przed zakażeniem, aczkolwiek zapobiegnie rozwojowi zmian nowotworowych. Ważną informacją, o której powinniśmy pamiętać, jest także fakt, że odporność poszczepienna pojawia się dopiero po 7, a nawet 10 dniach od przyjęcia przez pisklę dawki. Jeśli zależy nam na wprowadzeniu skutecznych czynności wspomagających zapobieganie chorobie Mareka, warto, abyśmy przestrzegali zasad profilaktyki nieswoistej związanej z separowaniem piskląt od zjadliwego zarazka terenowego.

Mareka u kur – opis choroby

Choroba Mareka u drobiu to schorzenie nowotworowe, które jako pierwsze było zwalczane poprzez wykonywanie profilaktycznych szczepień. Jednak musimy być także przygotowani na to, że szczepionki nie zawsze działają, a wirus się na nie z czasem uodparnia, co jest powodem śmierci kur na całym świecie. Niestety, nie zawsze jesteśmy w stanie zauważyć objawy kliniczne u pojedynczych sztuk, co przekłada się na zwiększenie śmiertelności wśród stada. Kolejnym problemem, z którym musimy borykać się w momencie wystąpienia choroby Mareka, jest jej wysoka zaraźliwość, przez którą w szybkim czasie dochodzi do zainfekowania niemal wszystkich ptaków. Wirus może przetrwać w kurniku przez długi czas, doprowadzając do zarażenia drobiu i w efekcie rychłej śmierci ptaków.

Szczepionki mogą ograniczyć działanie wirusa, jednak nie są w stanie go całkowicie unieszkodliwić, przez co nie możemy liczyć na ich 100% skuteczność. Siewstwo występuje już po około 5 dniach i infekuje ptaka na zawsze, bez możliwości wyleczenia. W dużych gospodarstwach, które hodują pokaźne stada drobiu, rozsiewanie wirusa następuje niezwykle łatwo. Pisklęta zarażają się poprzez drogę oddechową, a z krwi wirus przedostaje się do narządów limfatycznych, takich jak grasica czy bursa Fabrycjusza, a także śledziona. Narządy te odpowiadają za ochronę organizmu przed działaniem czynników patogennych. W wyniku zarażenia chorobą i w efekcie ich niewydolności ptak umiera.

(rzw)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA