REKLAMA

Choroba Mareka u kur – jak rozpoznać i leczyć?

Hodowla zwierząt jest dla każdego rolnika sporym wyzwaniem i wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, nie tylko związanymi z pielęgnacją, ale także z regularnymi wizytami weterynarza i reagowaniem w przypadku wystąpienia niepokojącym objawów. Ich bagatelizowanie może doprowadzić zarówno do śmierci jednego zwierzęcia, jak i całego stada.

fot. Adobe Stock
3 marca 2022 chat-icon0

REKLAMA
 

Jednym z najbardziej niebezpiecznych schorzeń jest znana już od bardzo dawna choroba Mareka u drobiu. Jakie są jej objawy i jak ją leczyć? Tego dowiesz się, czytając dalszą część naszego artykułu.

Choroba Mareka u kur – czym jest?

Choroba Mareka jest występującym u kur wirusowym schorzeniem, które zostało opisane już w 1907 roku. Zajął się tym węgierski uczony Joseph Mareka nazywając ją Polyneuritis. Dolegliwość scharakteryzowana została jako porażenna choroba zarówno skrzydeł, jak i nóg. W kolejnych latach jej występowanie notowane było sporadycznie, a jej nasilenie przypadło na lata 60. XX wieku. W trakcie przebiegu choroby Mareka zauważano wtenczas również obecność zmian nowotworowych. W tym okresie niezwykle często schorzenie było utożsamiane z białaczką ptasią, a dopiero z czasem zostało wyodrębnione jako zupełnie inna choroba.

Choroba Mareka u kur – objawy

REKLAMA
Przyczyną tego groźnego dla drobiu schorzenia jest wirus z rodzaju Herpesvirus. Choroba Mareka ma bardzo charakterystyczny przebieg i objawia się porażeniem nóg oraz skrzydeł, a nawet ogona u ptaków. Często podczas jej postępowania możemy zauważyć spadek masy ciała u kur, a także wyniszczenie organizmu. Dlatego, jeśli zaobserwujemy niepokojące objawy, warto natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu zdiagnozowania zainfekowanego osobnika i w razie możliwości odseparowania go.

Choroba Mareka – leczenie i zapobieganie

W sytuacji zainfekowania chorobą Mareka nie mamy niestety możliwości jej wyleczenia, natomiast możemy jej zapobiegać poprzez odpowiednio wczesne szczepienie drobiu. Szczepienia odbywają się już w przypadku jednodniowych piskląt, dzięki czemu możliwe jest przeciwdziałanie rozwojowi wirusa. Musimy jednak pamiętać, że szczepienie nie będzie równoznaczne z uchronieniem drobiu przed zakażeniem, aczkolwiek zapobiegnie rozwojowi zmian nowotworowych. Ważną informacją, o której powinniśmy pamiętać, jest także fakt, że odporność poszczepienna pojawia się dopiero po 7, a nawet 10 dniach od przyjęcia przez pisklę dawki. Jeśli zależy nam na wprowadzeniu skutecznych czynności wspomagających zapobieganie chorobie Mareka, warto, abyśmy przestrzegali zasad profilaktyki nieswoistej związanej z separowaniem piskląt od zjadliwego zarazka terenowego.

Mareka u kur – opis choroby

Choroba Mareka u drobiu to schorzenie nowotworowe, które jako pierwsze było zwalczane poprzez wykonywanie profilaktycznych szczepień. Jednak musimy być także przygotowani na to, że szczepionki nie zawsze działają, a wirus się na nie z czasem uodparnia, co jest powodem śmierci kur na całym świecie. Niestety, nie zawsze jesteśmy w stanie zauważyć objawy kliniczne u pojedynczych sztuk, co przekłada się na zwiększenie śmiertelności wśród stada. Kolejnym problemem, z którym musimy borykać się w momencie wystąpienia choroby Mareka, jest jej wysoka zaraźliwość, przez którą w szybkim czasie dochodzi do zainfekowania niemal wszystkich ptaków. Wirus może przetrwać w kurniku przez długi czas, doprowadzając do zarażenia drobiu i w efekcie rychłej śmierci ptaków.

Szczepionki mogą ograniczyć działanie wirusa, jednak nie są w stanie go całkowicie unieszkodliwić, przez co nie możemy liczyć na ich 100% skuteczność. Siewstwo występuje już po około 5 dniach i infekuje ptaka na zawsze, bez możliwości wyleczenia. W dużych gospodarstwach, które hodują pokaźne stada drobiu, rozsiewanie wirusa następuje niezwykle łatwo. Pisklęta zarażają się poprzez drogę oddechową, a z krwi wirus przedostaje się do narządów limfatycznych, takich jak grasica czy bursa Fabrycjusza, a także śledziona. Narządy te odpowiadają za ochronę organizmu przed działaniem czynników patogennych. W wyniku zarażenia chorobą i w efekcie ich niewydolności ptak umiera.

REKLAMA
(rzw)


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Ceny świń: Notowania na VEZG w górę po niemal dwóch miesiącach stagnacji

Super Visor 25 maja 2023 chat-icon2

Przez niemal dwa miesiące cena świń rzeźnych na dużej niemieckiej giełdzie świń VEZG utrzymywała się na poziomie wynoszącym 2,33 euro za kilogram wagi bitej ciepłej. Od 24 do 31 maja 2023 roku na VEZG obowiązywać będzie cena 2,38 euro (10,66 zł), mamy więc do czynienia z podwyżką wynoszącą 5 eurocentów.

(rzw) Źródło: VEZG

REKLAMA

Robert Telus: Nie okłamujcie rolników

Redakcja - Prawo i Finanse 10 maja 2023 chat-icon0

Resort rolnictwa odniósł się do informacji podawanych przez polityków opozycji w sprawie dopłat do zboża, określając je jako fake newsy, czyli informacje mijające się z faktami, które mają wzbudzić określone emocje.

Sprawę skomentował sam minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, który apelował do polityków aby nie okłamywali rolników. W ocenie szefa resortu rolnictwa nie jest prawdą to, że rolnik sprzedający zboże hodowcy, np. świń czy drobiu, nie otrzyma dopłaty do zboża. Szef resortu rolnictwa poinformował jednocześnie, że zgodnie z danymi pozyskanymi od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa już trzydzieści kilka procent zboża od rolników jest wyeksportowane.

Robert Telus mówił też o kolejnych projektach ustaw, które były przedmiotem obrad Sejmu, tj.
- Fundusz Ochrony Rolnictwa,
- zwrot podatku akcyzowego,
- budowa silosów i magazynów.

Czytaj dalej

REKLAMA