REKLAMA

Choroba niebieskiego języka (BT) – Główny Lekarz Weterynarii dementuje fake news

Redakcja - Zwierzęta
19.12.2024
chat-icon 1

Do informacji pojawiających się nieprawdziwych doniesień na temat choroby niebieskiego języka (BT) odniósł się Główny Lekarz Weterynarii.

choroba niebieskiego języka
REKLAMA

Jedną z nieprawdziwych informacji, tzw. fake news, jest to, że w gospodarstwach ze stwierdzonym chociażby jednym przypadkiem BT, chore zwierzę jest uśmiercane a wraz z nim całe stado, tak jak ma to miejsce w przypadku między innymi afrykańskiego pomoru świń (ASF). Główny Lekarz Weterynarii wyjaśnia w komunikacie prasowym, że zwierzę po wykryciu u niego choroby niebieskiego (BT) nie musi zostać uśmiercone. Drugi, często powtarzany FN to informacja o niezdatności do spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego z gospodarstw, w których stwierdzono zakażenie.

- Zakażenie wirusem choroby niebieskiego języka (BTV) zgodnie z prawodawstwem UE zalicza się do kategorii chorób C+D+E. Powyższe wynika z kategoryzacji chorób opisanej w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2018/1882, które obowiązuje od 21 kwietnia 2021 r. Taka kategoryzacja choroby oznacza, że w przypadku jej wykrycia w gospodarstwie nie wprowadza się natychmiastowych środków likwidacji choroby, jak ma to miejsce w odniesieniu do chorób kategorii A, np. przy afrykańskim pomorze świń (ASF). W związku z powyższym, w gospodarstwach objętych zakażeniem, co do zasady nie wdraża się uśmiercania ani zwierząt zakażonych, ani tym bardziej wszystkich zwierząt. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której zwierzę z ciężkim przebiegiem choroby nie reaguje na wdrożone leczenie objawowe. W takich przypadkach, humanitarnym postępowaniem jest uśmiercenie zwierzęcia w celu skrócenia jego cierpienia – wyjaśnia Główny Lekarz Weterynarii.

Przy okazji GLW wyjaśnia jak dochodzi do zakażenia wirusem choroby niebieskiego języka (BT).  Dzieje się to w wyniku ukąszenia zwierzęcia przez zakażone komary z rodzaju kuczmany (Culicoides). Zakażenie komarów następuje przez picie krwi zwierząt będących w okresie wiremii. Wirus ten nie przenosi się poprzez produkty pochodzenia zwierzęcego, np. mleko czy mięso. Mięso, mleko, skóry, wełna oraz inne produkty pochodzące od przeżuwaczy nie stanowią zagrożenia dla ludzi oraz dla zwierząt.

(rzw) Źródło: GIW

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


beata 26.12.2024

kolejne dziadostwo co ma wykonczyc tradycyjną hodowlę zwierząt

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA