REKLAMA

Choroby truskawek i ich zwalczanie

Redakcja - Uprawa
21.01.2022
chat-icon 0

Truskawki są owocami uwielbianymi zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Rośliny te z powodzeniem możesz uprawiaćw przydomowym ogródku czy nawet w małej doniczce na tarasie. Są one łatwe w pielęgnacji, jednak aby ich rozwój postępował poprawnie, musisz poznać choroby truskawek, które mogą wpłynąć bardzo negatywnie na ich wzrost, a nawet go zahamować.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Truskawki są owocami uwielbianymi zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Rośliny te z powodzeniem możesz uprawiać w przydomowym ogródku czy nawet w małej doniczce na tarasie. Są one łatwe w pielęgnacji, jednak aby ich rozwój postępował poprawnie, musisz poznać choroby truskawek, które mogą wpłynąć bardzo negatywnie na ich wzrost, a nawet go zahamować.

Sprawdźmy więc, jak rozpoznać objawy występowania chorób oraz jakimi sposobami możesz je skutecznie zwalczyć!

Choroby wirusowe truskawek

Do tej grupy chorób zaliczyć możemy m.in. cętkowaną plamistość liści truskawki, żółtobrzeżność liści truskawki czy też marszczycę liści truskawki. Każda z tych chorób jest tak samo groźna dla naszych owoców i niestety dosyć częsta w występowaniu. Dowiedz się zatem, jak je rozpoznać!

Cętkowana plamistość liści truskawki objawia się drobieniem owoców oraz spadkiem plonowania. Występuje ona głównie w 4-letnich i starszych plantacjach truskawek. Na jej wykrycie pozwala test biologiczny, stwierdzający obecność wirusa.

Kolejną chorobą, która może dopaść Twoją plantację, jest żółtobrzeżność liści, której objawy zależą głównie od panującej pory roku. Najlepszym czasem na jej dostrzeżenie jest wiosna oraz jesień, to właśnie wtedy rośliny opanowane wirusem wykazują skłonności do drobnienia. Ponadto, zmniejszają się blaszki liści oraz zauważalne stają się chlorotyczne plamy o wyraźnych brzegach.

Ostatnią z chorób wirusowych jest marszczyca liści. Tutaj rozpoznanie choroby na czas jest o wiele prostsze, ponieważ objawy chorobowe widoczne są już na najmłodszych listkach. Wspomniane już wcześniej chlorotyczne plamki pojawiają się wzdłuż nerwacji liścia, bądź też na całej jego powierzchni.

Jak zatem zwalczyć wirusowe choroby truskawek? W pierwszej kolejności należy usunąć wszelkie zarażone rośliny, tak aby wirus w dalszym ciągu się nie rozprzestrzeniał. Nosicielami wirusowych chorób truskawek mogą być również mszyce - w przypadku ich obecności wspomóż się środkiem owadobójczym.

Choroby grzybowe truskawek

Główną chorobą z tej kategorii jest szara pleśń. Dotyka ona wszystkich organów nadziemnej części rośliny, najczęściej jednak występuje na kwiatach oraz owocach truskawki. Dotknięte chorobą części kwiatów ciemnieją i zasychają. Owoce natomiast brunatnieją, a na ich powierzchni pojawiają się gnilne plamy, pokryte pylącym nalotem. Zakażenie szarą pleśnią odbywa się na etapie kwitnienia truskawek, pierwsze objawy zauważyć można jednak dopiero w czasie zbiorów. Warto więc chronić swoje rośliny i zawczasu zapobiec występowaniu choroby. Najważniejszym punktem jest zadbanie o odpowiednie przewietrzanie plantacji, poprzez zachowanie odległości między roślinami. Ogranicz również nawożenie azotowe, które sprzyja rozwojowi szarej pleśni. Dbaj o to, aby stare, porażone liście i owoce były na bieżąco usuwane. Gdy chcesz dostarczyć swoim roślinom nieco wody, zrób to z samego rana, dzięki temu słońce będzie w stanie szybko je osuszyć.

Jak zwalczyć choroby truskawek?

Czy wiedziałeś, że sadzenie cebuli oraz czosnku obok truskawek to jedna z metod ochrony przed szarą pleśnią? Substancje, które wytwarzane są przez wspomniane warzywa, ograniczają porażenie truskawek szarą pleśnią. Możesz je posadzić pomiędzy rzędami, ale też na obwodzie Twojej grządki z truskawkami. Świetnym sposobem na zapobieganie pojawianiu się chorób grzybowych truskawek jest podlewanie ich gnojówką ze skrzypu polnego lub wywarem z cebuli.

Oczywiście możliwe jest także chemiczne zwalczanie szarej pleśni poprzez opryski wykonywane 3-krotnie w miarę rozwoju truskawki. Pierwszy oprysk zastosuj na początku kwitnienia, drugi w czasie pełnego kwitnienia, trzeci zaś pod jego koniec.

Jeśli mowa o chorobach grzybnych, nie sposób nie wspomnieć o mączniaku prawdziwym, który również należy do tej kategorii chorób. Jego objawy nasilają się w zależności od warunków pogodowych. Choroba ta dotyka nadziemnych organów truskawki, w szczególności liści. To właśnie na nich widoczny jest mączysty, biały nalot, który sprawia, że porażone liście zamierają, zaś owoce pokryte nalotem nie nadają się już do spożycia. W celu zapobiegania pojawieniu się mączniaka prawdziwego staraj się nie dopuszczać do zbyt dużego zagęszczenia i zachwaszczenia plantacji. Ponadto stosuj opryski preparatami siarkowymi w okresie kwitnienia oraz po zbiorze owoców.

Choroby truskawek z biegiem ich rozwoju są coraz to trudniejsze do wyeliminowania. Warto zatem stale monitorować swoją plantację, tak by zapobiegać ich pojawianiu się oraz w razie potrzeby odpowiednio szybko podjąć działania. Miej na uwadze, że niektóre z chorób, tak jak wspominaliśmy, swoje objawy ukazują dopiero na późniejszym etapie rozwoju truskawki - dlatego tak ważne jest, aby sadzić wyłącznie zdrowy materiał nasadzeniowy, ograniczy to możliwość wystąpienia chorób niszczących Twoją plantację.

Aby dowiedzieć się więcej o pielęgnacji plantacji truskawek oraz poznać inne zagrożenia, z którymi możesz się zetknąć, zachęcamy do przeczytania pozostałych artykułów.

(rup)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA