REKLAMA

Choroby zwierząt: Różyca świń / część pierwsza

Redakcja - Zwierzęta
22.07.2017
chat-icon 0

Różyca u tucznika po uboju

Artykułem o różycy świń rozpoczynamy cykl opisujący choroby, z którymi najczęściej zmagają się w swoich stadach hodowcy trzody chlewnej. Lekarz weterynarii Paweł Wróbel opisuje objawy, przebieg leczenia oraz wskazuje sposoby zapobiegania.

fot. Paweł Wróbel
REKLAMA
Różyca u tucznika po uboju[/caption]

Artykułem o różycy świń rozpoczynamy cykl opisujący choroby, z którymi najczęściej zmagają się w swoich stadach hodowcy trzody chlewnej. Lekarz weterynarii Paweł Wróbel opisuje objawy, przebieg leczenia oraz wskazuje sposoby zapobiegania.

Różyca jest zakaźną bakteryjną chorobą trzody chlewnej, wywoływaną jest przez gram dodatnią bakterię – włoskowca różycy Erysipelothrix rhusiopathiae.

Etiologia


Włoskowiec różycy jest znany ludzkości od 1876 roku,kiedy został wyizolowany przez Roberta Kocha z krwi myszy. W roku 1882 Pasteur i Dumas wyizolowali włoskowca od chorych świń. W roku 1886 niemiecki bakteriolog dr Friedrich Löffler po raz pierwszy opisłał jednostkę chorobową świń wywoływana przez włoskowca różycy-różycę. U ludzi zakażenie włoskowcem opisano w 1870 roku i dalsze przypadki choroby określanej jako erythema serpens-rumień węża- odnotowywano w roku 1873.

> Przeczytaj również: 

Różyca u świń. Część 2. Objawy chorobowe 

Włoskowiec różycy Erysipelothrix rhusiopathiae jest gram dodatnią, tlenową bakterią odporną na niesprzyjające warunki środowiskowe, przeżywa bardzo długo w rozkładających się zwłokach świń, surowej wieprzowinie czy zanieczyszczonych produktach rybnych.

Bakteria wrażliwa jest z kolei na większość pospolicie stosowanych środków dezynfekcyjnych.

Włoskowiec różycy występuje w co najmniej 26 odmianach-serotypach z czego minimum 15 jest chorobotwórcza dla trzody chlewnej.Najczęsciej izolowanymi serotypami od chorych świń jest serotyp 2 oraz 1a i 1b.

Różyca oprócz trzody chlewnej występuje głównie u jagniąt oraz indyków.Pozostałe gatunki drobiu oraz rozmaite gatunki ptactwa dzikiego,również mogą chorować na tą chorobę. Erysipelothrix rhusiopathiae został dotychczas wyizolowany od ponad 50 różnych gatunków zwierząt.

U ludzi włoskowiec różycy może wywoływać zwykle ograniczone,lokalne zapalenie skóry,które w terminologii medycznej określane jest jako „erysipeloid-rybie zatrucie”,natomiast termin „erysipelas” ,który określa różycę u zwierząt ,u ludzi odnosi się do jednostki chorobowej wywoływanej nie przez włoskowca różycy, tylko przez paciorkowce Streptococcus spp. Na infekcję włoskowcem różycy najbardziej narażone są osoby pracujące z chorymi świniami oraz pracownicy rzeźni świń, drobiu czy przetwórni rybnych jak również gospodynie domowe oraz kucharze.

We współczesnych systemach utrzymania świń, różyca może występować w każdej porze roku, a nie tylko latem ,jak zwykliśmy „naiwnie” sądzić .Prawdą jest natomiast to, że latem straty spowodowane wybuchem różycy są zwykle większe niż podczas pozostałych pór roku, co związane jest z dodatkowym czynnikiem tj. wysoką temperaturą otoczenia.

Źródła zakażenia


Głównym źródłem zakażenia się świń różycą są bezobjawowi nosiciele bakterii. Nosiciele sieją bakterie wraz z kałem i wydzielinami z nosa i jamy gębowej stopniowo zanieczyszczając środowisko bytowania świń. Wraz z upływem czasu zanieczyszczeniu włoskowcem podlega również pasza, woda czy nawet gleba wokół chlewni.

Dla podkreślenia „długowieczności” włoskowca w środowisku warto wspomnieć ,że włoskowiec różycy może przeżyć w glebie około 35 dni a zanieczyszczona pasza i/lub woda może stanowić źródło zakażenia dla innych zwierząt np. ptaków lub ryb. Udowodniono również ,że niektóre gatunki much i kleszcze mogą przenosić włoskowca różycy pomiędzy świniami.

W części drugiej opiszemy jakie są objawy różycy, jej formy występowania oraz objawy kliniczne.

(rzw) Paweł Wróbel - lekarz weterynarii, specjalista chorób trzody chlewnej i rozrodu zwierząt

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA