REKLAMA

Chwastnica jednostronna: Jak zwalczać, kiedy kwitnie?

Redakcja - Uprawa
28.01.2022
chat-icon 0

Dziś bliżej przyjrzymy się roślinie o nazwie chwastnica jednostronna. Jak sama nazwa wskazuje, jest ona zaliczana do nielubianych przez każdego ogrodnika “chwastów”.Czym jednak się charakteryzuje, kiedy kwitnie oraz jakie są sposoby na jej zwalczanie? Sprawdźmy!

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Dziś bliżej przyjrzymy się roślinie o nazwie chwastnica jednostronna. Jak sama nazwa wskazuje, jest ona zaliczana do nielubianych przez każdego ogrodnika “chwastów”.Czym jednak się charakteryzuje, kiedy kwitnie oraz jakie są sposoby na jej zwalczanie? Sprawdźmy!

Chwastnica jednostronna - jak wygląda i kiedy kwitnie?

Omawiana w dzisiejszym artykule chwastnica jednostronna to jednoroczny jary chwast z klasy jednoliściennych. Jest to gatunek ciepłolubny, tak więc jego kwitnienie odbywa się w drugiej połowie wiosny oraz na początku lata. Jego rozpoznanie nie jest trudne, ma on bowiem silnie spłaszczone pochwy liściowe. Źdźbło chwastnicy jednostronnej osiąga wysokość od 30 do aż 100 cm, jest ono wyraźnie uniesione lub kolankowo podnoszące się. Ma ona system korzeniowy wiązkowy. Pierwszy liść chwastnicy jest szerokolancetowaty, zwinięty, szarozielony bądź ciemnozielony, a swoją długością osiąga ok. 15-20 cm. Kwiatostanem jest wiecha składająca się z jednokwiatowych kłosków, które są gęsto ułożone na głównej osi w zamiennie lub przeciwlegle stojących kłoskach. Owocem tego chwastu jest ziarniak - owalny, wypukły od strony grzbietowej, zaś płaski od strony brzusznej. Ma on barwę jasnobrunatną.

Chwastnica jednostronna występuje głównie w roślinach okopowych, kukurydzy oraz w ogrodach, więc z pewnością widziałeś ją nie raz. Zasiedla gleby piaszczysto-gliniaste, a także piaszczyste, żyzne czy wilgotne. Swoją obecnością jest w stanie w znacznym stopniu osłabić uprawianą roślinę, zwłaszcza w porze wiosennej. Jedna chwastnica jest w stanie wydać aż od 400 do 5000 ziarniaków. Dzięki temu jest chwastem tak powszechnym i obecnym w wielu ogrodach.

Jak zwalczać chwastnicę jednostronną?

Zwalczanie chwastnicy jednostronnej nie jest łatwym zadaniem z uwagi na ilość ziarniaków, które może wydać jedna roślina. My przedstawimy Ci jednak kilka sprawdzonych sposobów na walkę z tym chwastem, która z pewnością zakończy się powodzeniem!

Zwalczanie chemiczne chwastnicy jednostronnej

Jest to jedna z najbardziej skutecznych metod zwalczania chwastnicy. Polega na zastosowaniu herbicydów w fazie siewek rośliny. W przypadku tej metody szczególnie istotne jest dokładne zapoznanie się z etykietą oraz instrukcją produktu. Znajdziesz tam informacje dotyczące terminów oraz dawek stosowania. Pamiętaj, że im bardziej bujny wzrost rośliny, tym mniejsza skuteczność preparatu. Jeśli jednak Twoja plantacja jest silnie zachwaszczona, możesz zaaplikować herbicydy nieselektywne - zawierają one substancję aktywną “glifosat", która jest pobierana przez liście chwastów. Pamiętaj, aby nie stosować herbicydów nieselektywnych w fazie wschodów ziemniaka, ponieważ ulegnie on zniszczeniu. Herbicydy te są w stanie uszkodzić kiełki znajdujące się nawet tuż nad powierzchnią ziemi. Zwróć więc na to szczególną uwagę. Substancjami aktywnymi zwalczającymi chwastnicę jednostronną są w szczególności: chlomazon, flufenacet + metrybuzyna, metrybuzyna, linuron + chlomazon, pendimetalina oraz pendimetalina + chlomazon. Herbicydy stosowane po wschodach ziemniaka powinny być aplikowane najpóźniej do momentu zwierania roślin w rzędach - dzięki temu będziesz w stanie pokryć chwasty i uniknąć przenoszenia preparatu na rośliny ziemniaka.

Zwalczanie mechaniczne chwastnicy jednostronnej

Zabiegi mechaniczne możesz przeprowadzić za pomocą takich maszyn jak obsypniki czy opielacze. Tego typu metody mają na celu stworzenie jak najkorzystniejszych warunków do szybkiego kiełkowania chwastów. Kolejno niszczone są one dalszymi zabiegami uprawnymi. Zwalczanie mechaniczne sprawdzi się w szczególności, gdy chwasty są w fazie siewek. Ważne dla skuteczności tej metody są warunki pogodowe - w przypadku “mokrej wiosny” będzie ona wyjątkowo trudna do zastosowania. Największe powodzenie znajduje ona w małych gospodarstwach, gdzie ziemniaki uprawiane są na użytek własny, a także w systemach ekologicznych. Przed wschodami ziemniaka wykonaj od 3 do 6 zabiegów w odstępach 6-8-dniowych. Z kolei po wschodach liczba zabiegów nie powinna przekroczyć 3. Musisz wiedzieć, że każde opóźnienie zabiegu naraża plantację na uszkodzenia oraz zwiększa możliwość przeniesienia patogenów, a dodatkowo może w znacznym stopniu przesuszyć glebę.

Zwalczanie mechaniczno-chemiczne

Najlepsze zostawiliśmy na koniec! Ten sposób jest najkorzystniejszym i najpopularniejszym systemem odchwaszczania. Dzięki ograniczonej ilości uprawek mechanicznych zaoszczędzisz swój czas, ale i zadbasz o kondycję upraw. Po sadzeniu wykonaj dwukrotnie obsypywanie, a chwilę przed wschodami ziemniaków zabieg herbicydem. Pamiętaj, że po jego zastosowaniu nie prowadzi się żadnych zabiegów uprawowych. Dla łatwiejszej weryfikacji występujących gatunków chwastów prowadź dzienniczek zabiegów. Pozwoli Ci on określić, jakie gatunki chwastów mogą stanowić zagrożenie na danym polu.

Koniecznie sprawdź nasze forum, aby poznać więcej sposobów na walkę z niechcianymi chwastami na Twoim polu i w ogrodzie oraz aby dowiedzieć się, jak skutecznie im zapobiegać!

(rup)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA