Chwastownik – oszczędność czasu, pieniędzy i zdrowia roślin. Dlaczego warto postawić na mechaniczne odchwaszczanie?
Chwasty w uprawach polowych mogą przyczynić się do obniżenia wielkości i jakości plonów oraz zwiększenia kosztów produkcji.

Nic więc dziwnego, że rolnicy wciąż poszukują skutecznych metod ich zwalczania. W dobie rolnictwa ekologicznego coraz większą popularnością cieszy się mechaniczne usuwanie chwastów przy użyciu chwastownika. Jak działa taka maszyna i dlaczego warto z niej korzystać?
Czym jest chwastownik i jak działa?
Brona chwastownik to sprzęt rolniczy przeznaczony do mechanicznego usuwania chwastów poprzez bronowanie. Choć pierwsze brony, o prostej budowie, wykorzystywane były już 100 lat temu, z czasem ich konstrukcja ewoluowała. Nowoczesne brony to maszyny wielofunkcyjne, które przydają się zarówno na polach uprawnych, jak i użytkach zielonych. Coraz częściej korzystają z nich nie tylko rolnicy ekologiczni, ale również konwencjonalni.

Jak pozbyć się chwastów?
Do czego wykorzystywana jest brona chwastownik? Zastosowanie takiego sprzętu jest dosyć szerokie i nie ogranicza się jedynie do usuwania chwastów. Głównym elementem roboczym brony są zęby, które penetrują glebę na głębokość ok. 2 cm. Bronowanie powoduje naruszenie wierzchniej warstwy gleby. Dzięki niemu można spulchnić podłoże i poprawić jego napowietrzenie, skruszyć skorupę glebową, zmniejszyć parowanie wody z gleby oraz wyrównać powierzchnię pola i przykryć nasiona ziemią.
Chwastownik brona podczas swojej pracy wyrywa młode chwasty (w stadium białej nici), nie niszcząc przy tym roślin uprawnych. Używany na użytkach zielonych pomaga ponadto wygrabić darń oraz zniszczyć kretowiska.

Czym pryskać dziki szczaw polny? Jak wygląda, właściwości, zwalczanie
Mechaniczne odchwaszczanie – dlaczego warto się na nie zdecydować?
Postępująca degradacja środowiska i negatywne oddziaływanie chemicznych środków ochrony roślin na zdrowie sprawiają, że rolnicy poszukują alternatywy dla zwalczania chwastów przy użyciu herbicydów. W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie tradycyjnymi metodami odchwaszczania. Mechaniczne usuwanie chwastów nie musi jednak wiązać się ze żmudną i czasochłonną pracą. Brona chwastownik pozwala przeprowadzić proces odchwaszczania efektywnie, szybko, ekonomicznie i ekologicznie. Do głównych zalet używania tej maszyny należą:
- oszczędność czasu i pieniędzy — dzięki bronowaniu można usunąć nawet 90% chwastów w ciągu zaledwie kilku przejazdów. Dodatkowo wysokiej jakości sprzęt może służyć rolnikowi przez wiele lat, nie generując przy tym znacznych kosztów eksploatacji. Rolnicy nie muszą też ponosić rokrocznie wydatków na zakup herbicydów.
- ograniczenie zanieczyszczenia środowiska — bronowanie to ekologiczna metoda walki z chwastami. W przeciwieństwie do stosowania herbicydów mechaniczne odchwaszczanie nie powoduje zanieczyszczenia gleby czy wód oraz kumulowania się szkodliwych związków w tkankach roślin. Chwastownik brona to więc idealne rozwiązanie dla gospodarstw ekologicznych oraz rolników, którym zależy na uzyskaniu zdrowszych plonów.
- poprawa jakości i wielkości plonów — bronowanie poprawia strukturę gleby i ogranicza wzrost chwastów, stwarzając dogodne warunki do rozwoju dla roślin uprawnych. Zabieg ten ułatwia roślinom pobieranie składników odżywczych i wody z gleby oraz zmniejsza konkurencję ze strony chwastów, co przekłada się na poprawę jakości i wielkości plonów.
- uniwersalne zastosowanie — brona chwastownik sprawdza się zarówno w małych, jak i wielkopowierzchniowych gospodarstwach. Takiego sprzętu można używać do różnych upraw m.in. ziemniaków, zbóż, buraków, roślin motylkowych. Przydaje się zarówno przed siewem, jak i po orce.
Jak wybrać odpowiedni chwastownik do swoich upraw?
Poszczególne modele bron różnią się pod względem m.in. szerokości roboczej, konstrukcji czy liczby rzędów. Dzięki temu rolnicy mogą dobrać sprzęt do specyfiki terenu uprawnego, typu gleby czy rodzaju upraw.
Brona chwastownik do ziemniaków czy zbóż powinna mieć szerokość dopasowaną do powierzchni upraw. Standardowym wyborem są maszyny o szerokości roboczej od 3 do 9 m. Większe brony powinny być wyposażone w hydrauliczny system składania, który ułatwi ich transport. W przypadku nierówności terenu pomocne mogą okazać się koła podporowe, które zapewnią większą stabilność sprzętu w czasie bronowania. Chwastownik brona może być wyposażony również we włóki, które ułatwią wyrównanie gleby i przygotowanie pola do siewu. Warto więc zainwestować w taki sprzęt już na początku nadchodzącego sezonu rolniczego, by cieszyć się z obfitych i zdrowych plonów.
(rup) Artykuł sponsorowany

Stokłosa żytnia – jak wygląda, czym zwlaczać?
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.