REKLAMA

Chwastox w praktyce, czyli Dni Pola Ciech Sarzyna

Redakcja - Uprawa
15.06.2018
Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

Dni Pola Ciech Sarzyna zostały zorganizowane w miejscowości Orłowo. To tutaj, w czwartek, 14. czerwca w samym sercu Żuław rolnicy mogli spotkać się, aby ocenić skuteczność działania środków ochrony roślin Ciech Sarzyna.

fot. Renata Struzik
REKLAMA

Dni Pola Ciech Sarzyna zostały zorganizowane w miejscowości Orłowo. To tutaj, w czwartek, 14. czerwca w samym sercu Żuław rolnicy mogli spotkać się, aby ocenić skuteczność działania środków ochrony roślin Ciech Sarzyna.

- To są już trzecie Dni Pola Ciech Sarzyna. Tym razem dopisała nie tylko pogoda, ale też bardzo dobra frekwencja. Na poletkach pokazujemy nasze tradycyjne produkty, a zarazem nasze „hity”: rodzinę Chwastox uzupełnioną o najnowszy Chwastox Complex czy Chwastox Nowy Trio. W tym roku podczas pokazów szczególny akcent kładziemy na pszenicę, jęczmień i kukurydzę – mówi Mariusz Grelewicz, prezes Ciech Sarzyna. .

Pogoda nie przeszkodziła, a wręcz... pomogła

Tegoroczny sezon z jednej strony nie ułatwiał przygotowania poletek pokazowych – trudne warunki pogodowe mogły przeszkodzić w przeprowadzeniu niezbędnych zabiegów, jednak to nie wpłynęło na końcowy efekt. Rośliny wyglądają dobrze, a po chwastach... ani śladu.

- Co ważne – w tym roku grupa produktów Chwastox dużo lepiej sobie radziła niż zwykle, ponieważ pogoda im sprzyjała. A to ze względu na ich szersze spektrum działania i długość zastosowania. Zwłaszcza nowy Chwastox Complex, który możemy stosować do fazy BBCH 32, czyli do końca krzewienia. Każdy Chwastox potrzebuje wysokiej temperatury, a taką właśnie mieliśmy. Rolnicy mogli więc zobaczyć pełnię możliwości tego herbicydu – podkreśla Rafał Filip, doradca agrotechniczny Ciech Sarzyna.

Główne uprawy chronione

Podczas tegorocznych Dni Pola, Ciech Sarzyna zaprezentował stosowaną przez siebie technologię ochrony w różnych gatunkach uprawnych roślin, począwszy od pszenic ozimych przez jęczmień ozimy i żyto ozime, aż do pszenicy jarej i kukurydzy. Oczywiście, w głównej mierze technologie te opierały się o odchwaszczenie herbicydami Chwastox.

- W zbożach jarych prezentowaliśmy kompleksowe rozwiązanie dotyczące ochrony herbicydowej oparte o produkty z rodziny Chwastox. W zależności od stanu zachwaszczenia, wybieraliśmy od bardziej złożonych produktów, czyli nowego Chwastoxu Trio do np. mieszaniny zbiornikowej Chwastoxu Extra, czy 750 z tribenuronem metylu – wymieniał Bartosz Waniorek, product manager Ciech Sarzyna.

Chwastox to rodzina preparatów, które mają już 70-letni staż na naszym rynku. Warto tu podkreślić, że ich mechanizm działania należy do tych, które nie powodują masowego uodporniania się chwastów.

- Chwastoxy, regulatory wzrostu, czy syntetyczne auksyny, jak powinniśmy je prawidłowo nazywać, są to środki - pochodne związków chemicznych, które naturalnie znajdują się w roślinach. Są one tylko podane w większych dawkach, niż występują w naturze, dlatego wykazują fitotoksyczność. Natomiast chwasty nie rozpoznają, że są zatruwane, ponieważ te substancje są im znane, nie wykazują więc żadnego mechanizmu obronnego. A skoro nie ma tej samoobrony, nie ma też uodporniania – wyjaśnia inż. Adam Paradowski, ekspert z zakresu zwalczania chwastów, zaproszony na Dni Pola przez Ciech Sarzynę.

Rolnicy potwierdzają skuteczność herbicydów Ciech Sarzyna. - Stosuję Chwastox, odkąd pamiętam, od dawna. W końcu to najbardziej popularne środki dostępne w każdym chyba sklepie. Staram się stosować różne opryski, rotuję preparaty i substancje aktywne. Chwastox jest więc w użyciu nie aż tak często, u mnie przeważnie opryskuję plantacje zbóż jarych – opowiada Radosław Śmigielski rolnik z powiatu kolskiego (woj. wielkopolskie), obecny na Dniach Pola.

Nikosulfuron w kukurydzy

- W uprawie kukurydzy w tym roku zastosowaliśmy m.in. nasz Nikosar w formulacji 060 OD. Jest to substancja czynna nikosulfuron. Był on zastosowany w dawce 0,7 litra na hektar – mówi Sławomir Dąbrowski, doradca agrotechniczny Ciech Sarzyna. - Obecnie kukurydza jest w fazie piątego liścia, a gdzieniegdzie nawet siódmego. Na poletkach można było zobaczyć różnicę, między kontrolą uprawy, a po zastosowaniu naszych środków, widzimy doskonale efekty ich działania – podkreśla.

Kukurydza jest uprawą, w której można stosować regulatory wzrostu, ale należy pamiętać, aby je stosować do fazy 5. liścia. Wtedy kukurydza zaczyna rozbudowywać swoje organy generatywne, tzn budować kwiaty (głównie żeńskie), z których mają powstać kolby.

- Regulatory wzrostu mają wpływ na rozwój generatywny, dlatego należałoby zastosować je właśnie do 5. liścia. Jeżeli chodzi o uodpornienia, to podobnie, jak w rzepaku – należy stosować różne formy mieszanin substancji czynnych o różnych mechanizmach działania – przestrzega inż Adam Paradowski.

Teoria jest ważna, ale praktyka to podstawa

Dni Pola Ciech Sarzyna z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. A to dlatego, że jest to miejsce spotkań praktyków, którzy mogą porozmawiać z innymi rolnikami i wymienić się doświadczeniami.

- Nasze spotkanie spotkało się z bardzo dobrym odzewem. To sprawia, że pragniemy kontynuować, a nawet rozszerzać tę inicjatywę w przyszłości. Obecnie mamy jedno spotkanie na terenie Polski. W przyszłym roku planujemy 2 lub 3 lokalizacje, w zależności od zainteresowania rolników – podkreśla Jacek Skwira, kierownik marketingu Ciech Sarzyna..

Wielu z obecnych na miejscu rolników wskazywało, że więcej lokalizacji to dobry pomysł. Wielu chciałoby też zobaczyć prezentowane poletka na różnych etapach rozwoju, podczas stosowania zabiegania ochronnych. To na pewno znak dla organizatorów, że ich preparaty cieszą się zainteresowaniem, a spotkania na polach są bardzo potrzebne. - Mi się podobało to wszystko, tylko chciałbym zobaczyć te poletka też wcześniej, dowiedzieć się, w jakich fazach stosować te preparaty, kiedy... W różnych lokalizacjach Polski są różne warunki i nie wiem, jak by to zadziałało np. u mnie – zauważa Grzegorz Piasecki, rolnik z gminy Włocławek (woj. kujawsko-pomorskie)

Nowości już lada chwila

Zapowiadane za rok rozszerzenie Dni Pola o kolejne lokalizacje jest w pełni uzasadnione. Ciech Sarzyna nie zamierza spocząć na laurach i jeszcze w tym roku producent wprowadzi na rynek kolejne produkty. A na ich prezentację potrzeba będzie już więcej miejsca i szerszą grupę odbiorców.

- Za chwilę pojawią się kolejne nasze nowości, z nowymi substancjami aktywnymi, które będą jeszcze bardziej atrakcyjne dla rolników – podkreśla Stanisław Zebzda z Ciech Sarzyna. - Są one aktualnie w procesie rejestracji. Już w tym roku pierwszym takim produktem będzie samo MCPA w postaci granulatu do robienia różnych mieszanek. Produkt ten będzie skierowany przede wszystkim do dużych gospodarstw. Czyli taki „Chwastox Extra w potrójnym stężeniu”, w formulacji SG, czyli bezpośrednio do rozpuszczania w wodzie. I to będzie początek, a potem do niego będziemy dodawać różne substancje, które będą rozszerzać spektrum działania tego produktu – mówi Stanisław Zebzda.

(rup) Renata Struzik

Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA