REKLAMA

Chwasty w zbożach „do odstrzału”

Redakcja - Uprawa
09.05.2018
chat-icon 0

W ubiegłym sezonie w sprzedaży pojawiły się nowe herbicydy do zwalczania chwastów 2-liściennych w zbożach ozimych i jarych. Zawarte w nich substancje czynne należą do tzw. syntetycznych auksyn.

fot. Tomasz Kodłubański
REKLAMA

W ubiegłym sezonie w sprzedaży pojawiły się nowe herbicydy do zwalczania chwastów 2-liściennych w zbożach ozimych i jarych. Zawarte w nich substancje czynne należą do tzw. syntetycznych auksyn.

Wiele znanych preparatów mających inny mechanizm działania, przy stosowaniu jednostronnym mogą prowadzić do powstania generacji chwastów odpornych, co utrudnia ich zwalczanie. Herbicydy z grupy syntetycznych auksyn nadal utrzymują wysoką skuteczność działania, mimo stosowania przez dziesiątki lat.

- Używam ich jako komponentu mieszanek herbicydowych - twierdzi Marek Bajczyński z woj. łódzkiego. Staram się je stosować również podczas zabiegów na polach, gdzie inne substancje, szczególnie z grupy sulfonylomoczników, zaczynają zawodzić i przestają skutecznie działać.

- Preparat taki zawiera 2 substancje czynne: MCPA 660 g/1 l oraz Dicambę 90 g w 1l środka - dodaje rolnik. Dzięki ich wysokiej koncentracji w zbożach jarych stosuję dawkę preparatu tylko 1 l/ha, natomiast w zbożach ozimych - 1,25 l/ha.

Kolejną zaletą środka jest to, że jeśli warunki są optymalne, to pierwsze efekty działania preparatu widoczne są już kilka godzin po zabiegu.

- Preparat, z racji tego, że zaburza gospodarkę hormonalną stosuję w optymalnych warunkach dla wzrostu chwastów. Jeżeli prognozowane jest ochłodzenie poniżej 10°C czekam na lepsze warunki. W temp powyżej 25°C zabieg wykonuję wieczorem. Jeśli pogoda jest zmienna i pojawia się ryzyko opadów, oraz podczas suszy, gdy na liściach jest grubsza warstwa wosku, do zabiegu dodaję odpowiedni adiuwant np. Mediator Max przyspieszający i powodujący lepsze wchłanianie herbicydu przez liście zwalczanych chwastów.

Wiele doświadczeń przeprowadzonych w Polsce potwierdza, że najlepszym terminem do opryskujest faza krzewienia się zbóż aż do początku fazy strzelania w źdźbło.

- Mogłem się przekonać się o bardzo dobrym działaniu preparatu w zbożach jarych, gdy skutecznie zostały zwalczone obecne na moich polach chwasty takie jak: Przytulia czepna, Komosa biała, Krzywoszyj polny, Tasznik pospolity czy Maruna bezwonna. S działa nie tylko na chwasty zaliczane do wrażliwych na ten preparat, ale również niszczy Ostrożenia polnego w fazie wzrostu części generatywnych roślin.

Wszystkie te cechy i zalety takich preparatów ze skutecznymi substancjami aktywnymisprawiają, że herbicyd ten jest interesującym i bardzo przydatnym narzędziem do regulacji zachwaszczenia zarówno w zbożach jarych jak i ozimych.

(rup) Tomasz Kodłubański

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA