REKLAMA

Ciągnik z rozrzutnikiem przewrócił się na skarpie – nie żyje kierowca

Redakcja - Prawo i Finanse
03.07.2022
chat-icon 1

Nawet chwila nieuwagi może nas drogo kosztować - praca w rolnictwie wymaga ciągłej uwagi i wzmożonej czujności.

Ponad 12 tysięcy wypadków zgłoszonych przez rolników w 2021 roku to ponury bilans, którydopełnia liczba 45 zdarzeń śmiertelnych. Z kolei w pierwszym kwartale 2022 roku dane wskazują, że przy 2940 wypadków odnotowujemy spadek o 150 zdarzeń niż w I kw. 2021 roku, to nadal zdarza się wiele wypadków śmiertelnych (14 w I kwartale 2022).

fot. KPP Opatów
REKLAMA
Nawet chwila nieuwagi może nas drogo kosztować - praca w rolnictwie wymaga ciągłej uwagi i wzmożonej czujności.[/caption]

Ponad 12 tysięcy wypadków zgłoszonych przez rolników w 2021 roku to ponury bilans, który dopełnia liczba 45 zdarzeń śmiertelnych. Z kolei w pierwszym kwartale 2022 roku dane wskazują, że przy 2940 wypadków odnotowujemy spadek o 150 zdarzeń niż w I kw. 2021 roku, to nadal zdarza się wiele wypadków śmiertelnych (14 w I kwartale 2022).

30 czerwca 2022 roku, tuż po godzinie 22:00 w Czekarzewicach Drugich (województwo świętokrzyskie, powiat opatowski, gmina Tarłów) podczas prac polowych zdarzył się tragiczny w skutkach wypadek. Podczas prac związanych z nawadnianiem plantacji borówki, na stromym zboczu doszło do przewrócenia się ciągnika rolniczego marki Ursus z podpiętym rozrzutnikiem jednoosiowym, na którym umieszczone były 3 mauzery wypełnione wodą. Niestety, w wyniku tego zdarzenia kierujący ciągnikiem 45 – latek został przygnieciony przez jego kabinę i na skutek odniesionych obrażeń poniósł śmierć na miejscu.

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa to jedno z wyzwań z jakim musi się zmierzyć każdy, kto zajmuje się rolnictwem. Bywa bowiem tak, że w wyniku dużej ilości prac do wykonania w gospodarstwie w tym samym czasie, czy też w wyniku trudnych, a bywa, że skrajnych warunków atmosferycznych zachowanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest odkładane na dalszy plan. Rolnikowi w bezpiecznej pracy nie pomaga też pośpiech i konieczność zrealizowania konkretnej czynności.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podaje, że jedną z głównych przyczyn wypadków śmiertelnych w rolnictwie jest właśnie przejechanie, uderzenie lub pochwycenie przez środek transportu w ruchu. Kolejne statystykach przyczyny śmiertelnych wypadków to upadek przedmiotów, upadek osób, pochwycenie i uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń, uderzenie, pogryzienie, przygniecenie przez zwierzęta oraz nagłe zachorowania.

Zapobiec tak dużej ilości wypadków przy pracy w rolnictwie można by stosując chociażby podstawowe zasady bezpieczeństwa obsługi maszyn i urządzeń, obchodzenia się ze zwierzętami, stosowania środków ochrony roślin czy zachowania ładu i porządku w miejscu pracy. Przy czym wcale nie musi się to wiązać z dużymi nakładami finansowymi, bowiem tak naprawdę wystarczy świadomość zagrożeń występujących w gospodarstwie oraz konsekwencja w ich wyeliminowaniu.

(rpf) pp / Źródło: KPP Opatów

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


farmer 03.07.2022

coś często takie wypadki z przewróconymi ciągnikami rolniczymi się zdarzają.... współczje rodzinie :-(

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA