REKLAMA

Nietypowy ciągnik o dużej mocy – Claas Xerion 4000

Redakcja - Technika
01.11.2019
chat-icon 0

Choć różni się od ciągników rolniczych rozpoznawalnych na pierwszy rzut oka jako popularne „traktory”, i wygląda raczej jak wielka rama podwozia z imponującymi kołami i małą kabiną kierowcy, Xerion 4000 Claasa formalnie jest ciągnikiem.

fot. Claas
REKLAMA

Choć różni się od ciągników rolniczych rozpoznawalnych na pierwszy rzut oka jako popularne „traktory”, i wygląda raczej jak wielka rama podwozia z imponującymi kołami i małą kabiną kierowcy, Xerion 4000 Claasa formalnie jest ciągnikiem.

I w praktyce może spełniać role klasycznego ciągnika, choć bardziej jest nośnikiem – bazą pod specjalistyczne tymczasowe zabudowy sprzętowe. Jego unikalne właściwości jezdne i siła sprawiają, że jest faktycznie ciekawą propozycją dla dużych gospodarstw rolniczych i firm usługowych.

Xeriona – choć wcześniejszy model 500 - Claas zaprezentował jeszcze w 2014 roku – na Agrotechu, gdzie maszyna była jednym z ciekawszych eksponatów wystawy. Teraz, na ostatnim Agro Show w Bednarach, imponujący Xerion 4000  Saddle Trac otwierał tegoroczny program ofertowy Claasa.

Ciągnik nazwany jest tu nośnikiem ciężarów. W czystej postaci wygląda faktycznie jak rama podwozia z silnikiem i wielkimi kołami o równej średnicy, czekająca na dostawienie maszyn. Rozstaw osi kół wynosi 3,6 metra, przy czym długość całkowita, liczona od krawędzi kabiny operatora z przodu, do podnośnika z tyłu – już blisko 7,6 metra! Każda z dwóch kierowanych osi może przenieść obciążenie po 15 ton, co w połączeniu z niewielkim rozstawem daje – jak zapewnia Claas – wiele możliwości doczepiania maszyn.

Ten Xerion napędzany jest silnikiem Mercedes – Benz OM 470 LA o mocy maksymalnej 435 KM, ma bezstopniową przekładnię ZF-Eccom, pełną ramę i przykręcane belki poprzeczne, hydrauliczną blokadę osi wahliwej i obracany tylny podnośnik, umożliwiający pracę z maszynami roboczymi (zawieszonymi trzypunktowo) i pozwalający na pracę w psim chodzie. Ten ostatni tryb pracy powoduje, że koła drugiej pary patrząc w kierunku jazdy, nie wjeżdżają w ślady pierwszej pary, a dzięki temu nie ugniatają dodatkowo gleby. Moc hydrauliki wynosi 90 kW z maksymalnym wydatkiem 250 l/min. Ciągnik ma napęd stały na wszystkie koła i osiąga prędkość maksymalną na poziomie 50/40 km/godz. Warto zaznaczyć, że silnik spełnia normę emisji spalin Stage IV (Tier 4).

A mówiąc o kołach: oprócz pojedynczego ogumienia, można go wyposażyć w opony bliźniacze – w sumie więc osiem sztuk, i wówczas stosowane są jedno- lub dwuczęściowe wkłady dystansowe.

Duża przestrzeń montażowa za kabiną postawiona nad przednią osią, daje pole do popisu producentom sprzętu rolniczego, który dzięki Xerionowi zyskuje na mobilności i możliwości użycia tam, gdzie dotąd na holu nie zawsze mógł być stosowany. Przykładowym zastosowaniem jest montaż zbiornika i aparatury do aplikacji substratów.

Claas zapewnia, że „ciężarowiec” równie dobrze sprawdzi się też w połączeniu z maszynami do nawożenia, czy do siewu. Jak podaje, „nabudowany zbiornik ziarna mieszczący do 13.000 l wyraźnie zwiększa dzienną wydajność siewu i nawożenia przez zmniejszenie czasu napełniania”, a z „uniwersalnym rozsiewaczem staje się kompaktową i zwrotną maszyną samobieżną do pól o każdej powierzchni”.

Maszyna ma komfortową kabinę, tłumiącą hałas emitowany i tak na niskim poziomie maksymalnie 69 decybeli, a operator ma do dyspozycji m.in. ergonomiczny podłokietnik, wielofunkcyjny uchwyt CMOTION (umożliwia obsługę trzema palcami, a zarówno podłokietnik i uchwyt są tak skomponowane, by ramię operatora i jego dłoń spoczywały na nich wygodnie, bez naprężeń), i system Telematics zbierający i eksponujący wszystkie potrzebne dane eksploatacyjne dla profesjonalnej dokumentacji. Będzie też dobrze widział bezpośrednie otoczenie w warunkach nienajlepszego oświetlenia np. wieczorem, bo Xerion przenosi baterię do dwunastu reflektorów z przodu i z tyłu.

(rtr) PO

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA