REKLAMA

Claas Arion 660 – mocny w polu, szybki na drodze

Redakcja - Technika
21.05.2019
chat-icon 0

ClaasArion to ciągnik, który według założeń producenta mabez problemów pracować w polu i niczym samochód pędzić po jezdni, bez wysiłku holując maszyny rolnicze.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Claas Arion to ciągnik, który według założeń producenta ma bez problemów pracować w polu i niczym samochód pędzić po jezdni, bez wysiłku holując maszyny rolnicze.

Jego pojawienie się marka wyjaśniała zgrabnie z marketingowego punktu widzenia: oto wysłuchano sugestii użytkowników i zaprojektowano ciągnik, który bez problemów pokonuje pola i niczym sportowy samochód pędzi po jezdni, bez wysiłku holując maszyny rolnicze. Bo nowy Arion, reprezentujący serię 600/500 to „po prostu większa moc”!

Na stoisku Claasa w Bednarach na AGRO Show 2017 premierowy wówczas ciągnik był dobrze wyeksponowany: miał swoje podium, można było do niego wejść, a obsługa chętnie podawała detale: bezstopniowa skrzynia biegów, wzmocniona amortyzowana oś PROACTIV, prędkość 50 km/godz, koła 42'' z tyłu  30'' z przodu...

Podobne atuty podkreślał film reklamowy, który dorzuca jeszcze wzmiankę o dużym, 12-calowym monitorze w kabinie i intuicyjnej obsłudze dotykowej, wspomina nowe zasilanie w olej Load Sensing i zdolność do większego o 25% udźwigu niż słabsze modele.

Ariony, modele 610-660 mają moc 145-205 KM i dedykowano im trzy wersje wyposażeniowe: CIS, CIS+ i CEBIS. Duże możliwości wyboru wśród opcji wyposażeniowych pozwalają dopasować ciągnik do indywidualnych potrzeb gospodarstwa.

Ciągnik ma amortyzowaną przednią oś i czteropunktowe zawieszenie kabiny, co wpływa na komfort pracy kierowcy – operatora. Tym bardziej, że wspierają go systemy EASY-CSM, Telematics i system automatycznego kierowania GPS Pilot, optymalizujące pracę ciągnika i pracującej z nim maszyny.

Kierowca może dzięki przekładni Hexashift zmieniać przełożenia  dosłownie bez wysiłku, jednym naciśnięciem palca - lub w zależności od wersji korzysta z przekładni bezstopniowej CMATIC (ta ostatnia ma świadczyć o najwyższej skali wydajności w zakresie mocy i o oszczędnym zużyciu paliwa). Węże hydrauliczne też nie są problemem: można je łatwo odłączać, dzięki dźwigniom luzującym ciśnienie w złączach hydraulicznych.

Ciągnik Arion 600/500 napędzany jest silnikiem sześciocylindrowym o pojemności 6.800 ccm. W modelu 660 ma on moc maksymalną (ECE-R120) 205 KM CPM i maksymalny moment obrotowy 833 Nm CPM, w modelu 610 odpowiednio 145 KM i 640 Nm, w 630 – 165 KM i 703 Nm, a w 650 – 185 KM i 754 Nm. Producent zapewnia o niższym zużyciu paliwa dzięki maksymalnemu momentowi obrotowemu, dostępnemu od niskich obrotów, a także dzięki automatycznemu obniżaniu obrotów silnika na postoju.

Claas w ogóle chwali silniki DPS – Power – Tech PVX, Stage IIIB (Tier 4i), podkreślając wysokie ciśnienie wtrysku Common Rail (HPCR), turbinę zmiennej geometrii (VGT) i chłodzony wtórny obieg spalin z filtrem cząstek stałych

Maksymalny udźwig tylnego podnośnika wynosi w modelu Arion 610 - 7.500 kg, w pozostałych – 8.000 kg, podczas gdy przedniego - we wszystkich czterech modelach – 3.800 kg.

Ciągnik w wersji wyposażeniowej CEBIS ma na pokładzie wielofunkcyjny podłokietnik CMOTION, elektronicznie sterowaną hydraulikę i wsparcie operatora pod postacią systemu Claas Sequence Management. Wersja CIS ma wielofunkcyjny podłokietnik, Drivestick, mechanicznie sterowaną hydraulikę i dodatkowo dwie pary wyjść hydraulicznych sterowanych elektronicznie.

(rtr) Paweł Okoński

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA