REKLAMA

Claas Scorpion 9055-6030 – pomocnik przydatny w gospodarstwie!

Redakcja - Technika
29.10.2017
chat-icon 0

W niezapomnianych polskichkomediach - „Samych swoich”, czy „Koglu moglu” główni aktorzy przerzucali siano zwyczajnie, za pomocą wideł.

fot, Claas
REKLAMA

W niezapomnianych polskich 

komediach - „Samych swoich”, czy „Koglu moglu” główni aktorzy przerzucali siano zwyczajnie, za pomocą wideł.

Dziś jednak sięgnęliby po wyspecjalizowany sprzęt, który może podnieść i wsypać w wyznaczone miejsce więcej materiału w ciągu kilkunastu sekund, niż jeden człowiek ręcznie przez cały dzień.

Claas przedstawia ładowarki teleskopowe o groźnie brzmiącej nazwie Scorpion, serii 9055-6030. 

Ładowarki te aspirują do miana „kluczowych maszyn przeładunkowych w każdym gospodarstwie”.

Claas zapewnia, że „dzięki aktualizacji do stopnia emisji 4 maszyny z serii Scorpion nie tylko oferują większą wydajność przy wyższej opłacalności, lecz jednocześnie zapewniają też poprawę komfortu”.

Przed konstruktorami Claasa stanęło dość trudne zadanie – zapewnić dobrą widoczność operatorowi zasłoniętemu w swojej kabinie zarówno korpusem zawierającym silnik, jak i długim ramieniem roboczym.

Kabina jest bowiem usytuowana z lewej strony osi maszyny i w dodatku nie może być ustawiona za wysoko, by nie przeszkadzać w pracy wysięgnika. Dlatego wykorzystano każdy chyba punkt, który mógłby być przydatny w dodaniu plusów za komfort pracy.

Konstrukcja kabiny ładowarki dopuszcza zatem bogate i płaskie oszklenie, zapewniające dobrą widoczność i realistyczny obraz. A konstrukcja kraty ochronnej ma spełniać zasadę: „minimum ograniczeń, maksimum widoczności”.

Ponadto operator nie może rozpraszać się, tracąc cenne sekundy w poszukiwaniu wskaźników i dopiero w następnym momencie w rozpoznawaniu wskazań zegarów w kabinie – dlatego kierowca, który do kabiny wchodzi korzystając z regulowanych stopni i opcjonalnego – demontowanego uchwytu, może szybko i instynktownie odczytywać wskazania na okrągłych wskaźnikach, wyróżnionych kolorystycznie na słupku A.

Operatora wspiera ponadto inteligentny system asystowania Smart Handling, dzięki któremu może on płynnie i precyzyjnie podnosić i opuszczać ładunki w osi pionowej.

A bezpieczeństwo i komfort pracy ma zapewniać koncepcja prowadzenia powietrza, elektroniczna regulacja liczby obrotów wentylatora oraz zmiana jego kierunku pracy przy pełnej liczbie obrotów.

Ładowarka teleskopowa Claasa może w modelach 9055 i 7055 pochwalić się udźwigiem do 5,5 ton. Sprzyjają temu podwozie z dużymi kołami i masywne segmenty teleskopowego ramienia, które wpływają na skuteczność pojazdu w pracy.

Claas podaje, że m.in. dzięki temu Scorpion jest najmocniejszą ładowarką w swojej klasie. Spójrzmy zatem nad detale.

Ładowarka Scorpion może podnieść ładunek na wysokość do 8,75 m – co z kolei pozwala jej sięgnąć nad standardowe wysokości ogrodzeń wielkopowierzchniowych obszarów składowych.

Scorpion napędzany jest silnikiem o mocy 136 KM (100KW) i 500 Nm, przy czym modele duże, czyli 9055 i 7055 są napędzane silnikiem Deutz 4,1 l o mocy 156 KM (115 kW).

Producent zapewnia, że „w połączeniu ze sprawdzonymi napędami jezdnymi Varipower” Scorpiony można prowadzić „jednocześnie w delikatny i precyzyjny sposób, niezależnie od prędkości”. Siłowniki ramienia podnoszenia oraz przechylania wyposażone są w tłumiki pozycji końcowej.

Wydatek hydrauliki roboczej Load Sensing wynosi do 187 l.

Z tyłu maszyny ulokowano pas do załadunku, pas do zabezpieczania podczas transportu, smarownicę, narzędzia. Mogą one trafić do położonych nisko w przeciwwagach dwóch dużych schowków o pojemności łącznej 44 litrów (w Claasie 9055-7044).

(rtr) Paweł Okoński

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA