REKLAMA

Co mają do zaoferowania ciągniki Kubota serii MGX III

Kubota MGX III wpisuje się w filozofię producentów ciągników, przedstawiających swoje produkty jako „traktory, które będą pracowały z maksymalną wydajnością w ciężkich warunkach i przy dużym obciążeniu”.

fot. Kubota
Redakcja - Technika 14.12.2018 chat-icon0

REKLAMA

Marketingowo producent zachęca jeszcze - „do tego w rozsądnej cenie”. Tym samym ciągnik ma np. pod maską silnik, który sprosta oczekiwaniom w trudnych warunkach, z odpowiednią mocą, wydajnością i niskim zużyciem paliwa.

MGX III jest wielozadaniowym ciągnikiem, napędzanym czterocylindrowym silnikiem o dużej mocy i wysokiej żywotności, występującym w pięciu modelach. Silnik spełnia normy emisji Stage IV Final.

Kubota zapewnia, że dzięki przekładni Powershift z ośmioma biegami, zmienianymi pod obciążeniem w trzech zakresach reduktora (zapewniającą komfortowe działanie przy ciągłym przekazywaniu mocy na koła), systemowi zacieśniania skrętu Bi – Speed Turn oraz tylnemu podnośnikowi o dużym udźwigu, praca z nim ma być wygodna i przyjemna – wspomniany system przydaje się zwłaszcza w czasie manewrowania na uwrociu.

Przy kącie skrętu przekraczającym 35 stopni automatycznie rośnie prędkość obrotu kół przednich, korzystnie wpływając na zwrotność ciągnika. Wygodę w czasie pracy można zwiększyć, wyposażając ciągnik Kuboty w będące w opcji terminale ISOBUS i rozmaite narzędzia.

Przekładnia w ciągnikach MGX III, pracująca w trybie automatycznym, pomaga w pracy szczególnie na nierównym terenie i w zmiennych warunkach glebowych – operator skupia się na kierowaniu i nie musi myśleć o zmianie biegów. Oddając głos producentowi „...podczas jazdy drogą z przyczepą, prędkości są dostosowywane do nachylenia drogi, do obciążenia i położenia pedału gazu.

W trybie polowym automatyka zapobiega zbyt dużemu spadkowi obrotów silnika, biorąc pod uwagę obciążenie i ustawienie osprzętu”. Ciągnik korzysta też z przydatnej funkcji inteligentnego automatycznego trybu napędu na cztery koła: po przekroczeniu prędkości 20 km/godz system wyłącza napęd 4x4, pozostawiając ciągnikowi napędy tylko na tylne koła.

Wraca do niego, gdy prędkość spadnie do poziomu 17 km/godz. Funkcja ta sprzyja niższemu zużyciu opon, niższemu spalaniu, łatwiejszemu opanowaniu hamowania, zwłaszcza z przyczepą.

W przekładni Intelli – Shift biegi zmieniane są za pomocą przycisków, a osiem biegów w trzech zakresach daje 24 przełożenia do jazdy do przodu i tyleż samo – do tyłu. Operator chcący zmienić bieg nawet nie musi podnosić ręki z prawego podłokietnika – tylko używa przycisku.

A gdyby chciał zmienić prędkość przekładni, to dwa dodatkowe przyciski ma w zasięgu ręki.

W opcji dostępne są biegi pełzające – które dają w sumie 32 przełożenia do przodu i 32 do tyłu – i bardzo przydają się w czasie prac wykonywanych z niską prędkością jazdy, takich jak sadzenie, czy zbiór warzyw.

Wróćmy do silnika. Modele M95GX III i M105GX III napędzane są nowoczesnymi czterocylindrowymi silnikami V3800, podczas gdy modele M115GX III, M125 GX III i M135 GX III - silnikami V6108.

Dzięki połączeniu układu wtrysku wysokociśnieniowego Common Rail, katalizatora utleniającego, filtra cząstek stałych, selektywnego reduktora katalitycznego SCR i chłodzonego wodą systemu recyrkulacji spalin, silniki te spełniają surowe normy emisji spalin Euro IV.

Firma Kubota chwali się, że obniżyła maksymalne dopuszczalne obroty silnika V3800 z 2600 obr/min do 2400 obrotów, co pozwoliło na uzyskanie mniejszego poboru paliwa i wolniejszego zużycia jednostki napędowej, ale też na cichszą pracę.

Oba silniki, bo także i V6108, dzięki zoptymalizowaniu krzywych mocy i momentu obrotowego, osiągają teraz maksymalną moc przy mniejszych obrotach.

Ciągniki wyposażone są w zębate pompy hydrauliczne do płynnej obsługi urządzeń podłączanych do ciągnika, i dla szybkiej pracy z ładowaczem czołowym. Zewnętrzne siłowniki hydrauliczne sprzyjają zwiększeniu udźwigu i łatwiejszej obsłudze, a nowy zawór przelewowy redukuje straty ciśnienia.

Dzięki tym siłownikom trzypunktowy układ zawieszenia może uzyskać udźwig rzędu 6100 lub 5000 kg – wyższy w modelach M115GX III, M125GX III i M135 GX III, a mniejszy – w M95GX III i M105GX III. Podnośniki tylne występują w kilku wariantach, w zależności od rynku.

Ciągniki tych serii mają możliwość wykorzystania wielu wariantów osprzętu tylnego, dzięki sięgnięciu po WOM ze sprzęgłem elektrohydraulicznym 540/1000 obrotów na minutę.

Kubota zapewnia, że napełnianie zbiorników – 190-litrowego na olej napędowy i 16-litrowego zbiornika AdBlue jest łatwe, m.in. dzięki ulokowaniu ich nisko nad ziemią i dobremu dostępowi.

(rtr) Paweł Okoński


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA