REKLAMA

Co oznacza jeż na podwórku – szkodzi czy pomaga?

Redakcja - Rozrywka
26.10.2022
Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

Jesienią jeże bywają częstym gościem w naszych ogrodach.

Jeż to największy w Polsce owadożerny ssak, którego często można spotkać w parkach, lasach liściastych i ogródkach działkowych. Często pojawia się on również na terenach przydomowych, szczególnie tych, na których występują krzewy i drzewa liściaste. Jak się zachować, gdy go spotkamy? Co oznacza jeż na podwórku? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule w dziale„Więcej niż rolnictwo”.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA
Jesienią jeże bywają częstym gościem w naszych ogrodach.[/caption]

Jeż to największy w Polsce owadożerny ssak, którego często można spotkać w parkach, lasach liściastych i ogródkach działkowych. Często pojawia się on również na terenach przydomowych, szczególnie tych, na których występują krzewy i drzewa liściaste. Jak się zachować, gdy go spotkamy? Co oznacza jeż na podwórku? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule w dziale „Więcej niż rolnictwo”.

Jeż - częsty gość w naszych ogrodach

Jeże to ssaki, które możemy spotkać późnym latem i jesienią w naszych przydomowych ogródkach. Należy jednak pamiętać, że głównie prowadzą one tryb nocny, dlatego najłatwiej zaobserwować je po zmroku. W ciągu dnia zwykle chowają się pod liśćmi i krzewami. Ssaki te doskonale widzą i słyszą w ciemności, dlatego nocą często udają się na polowania. Żywią się one przede wszystkim owadami, jajami ptaków, dżdżownicami, żabami i jaszczurkami. Gdy zauważysz jeża w swoim ogrodzie, postaraj się zadbać o jak najlepsze warunki dla niego.

Jeż - szkodnik czy pożyteczny ssak?

Wiele osób zastanawia się, co oznacza jeż w ogrodzie. Czy jest on zagrożeniem dla naszych upraw? Absolutnie nie! Dzięki temu ssakowi możesz skutecznie pozbyć się różnorodnych szkodników ze swojego ogrodu. Jeże zjadają m.in. turkucie podjadki i inne owady, które niszczą uprawy. W skład diety jeży wchodzą również ślimaki, które są dużą zmorą ogrodników. Zatem, jeśli spotkasz tego kolczastego ssaka na swoim podwórku, postaraj się odpowiednio go ugościć.

Co zrobić podczas spotkania z jeżem?

Jeże to urocze zwierzęta, jednak należy pamiętać, że są one przystosowane do życia w naturze i nie należy ich łapać ani próbować hodować w warunkach domowych. Ponadto podlegają one ścisłej ochronie. Zatem, jeśli spotkasz jeża w swoim ogrodzie, najlepiej się oddalić i nie hałasować. W przeciwnym razie przestraszony ssak zwinie się w kulkę. Jeżowi jednak należy pomóc, jeśli znajduje się w niebezpieczeństwie lub został ranny. Jeśli zauważysz, że jest chory, przetransportuj go do weterynarza lub lecznicy.

Jak ugościć jeża w swoim ogrodzie?

Już znasz odpowiedź na pytanie, czy jeż jest szkodnikiem i wiesz, że zwierzę to jest bardzo pożyteczne. Teraz czas dowiedzieć się, jak ugościć tego ssaka w swoim ogrodzie. Jeśli wiesz, że jeże regularnie odwiedzają Twój teren przydomowy, możesz zbudować dla nich domek. Doskonale sprawdzi się model drewniany o wymiarach 30 x 30 x 40 cm. Najlepiej zrobić w nim dwa większe otwory i dziurki, które będą dbały o odpowiednią cyrkulację powietrza. Domek dla jeża zaleca się umieścić pośród krzewów w ściółce z liści.

Ponadto w ogrodzie odwiedzanym przez jeże warto posadzić drzewa liściaste i zadbać o to, aby trawa w nim nie była zbyt krótka. Dodatkowo można stworzyć łąkę kwietną. W ogrodzie odwiedzanym przez jeże nie może również zabraknąć rozłożystych krzewów i zarośli. Należy pamiętać, że ssaki te uwielbiają zakamarki, natomiast źle się czują na dużej otwartej przestrzeni.

Jeże lubią również przebywać w pobliżu zbiorników wodnych, gdzie mają szansę upolować dżdżownice i różnorodne owady. Co ciekawe, ssaki te potrafią pływać. Jednak, aby zadbać o ich bezpieczeństwo, należy zabezpieczyć zejście do zbiornika wodnego. Nie powinno być ono zbyt strome. Ponadto, aby ogród był bezpieczny dla jeży, należy stosować w nim wyłącznie ekologiczne środki ochrony roślin. Silne, chemiczne substancje mogą poważnie zaszkodzić temu ssakowi, a nawet doprowadzić do jego śmierci. Aby ogród był bezpiecznym miejscem dla jeży, należy pamiętać o tym, aby wszelkie prace w nim wykonywać w sposób ostrożny. Zanim rozpoczniesz koszenie trawy, dokładnie sprawdź, czy nie zasiedliły się w niej te pożyteczne ssaki.

Jak pomagać jeżom? Praktyczne porady

Już wiesz, co oznacza jeż na podwórku i jak stworzyć dla niego odpowiednie warunki. Jednak, czy poza powyżej wskazanymi poradami można w jakiś sposób pomóc temu ssakowi? Otóż najlepsze, co możesz zrobić dla jeża, to zapewnić mu spokoju. Nie wolno go niepotrzebnie straszyć ani stresować. Dla bezpieczeństwa swojego oraz zwierzęcia nie zaleca się również brania go na ręce. Warto jednak dokładnie przyjrzeć się, czy nie ma żadnych obrażeń. Ponadto poleca się postawienie w ogrodzie miseczki ze świeżą wodą, z której jeż będzie mógł w każdej chwili skorzystać. Nie należy jednak podawać temu ssakowi chleba ani innej ludzkiej żywności. Niedobrym pomysłem jest również serwowanie jeżom mleka, gdyż powoduje ono problemy z układem pokarmowym, szczególnie żołądkiem. Jeśli chcesz dokarmić te zwierzęta, postaw w ogrodzie miseczkę z karmą dla kota lub psa. Jeż z pewnością chętnie z niej skorzysta. Dodatkowo dla ssaków tych możesz kupić robaki. Bez problemu dostaniesz je w sklepie wędkarskim.

Jeśli zapewnisz jeżom odpowiednie warunki w swoim ogrodzie, możesz być pewien, że chętnie będą do Ciebie wracać, a Twój ogród stanie się dla nich prawdziwym azylem. Pamiętaj jednak, że jeże europejskie to dzikie zwierzęta i w przeciwieństwie do jeży pigmejskich, nie nadają się do hodowli domowej. Ponadto ssaki te są pod ochroną, a ich przetrzymywanie jest niezgodne z prawem.

(rw)

Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA