REKLAMA

Co pyli wiosną – kalendarz pylenia w marcu, kwietniu i maju

Redakcja
18.07.2023
chat-icon 1

Wiosenne pylenie u wielu ludzi powoduje pojawienie się uciążliwych objawów alergii. Zwykle można zaobserwować pewne prawidłowości dotyczące czasu pojawiania się uporczywego kichania, wodnistego kataru i gorszego samopoczucia. Poznaj kalendarz pylenia i sprawdź, kiedy w powietrzu pojawiają się alergeny!

fot. Freepik
REKLAMA

Kalendarz pylenia – o czym powinien wiedzieć każdy alergik?

Znajomość kalendarza pylenia jest dla alergika szansą na odpowiednie przygotowanie się do sezonu. Gdy pyłki unoszą się w powietrzu, alergeny powodują podrażnienie, wodnisty katar, objawy zapalenia spojówek oraz powtarzające się kichanie. Warto wtedy mieć gotowy zapas chusteczek higienicznych oraz leków przeciwalergicznych. W ten sposób złagodzisz swoje objawy i ułatwisz sobie przetrwanie tego trudnego okresu.

Dlatego każdy alergik powinien wiedzieć, które rośliny pylą w danym okresie w jego okolicy. To pozwoli przygotować się na pojawienie się alergenów w powietrzu i lepiej kontrolować objawy alergii. Dobra organizacja to podstawa w walce z alergią – powiedział w rozmowie z nami ekspert portalu o zdrowiu Allecco.pl.

Czym są strefy pylenia?

W kalendarzu pylenia najbardziej istotne jest to, że obszar Polski dzieli się na 4 strefy, w których czas kwitnienia roślin nieznacznie różni się ze względu na występowanie różnych temperatur. Początek kwitnienia przesuwa się tam o kilka-kilkanaście dni. Mapa z podziałem na strefy uwzględnia trzy duże obszary. 1 to południowo-zachodnia część Polski, 2 to Polska środkowa, a 3 obejmuje obszar północno-wschodni. Rejon 4, czyli najchłodniejszy to tereny górskie oraz Suwałki, gdzie pylenie roślin przebiega najpóźniej.

Jakie rośliny pylą wczesną wiosną – marzec a alergie

Marzec to czas, gdy przyroda bardzo powoli budzi się do życia. Temperatura na zewnątrz nieznacznie wzrasta, śnieg topnieje, a słońce przygrzewa coraz dłużej. Jest to czas kwitnienia niektórych drzew i krzewów. Najintensywniej pyli wtedy olsza i leszczyna. W większości regionów w marcu obserwuje się początek kwitnienia topoli. Przy ciepłej pogodzie może zacząć kwitnąć wierzba.

Kwiecień w kalendarzu pylenia

Kolejny wiosenny miesiąc – kwiecień – to kontynuacja kwitnienia drzew, przede wszystkim leszczyny i olszy. Wysokie stężenie osiągają wtedy pyłki wierzby oraz topoli. W powietrzu unoszą się drobne i lekkie pyłki dębu i jesionu.

Bardzo uciążliwe staje się kwietniowe pylenie brzozy. Stężenie jej pyłków osiąga duże wartości, szczególnie przy ciepłej i wietrznej pogodzie. Z uwagi na to, że drzewo to chętnie wykorzystywane jest w nasadzeniach ogrodowych oraz w centrach miast, alergia na pyłek brzozy u wielu osób znacząco nasila się podczas zwykłych spacerów. Dlatego warto wybierać się na zewnątrz np. po deszczu, gdy alergeny są ciężkie i nie unoszą się w powietrzu.

Co kwitnie w pełni wiosny – pylenie w maju

Maj to czas, w którym większość drzew liściastych kończy pylenie. Jednak w niektórych strefach nadal można obserwować nasiloną obecność pyłków brzozy i dębu. Z kolei rozpoczyna się kwitnienie sosen, które produkują duże ilości drobnego żółtego pyłku, który unosi się w powietrzu i osadza na powierzchniach dachów, samochodów i ulic. Ciepła, wietrzna pogoda i często towarzyszące jej niedobory deszczu sprzyjają roznoszeniu się w powietrzu pyłków licznych gatunków traw.

Oprócz nich kwitną też rośliny zielne, które są mniej popularnymi alergenami. Należą do nich babka, pokrzywa i szczaw, które można znaleźć na większości kalendarzy pylenia roślin.

W maju w fazę intensywnego uwalniania zarodników wchodzą też inne organizmy – grzyby. Do najbardziej problematycznych należą gatunki Cladosporium i Alternaria. Są to grzyby pleśniowe, które produkują alergeny od późnej wiosny aż do jesieni.

Gdy zapoznasz się z kalendarzem pylenia roślin, łatwiej Ci będzie przygotować się na wiosenną alergię. Dzięki temu dobrze poznasz swój organizm i reakcje na alergeny, które pojawiają się co roku mniej więcej o tej samej porze. Kontroluj objawy i pamiętaj, w jakiej kolejności zakwitają rośliny będące źródłem alergii.

(rzd) artykuł sponsorowany

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


marian 19.07.2023

powiem szczerze ze jak w pole ide to musze brac leki niestety bo mozna oszalec od tego jak drapie, szczypie i oczy swedza

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA