REKLAMA

Co sadzić obok pomidorów?


Uprawa pomidorów stanowi jedno z kluczowych źródeł dochodu dla wielu polskich rolników. Zwracając uwagę na potrzebę optymalizacji upraw oraz dążenie do jak największych plonów, coraz więcej producentów poszukuje informacji na temat tego, co sadzić obok pomidorów, by zapewnić im najlepsze sąsiedztwo.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie jest dobre sąsiedztwo dla pomidorów, a także, o czym należy pamiętać podczas dbania o uprawę na każdym etapie wzrostu roślin.

Co sadzić obok pomidorów?

W kontekście intensywnej uprawy pomidorów na dużym areale kluczowym czynnikiem wpływającym na jakość i ilość plonów jest odpowiednie sąsiedztwo roślin. Dlaczego to tak ważne? Nie chodzi tu tylko o estetykę czy efektywne wykorzystanie przestrzeni.

To, co rośnie obok pomidorów, może bezpośrednio wpływać na zdrowie tych roślin, ich odporność na szkodniki oraz ogólną produktywność uprawy. Sadzenie różnych gatunków w sąsiedztwie jest popularną praktyką, ponieważ przynosi korzyści w zakresie wszystkich hodowanych warzyw. Wspólna uprawa tworzy bardziej zrównoważony ekosystem, w którym rośliny wzajemnie się wspierają, tworząc warunki sprzyjające wzrostowi i zdrowiu każdej z nich.

Zastosowanie się do określonych zasad w uprawie pomidorów może przynieść wiele korzyści dla rolników. Wybierając odpowiednie rośliny, można znacząco zwiększyć plony oraz jakość hodowanych warzyw. Jednocześnie należy pamiętać o unikaniu roślin, które mogą przynieść pomidorom więcej szkody niż pożytku.

Wspólna uprawa to nie tylko praktyka mająca korzyści ekonomiczne, ale również ekologiczne - za sprawą wprowadzenia różnorodności biologicznej i tworzenia bardziej naturalnego środowiska dla roślin.

Co sadzić koło pomidorów? aromatyczna bazylia

Bazylia to jedna z najbardziej cenionych ziół w kuchni, znana z wyjątkowego aromatu i smaku. Jednak jej zalety nie kończą się tylko na właściwościach kulinarnych. Bazylia jest niezastąpionym towarzyszem w uprawie pomidorów, jako że dzięki niej można w prosty sposób stworzyć swego rodzaju naturalną barierę dla wielu szkodników.

Aromat bazylii działa odstraszająco na mszyce czy muchy, które często są główną przyczyną nawracających problemów na plantacjach pomidorów. Wydzielane przez nią zapachy tworzą wokół barierę, co skutecznie chroni sąsiadujące z nią rośliny. Zastanawiając się nad tym, co sadzić obok pomidorów, zdecydowanie warto wziąć pod uwagę bazylię.

Co można sadzić w tunelu z pomidorami? Cebula i czosnek

Uprawiając pomidory na większym areale, warto zastanowić się nad optymalizacją wykorzystania dostępnego miejsca oraz zastosowaniem powszechnych technik. Dwie rośliny, które znakomicie wpisują się w tę strategię i doskonale komponują się z tymi warzywami, to cebula i czosnek.

Sadząc cebulę i czosnek w tunelu z pomidorami, można osiągnąć podwójne korzyści. Po pierwsze, rośliny te mają zdolność odstraszania szkodników, co jest kluczowe w uzyskaniu jak największych plonów. Szczególnie czosnek jest znany z tworzenia skutecznej bariery dla gatunków zwierząt, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowych, pełnowartościowych plonów. Oba te warzywa dzięki zawartości siarki i innych składników o silnych właściwościach antybakteryjnych tworzą wokół siebie atmosferę nieprzyjazną dla wielu szkodników.

Po drugie, zastosowanie wspólnej uprawy pomidorów z cebulą i czosnkiem pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni w tunelu. Pomidory rosnące pionowo zajmują głównie przestrzeń nad ziemią, pozostawiając przestrzeń w glebie dla korzeni innych roślin. Cebula i czosnek rosną z kolei głęboko w ziemi, nie zakłócając rozwoju pomidorów - stanowią więc dobre sąsiedztwo dla pomidorów.

Jednakże, aby uprawa była skuteczna, istotne jest odpowiednie rozmieszczenie roślin. Cebula i czosnek powinny zostać posadzone w odstępach między rzędami pomidorów z uwzględnieniem właściwej odległości, tak aby nie konkurowały o dostęp do wody czy składników odżywczych.

Integracja pomidorów z cebulą i czosnkiem w uprawie tunelowej jest nie tylko efektywnym sposobem na zwiększenie plonów, ale także naturalnym rozwiązaniem w kontroli szkodników, co w dłuższej perspektywie może przynieść korzyści ekonomiczne dla rolników.

Czego nie sadzić obok pomidorów?

Uprawa pomidorów stawia przed rolnikami również wyzwanie zidentyfikowania tych roślin niosących ryzyko szkód zamiast wzmacniania plonów. Wybrane gatunki posadzone obok głównych warzyw mogą rozpoczynać niekorzystne interakcje w środowisku glebowym, konkurować o składniki odżywcze lub nawet przyciągać szkodniki, które mogą zaszkodzić pomidorom.

Jednym z najbardziej znanych przykładów jest kukurydza. To bardzo atrakcyjne warzywo dla stonki ziemniaczanej, szkodnika, który stanowi również zagrożenie dla pomidorów. Sadzenie ich obok siebie zwiększa ryzyko ataku na całą uprawę.

Kolejnym warzywem, które warto trzymać z dala od pomidorów, jest brokuł. Oba konkurują o wiele tych samych składników odżywczych w glebie, co może prowadzić do niedoborów i hamować wzrost obu roślin. Ponadto brokuł może stwarzać cień dla niższych odmian pomidorów, ograniczając im dostęp do światła słonecznego.

(rpf)


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA