Co to jest kosiarka bijakowa i do czego służy?
Zarówno koszenie trawy na większym obszarze, jak i ścięcie resztek pozostałych po uprawach wymaga zastosowania odpowiednio wydajnego i silnego sprzętu. Kosiarki bijakowe są w stanie w tym samym czasie wykonać nawet kilka czynności, przyspieszając tym samym termin wykonania robót na danym terenie. Czym cechują się kosiarki bijakowe? Sprawdź, jakie funkcje pełni kosiarka bijakowa?

SPIS TREŚCI
- Kosiarki bijakowe – wprowadzenie
- Zastosowanie kosiarki bijakowej
- Zalety stosowania kosiarki bijakowej
- Jak wybrać kosiarkę bijakową – kluczowe kryteria
Kosiarki bijakowe – wprowadzenie
Tym, co wyróżnia kosiarkę bijakową, są bijaki (młotki) usytuowane bezpośrednio na wale tnącym. Ich liczba w zależności od wymiarów maszyny może wynieść od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu sztuk. Kształt bijaków przypomina wyglądem literę „T” bądź „L”.
Kosiarki bijakowe charakteryzują się obrotami rzędu 3000 na minutę, w trakcie których młotki obracają się w płaszczyźnie pionowej, co sprawia, że urządzenie doskonale radzi sobie w najtrudniejszych nawet warunkach terenowych.

Brunatna plamistość liści pomidora – jak z nią walczyć?
Napęd realizowany jest mechanicznie za pośrednictwem wałka odbioru mocy WOM lub przy wykorzystaniu systemu hydraulicznego.
Bijaki są znacznie mocniejsze od tradycyjnych ostrzy. Zawdzięczają to swojej odporności na ścieranie, co przekłada się na zachowanie właściwości roboczych przez długi okres. Pomimo korzyści wynikających z mulczowania terenu na rynku można spotkać modele kosiarek bijakowych doposażone w kosze zbierające resztki.

Jak przechowywać środki ochrony roślin?
Zastosowanie kosiarki bijakowej
Podstawową funkcją kosiarki bijakowej jest ścinanie i rozdrabnianie roślin. Kosiarki tego typu najczęściej spotyka się na poboczach dróg, miejskich terenach zielonych, nieużytkach i w parkach, a więc wszędzie tam, gdzie dochodzi do niekontrolowanego rozwoju roślinności, tworzącej zwarte i gęste skupiska.
Mulczowanie przy wykorzystaniu kosiarki bijakowej przynosi wymierne korzyści podczas prac pielęgnacyjnych prowadzonych na pastwiskach, łąkach, czy wreszcie na obszarach rekreacyjnych.
Kosiarki bijakowe (mulczery) zbudowane są z cięższych elementów tnących, dzięki czemu sprzęt umożliwia usunięcie nie tylko gęstych kęp trawy, lecz także krzewów, chwastów, gałęzi, a nawet mniejszych drzewek.
Zalety stosowania kosiarki bijakowej
Konwencjonalne kosiarki rotacyjne nie spełniają pokładanych w nich nadziei na terenach silnie porośniętych i zaniedbanych. Z racji specjalistycznej budowy i wzmocnionej konstrukcji obsługę takich obszarów należy powierzyć wyłącznie kosiarkom bijakowym.

Opryskiwacze polowe i sadownicze – jak dopasować sprzęt do rodzaju upraw?
Wypada przy okazji dodać, że roślinność pozostawiona po ścięciu i rozdrobnieniu użyźnia glebę, poprawiając tym samym warunki wzrostu innych, bardziej pożądanych odmian. Z tych powodów po kosiarki bijakowe coraz chętniej sięgają rolnicy, chcący m.in. oczyścić ścierniska po uprawach kukurydzy.
Jak wybrać kosiarkę bijakową – kluczowe kryteria
Wybór kosiarki bijakowej powinien być poprzedzony analizą warunków, w jakich urządzenie będzie wykorzystywane.

Czym karmić kury, żeby się dobrze niosły jajka, Jak poprawić nieśność kur
Kryteria doboru kosiarki bijakowej:
- Intensywność (przewidywana) wykorzystania kosiarki;
- Rodzaj, zagęszczenie oraz wymiary koszonych roślin;
- Zapotrzebowanie na moc roboczą;
- Parametry konstrukcyjne (masa własna, średnica wału);
- Dodatkowe opcje.
Intensywność (przewidywana) wykorzystania kosiarki bijakowej
Wybierając kosiarkę bijakową, warto uwzględnić częstotliwość jej przyszłego zastosowania, a także warunki, w jakich będzie funkcjonować.
Rodzaj, zagęszczenie oraz wymiary koszonych roślin
Niewielkie konstrukcje nie są w stanie przebić się przez gęste zarośla i przetworzyć znacznej ilości ścinek. Wielkość i zagęszczenie eliminowanych porostów predysponują konkretną kosiarkę do tego typu prac.
Poziom zapotrzebowania na moc roboczą
Kosiarki bijakowe z uwagi na wysokie zapotrzebowanie na moc należy dobrać pod kątem szerokości roboczej kosiarki w stosunku do mocy silnika pojazdu rolniczego.

Nawożenie warzyw dla początkujących – 4 najważniejsze wskazówki
Parametry techniczne (średnica wału, masa własna kosiarki)
Wybierając kosiarkę bijakową, należy wziąć pod uwagę średnicę wału, a także masę kosiarki. Wiedza ta pozwala ocenić jakość materiałów, z jakich kosiarka została wykonana. Bijaki oraz wał niskiej jakości szybciej się zużyją, co wpłynie niekorzystnie na wysokość kosztów eksploatacyjnych.
Opcje dodatkowe
Dobór ewentualnych opcji dodatkowych oferowanych przez uznanych producentów kosiarek powinien odpowiadać spersonalizowanym preferencjom użytkownika. Trzeba przypomnieć, że opcje zostały stworzone na podstawie doświadczeń producenta, jak i samych użytkowników.

Fotowoltaika na gospodarstwie – z jakich dofinansowań mogą skorzystać rolnicy?
Ostatnim kryterium wyboru kosiarki bijakowej jest źródło pochodzenia. Maszyna zakupiona za pośrednictwem strony https://agrolsklep.pl/ jest w stanie zapewnić długi okres bezawaryjnej eksploatacji. Dodatkowo rzetelny dostawca dba o utrzymanie kontaktu z klientem, by w razie potrzeby służyć konsultacją i poradą w zakresie poszukiwanych maszyn, akcesoriów, a także części.
(rtr) Artykuł sponsorowany
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.
bardzo dobry i przydatny sprzęt