REKLAMA

Co zrobić ze zużytymi oponami?

Redakcja
20.04.2024
chat-icon 0

Dla wielu rolników problematyczną kwestią może być utylizacja starych opon. Temat ten pojawia się na wielu forach internetowych, dlatego warto wiedzieć, co robić z tego rodzaju odpadami.

fot. Shutterstock / materiały sponsora
REKLAMA

Zużyte opony nie mogą być wyrzucane na ogólnodostępne wysypiska śmieci. To odpady, które wymagają specjalistycznej utylizacji lub recyklingu. Podstawowymi rodzajami opon, które mogą być poddane procesowi utylizacji, są te montowane w samochodach osobowych, a także ciężarowych. Oprócz tego rowerowe, motocyklowe, przemysłowe i pochodzące z maszyn rolniczych. Prawidłowo przeprowadzony recykling zużytego ogumienia, pozwala na wykorzystanie materiałów, z których zostały wykonane, do produkcji nowych, różnego rodzaju przedmiotów, takich jak wycieraczki, dywaniki gumowe, uszczelki lub elementy wygłuszające pomieszczenia.

Zużyte opony można oddawać do zakładów wulkanizacyjnych, punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, a także centrów utylizacji opon. Warto korzystać również z organizowanych cyklicznie, lokalnych zbiórek odpadów przemysłowych. Odbywają się one kilka razy w roku. Stare opony mogą być przetwarzane na kilka sposobów, takich jak bieżnikowanie, recykling materiałowy, odzysk energetyczny i eksport.

Firmami, które trudnią się odbiorem opon do utylizacji są przedsiębiorstwa recyklingowe. Warto współpracować wyłącznie z renomowanymi podmiotami tego typu, posiadającymi duże doświadczenie w tej branży. Zgodna z obowiązującym w Polsce prawem, a także przepisami dotyczącymi gospodarowania odpadami przemysłowymi utylizacja starych opon, rozpoczyna się kontaktem z firmą świadczącą tego rodzaju usługi, odbiorem opon od danego klienta i przewiezieniem ich do wyspecjalizowanego punktu, w którym poddane zostaną recyklingowi lub utylizacji. 

Utylizacja zużytych opon - działanie zapobiegające skażeniu środowiska naturalnego

Materiał uzyskiwany ze zużytych oraz przetworzonych opon nie jest toksyczny i może być bezpiecznie używany do produkcji nowych wyrobów, między innymi, takich jak granulat asfaltowy. Stare opony są często odbierane przez firmy sprzedające nowe ogumienie, w ramach sezonowej wymiany opon na nowe.

Przedsiębiorstwa zajmujące się utylizacją zużytego ogumienia, posiadają specjalistyczny park maszynowy, przystosowany do przerobu tego rodzaju produktów. Na wyposażeniu mają również odpowiednią ilość pojazdów, służących do transportu, nawet bardzo dużych ilości tych odpadów. Dostępne w internecie strony firm zajmujących recyklingiem i utylizacją zużytego ogumienia, umożliwiają wybór tej najlepszej. W przerwie poszukiwań tego rodzaju usług, można zajrzeć do wyników rozgrywek sportowych, korzystając z LVBET kod promocyjny.

W Polsce działają centra utylizacji opon i lokalne zbiórki odpadów przemysłowych, do których również można dostarczać zużyte opony. Podstawowe miejsce odbioru starych opon to jednak zakłady wulkanizacyjne, które darmowo odbierają tego rodzaju odpady od klientów. Wybierając firmę świadczącą usługi utylizacji i recyklingu, warto dokładnie sprawdzić cennik na jej stronie internetowej. Ważne są również warunki odbioru zużytych opon. Działanie firm, które poddają recyklingowi stare opony mają na celu ochronę środowiska naturalnego.

Proces utylizacji zużytych opon powinien być przeprowadzany przez specjalistyczną firmę. Tylko wtedy można mieć pewność, że działanie to ma przebieg zgodny z obowiązującymi w kraju przepisami prawa.

(rw) Artykuł sponsorowany

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA