fbpx
Projekty budynków gospodarczych – szeroki wachlarz możliwości Projekt G57a - Garaż z pomieszczeniem gospodarczym i wiatą garażową G57a z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska

Projekty budynków gospodarczych – szeroki wachlarz możliwości

Napisał  Sty 15, 2022

Czym jest budynek gospodarczy?

Według definicji zawartej w Prawie Budowlanym, budynek gospodarczy to budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego, budynku rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej przeznaczony również do przechowywania środków produkcji rolnej i sprzętu oraz płodów rolnych.

Jak widać, pod pojęciem budynku gospodarczego kryje się szeroki zakres możliwości, co pozwoliło nam na stworzenie obszernej oferty tego typu projektów w Kolekcji Muratora

Budynek gospodarczy - przechowalnia różności

Budynek gospodarczy może się okazać nieodzownym elementem, aby nasza działka przestała być składowiskiem „przydasiów”, a stała się zadbanym i uporządkowanym miejscem. Nie zawsze w budynku mieszkalnym, zaprojektowana strefa gospodarcza jest na tyle duża, aby zmieścić tam wszystkie narzędzia ogrodowe, sprzęt grillowy, materiały, które zostały po budowie, czy stare opony, które jednak być może jeszcze się przydadzą. Większość z nas charakteryzuje się zbieractwem, czyli niechęcią do pozbywania się rzeczy, które w naszym przeświadczeniu mogą jeszcze zyskać drugie życie. Jeśli w domu nie ma miejsca na magazynowanie tak wielu przedmiotów, wybieramy zazwyczaj jakieś miejsce na działce i przeznaczamy je na kącik składowy. Powiedzmy sobie szczerze, że wygląda to mało atrakcyjnie i pomimo dbałości o ogród i najbliższe otoczenie domu, taki składowy kącik będzie szpecił naszą posesję. Warto więc zainwestować w budowę budynku gospodarczego i umieścić w nim potrzebne rzeczy – robiąc przy tym uczciwą segregację „niezbędników”. Mały gospodarczy domek – dopasowany wizualnie do budynku mieszkalnego – idealnie wpisze się w działkę, gwarantując przy tym porządek i wygodę. W ofercie Muratora znajdziecie wiele projektów, które perfekcyjnie przejmą na siebie funkcję przechowalni różności, a dzięki uniwersalnej architekturze – będą pasować do każdej zabudowy. 

Wielofunkcyjność budynków gospodarczych

Jeśli już zdecydujemy się na budowę budynku gospodarczego, warto przeanalizować wszystkie około domowe potrzeby. Być może brakuje nam drewutni na kominkowe drewno? A może warto wygospodarować jakieś miejsce z murowanym grillem i strefą biesiadną? A może sauna będzie dobrym pomysłem? lub sezonowe WC. W zależności od potrzeb, nasz budynek gospodarczy może łączyć wiele funkcji - o czym przekonacie się oglądając projekty Muratora. Warto też wspomnieć o tym, iż duża grupa projektów budynków gospodarczych dysponuje miejscem na garażowanie samochodu, które można też przeznaczyć na przydomowy warsztat samochodowy lub pracownię dla majsterkowicza. Wykorzystując szerokie pojęcie budynku gospodarczego, stworzyliśmy także budynki gospodarcze z częścią mieszkalną, w których parter dedykowany jest celom gospodarczym, a na poddaszu zlokalizowane jest mieszkanie. Pamiętajmy więc, że budynek gospodarczy nie jedno ma imię i że może zaspokoić nasze przydomowe potrzeby w wielu aspektach. 

Budynki gospodarcze w zagrodzie

Trudno sobie wyobrazić gospodarstwo rolne bez budynku gospodarczego. Działalność rolnicza niesie za sobą konieczność gromadzenia nie tylko płodów rolnych, ale też środków uzdatniających produkcję i niezbędnego sprzętu. Aby zachować porządek w zagrodzie i właściwie zadbać o zgromadzone mienie, zdecydowanie warto zainwestować w budowę odpowiedniego budynku gospodarczego. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, Murator stworzył szeroką kolekcję projektów stodół oraz gospodarczych budynków wielofunkcyjnych. W zależności od potrzeb i wielkości gospodarstwa, rolnicy mogą dokonać właściwego dla siebie wyboru. Dysponujemy projektami parterowymi i z poddaszem, o różnorodnej powierzchni i uniwersalnej architekturze. Przedsiębiorstwom rolnym polecamy duże obiekty składowe, pozwalające na magazynowanie zbiorów, paszy i sprzętu oraz garażowanie maszyn rolniczych. Małym gospodarstwom rolnym, w których hodowla zwierząt odbywa się cele własne, dedykujemy budynki inwentarsko-gospodarcze. Są to zazwyczaj niewielkie obiekty, w których wydzielono część hodowlaną (dla kilku zwierząt) oraz pomieszczenie gospodarcze. 

Pozwolenie czy zgłoszenie?

Przepisy pozwalają na budowę budynku gospodarczego, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, ale tylko wtedy gdy spełnione są poniższe parametry:

  • Jest to budynek gospodarczy wolnostojący i parterowy,
  • Jego powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m2,
  • Liczba takich obiektów na działce, nie może przekroczyć dwóch na każde 500m2 powierzchni działki

W pozostałych przypadkach należy wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę. 

Tekst sponsorowany: Projekty budynków gospodarczych z kolekcji MURATORA - https://projekty.muratordom.pl/gospodarcze/wszystkie-projekty-budynkow-gospodarczych/

Udostępnij:

1 komentarz

  • robson
    Link do komentarza robson wtorek, 18 styczeń 2022 18:00

    nie wiem czy nie lepiej lekkką halę postawić ale te projekty z kolei sa takie bardziej pod rekereacje albo domy mieszkalne

Skomentuj

Rzuć na to okiem!

Rolnictwo to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki. Z tego względu osoby działające na tym obszarze ciągle spotykają jakieś zmiany, za którymi samemu niekiedy trudno nadążyć. Właśnie w tym celu powstał portal rolniczy Okiem Rolnika. Udostępniamy wieści dotyczące najbardziej interesujących tematów, sprawdzamy otrzymane informacje oraz kondensujemy je w artykuły, które w przystępny sposób dostarczają wiadomości rolnikom. Dzięki temu nie muszą szukać tekstów na innych portalach niezwiązanych z tym obszarem. Wystarczy, że wejdą na naszą stronę - Okiem Rolnika to rzetelne źródło wszystkich informacji, które pojawiają się w obszarze rolnictwa.

Okiem Rolnika - Twoje źródło wiadomości rolniczych

Portal Okiem Rolnika tworzą osoby, którzy zbierają wiadomości z Polski i innych krajów dotyczące interesujących treści. Śledząc naszą stronę, będziesz na bieżąco ze wszystkimi aktualizacjami w prawie, zmianami na rynkach, spadkami i wzrostami wynagrodzeń, dofinansowań oraz cen produktów bądź sprzętu, chorobami atakującymi rośliny oraz zwierzęta, a także wpływie sytuacji politycznej na polskie i zagraniczne rolnictwo. Ponadto udostępniamy informacje na temat aktualnych wydarzeń.

Dostarczamy również wiedzy początkującym, jak i doświadczonym rolnikom w zakresie wielu różnych kwestii, jak uprawa roli, hodowla zwierząt, skup płodów rolnych, użytkowanie maszyn czy dofinansowania systemów montowanych w gospodarstwach. Z nami nie musisz obawiać się żadnego tematu - wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz na portalu Okiem Rolnika. Dbają o to osoby z pasji do rolnictwa.

Nie ograniczamy się jednak jedynie do tematów okołorolniczych. Na naszym portalu znajdziesz także teksty dotyczące zdrowia i wpływu różnych składników na organizmy zwierząt oraz ludzi, motoryzacyjnych nowinek czy innowacji z zakresu elektroniki. Połączenie wielu różnych tematów sprawia, że Okiem Rolnika ma nie tylko charakter informacyjny, ale również dydaktyczny oraz rozrywkowy.