REKLAMA

Coraz droższa ziemia rolna. Ile za hektar?

Cena gruntów rolnych w Polsce jeszcze w 2019 roku wynosiła średnio 45 743 za hektar, w 2020 roku cena wzrosła o 6,4% do nieco ponad 47 000 złotych - informuje Główny Urząd Statystyczny. To nie jest dobra wiadomość dla rolników w tym trudnym okresie, na który wpływ ma wiele czynników, nie tylko koronawirus.

fot. Paweł Pąk
21 września 2020 chat-icon0

REKLAMA
Główny Urząd Statystyczny nie pozostawia złudzeń, ziemia pod uprawę jest coraz droższa i nie wygląda na to, aby ten trend miał się zatrzymać. Jest drożej niż w 2019 i w pierwszym półroczu 2020 roku. Średnia cena hektara ziemi rolnej w Polsce wynosi obecnie 47 500 złotych.

Oczywiście cena uzależniona jest od lokalizacji i klasy gleby. Największą zwyżkę odnotowały łąki na słabych glebach, których cena wynosiła jeszcze rok wcześniej nieco ponad 23 tysiące złotych, obecnie jest to nawet 25,4 tys. złotych. Na drugim miejscu.

W przeciągu roku najbardziej podrożały łąki o słabych glebach - jeden hektar kosztował średnio 23,2 tys. złotych, podczas gdy obecnie jego cena może wynieść nawet 25,4 tys. złotych.

REKLAMA
Na drugim miejscu pod względem wzrostu cen znalazły się piaszczyste grunty rolne, czyli te najniższej jakości, których hektar w minionym roku kosztował 31,7 tys. złotych, a obecnie trzeba zapłacić nawet 34,6 tys. zł. czyli wzrost w tym przypadku wyniósł 9%.

Grunty orne klasy dobrej (pszenno-buraczane) zdrożały w skali roku o 5%, natomiast klasy średniej (żytnio-ziemniaczane) odnotowały wzrost o 6,8%.

Nieznacznie wzrosły też ceny łąk dobrej klasy, które są nieco wyższe niż przed rokiem, w 2019 roku było to 30,3 tys. zł, a obecnie jest to 31,2 zł za hektar.

Od czego zależy cena ziemi rolnej?

Grunty orne zalicza się do nieruchomości niezurbanizowanych. Zwykle umiejscowione są one na wsiach. Dla niektórych są miejscem pracy lub zamieszkania, natomiast dla innych stanowią przestrzeń odpoczynku i relaksu. Jednak dla każdego stanowią one obszar, z którego pozyskiwana jest żywność, różnorodne produkty i surowce – nawet jeśli na co dzień mieszkańcy miast nie poddają tego refleksji. Z tego względu są przedmiotem zainteresowania rolników i inwestorów. Dają one przestrzeń dla realizacji wielu celów m.in. urbanizacyjnych i inwestycyjnych. W ostatnich latach można zauważyć duże zainteresowanie gruntami rolnymi. Przekłada się to oczywiście na ich wartość. Należy jednak pamiętać, że cena ziemi rolnej zależy od bardzo wielu innych czynników.

REKLAMA
Za najważniejsze z nich uznaje się:
- Lokalizację – grunty rolne zlokalizowane w województwach o większym zagęszczeniu ludności i wyższej kulturze rolnej cieszą się dużą popularnością, a co za tym idzie – mają znacznie wyższą wartość. Wysokość cen ziemi rolnych zależy również od ich położenia względem ośrodków zamieszkania.
- Dogodność dojazdu – czyli położenie gruntu rolnego w stosunku do dróg głównych i jakość drogi dojazdowej. Należy pamiętać, że pomiędzy gruntami a punktami odbioru musi zostać wykonana określona liczba przejazdów, dlatego położenie ziemi w stosunku do głównej drogi ma ogromne znaczenie. Stan nawierzchni tych dróg również jest bardzo istotną cechą wpływającą na cenę działki rolnej.
- Wartość użytkową – czyli przydatność do produkcji rolnej. Rozumie się przez to m.in. takie czynniki jak: żyzność i klasa gleby, nawodnienie, rozmiary terenów uprawnych, kształt granic działki.
- Ukształtowanie powierzchni – czyli wszelkie spadki terenu, a należy pamiętać, że zbyt duże nachylenie przyczynia się do występowania erozji wodnej oraz problemów podczas stosowania maszyn i urządzeń rolniczych, a w efekcie trudności w uprawie.
- Kształt działki - ma on ogromny wpływ na stopień trudności uprawy. Najlepszą opcją jest zakup działki prostokątnej o nieco wydłużonych bokach.
- Warunki wodne – czyli poziom wody w glebie. Na stan wód gruntowych mają wpływ skład mechaniczny ziemi, rozmiar skupisk wodnych i ich rozmieszczenie przestrzenne. Aktualnie wyróżnia się ziemie o właściwym uwilgotnieniu, okresowo nadmiernie wilgotne, okresowo lub trwale podmokłe, okresowo lub trwale zbyt suche.
- Poziom kultury rolnej – agrotechniczne zaniedbania ziemi rolnych na skutek długotrwałego odłogowania powoduje obniżenie ich wartości.

Poza powyższymi czynnikami na cenę za hektar ziemi mają wpływ również kwestie polityczne, społeczne i ekonomiczne m.in. inflacja i zamożność społeczeństwa. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje hektar ziemi w 2021 roku, przejdź do dalszej części artykułu.

Hektar ziemi rolnej – ceny w 2021 roku

W ostatnich latach ceny ziem rolnych utrzymują się na wysokim poziomie. Obecnie najdroższe są grunty dobrych klas zlokalizowane w województwie wielkopolskim. Cena za hektar ziemi klasy I, II lub III a wynosi ok. 87 tys. zł. Nieco mniej zapłacisz za grunty umiejscowione na Podlasiu i w województwie kujawsko-pomorskim. Cena hektara ziemi w tych regionach kosztuje ok. 83 tys. zł. Ogólnie w Polsce na działkę z ziemią klasy średniej, czyli IIIb i V, trzeba wydać ok. 48 tys. zł. Rolnicy i inwestorzy, którzy chcą zaoszczędzić na zakupie gruntu, powinni zainteresować się gruntami zlokalizowanymi w województwie świętokrzyskim, lubuskim i podkarpackim. Tam cena za hektar ziemi niższej klasy wynosi tylko ok. 20 tys. zł.

Ceny hektara ziemi rolnej w II kwartale 2021 roku – spis według województw

Chcesz dowiedzieć się, ile trzeba zapłacić za hektar ziemi w II kwartale 2021 roku w poszczególnych województwach? Zapoznaj się z poniższą listą:

 • Wielkopolskie - 68 409 zł
 • Kujawsko-Pomorskie - 58 732 zł
 • Podlaskie - 52 812 zł
 • Opolskie - 51 146 zł
 • Pomorskie - 49 054 zł
 • Warmińsko-Mazurskie - 48 853 zł
 • Mazowieckie - 47 265 zł
 • Łódzkie - 43 782 zł
 • Małopolskie - 42 285 zł
 • Śląskie - 40 967 zł
 • Dolnośląskie - 40 683 zł
 • Lubelskie - 39 616 zł
 • Zachodniopomorskie - 35 917 zł
 • Świętokrzyskie - 34 476 zł
 • Podkarpackie - 32 601 zł
 • Lubuskie - 31 826 zł
REKLAMA
Według Głównego Urzędu Statystycznego średnia cena hektara gruntów ornych w Polsce w II kwartale 2021 roku wynosi:

 • klasy dobre - 59 304 zł
 • klasy średnie - 48 675 zł
 • klasy słabe - 34 488 zł.
Porównując dane z zeszłego roku, można jednoznacznie stwierdzić, że ceny gruntów rolnych wzrosły o ok. 700 zł na jednym hektarze. Według GUS polskie grunty rolne systematycznie drożeją, a w niektórych województwach są już tak samo drogie, jak we wschodnich landach Niemiec. Należy jednak pamiętać, że różnica pomiędzy województwem wielkopolskim, gdzie jest najdrożej, a lubuskim, w którym jest najtaniej, przekracza 100%. Dlatego inwestorzy, którym zależy na oszczędnościach, powinni zainteresować się gruntami położonymi w województwie świętokrzyskim, podkarpackim lub lubuskim, gdzie ceny są naprawdę atrakcyjne w porównanie z innymi częściami kraju.

(rpf) pp / Źródło: GUS


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Nieoficjalnie: Unijny zakaz dla ukraińskich zbóż przedłużony

Redakcja 5 czerwca 2023 chat-icon2

Jest to zakaz dla swobodnego obrotu nasionami pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika pochodzących z Ukrainy. Nie można ich wywozić do Bułgarii, Polski, Rumunii, Słowacji oraz Węgier.

Kraje te zabiegały w Brukseli o przedłużenie tego embarga o kolejne miesiące. Osobiście o cofnięcie zakazu zabiegał u Komisji Europejskiej prezydent Ukrainy Wołodimir Zełeński oraz minister rolnictwa tego kraju Mykola Solski. Rozczarowania postawą ukraińskiego rządu nie krył minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, który od ukraińskich partnerów po prowadzonych rozmowach i negocjacjach otrzymywał sygnały, że sprawa jest dogadana bezpośrednio pomiędzy Polską a Ukrainą.

REKLAMA

Tragedia przy pracach polowych. 78-latek wyskoczył z przewracającego się ciągnika

Redakcja 6 czerwca 2023 chat-icon1

5 czerwca 2023 roku 78-letni mężczyzna podczas zjeżdżania ze wniesienia ciągnikiem rolniczym ciągnącym przyczepę z sianem uległ wypadkowi. Zdarzenie miało miejsce w miejscowości Lubinka (województwo małopolskie, powiat tarnowski, gmina Pleśna).

Feralnego dnia w godzinach popołudniowych dyspozytor numeru alarmowego przyjął zgłoszenie o wypadku podczas prac polowych w Lubince. Skierowania na miejsce zdarzenia ratownicy nie byli w stanie uratować mężczyzny, który zmarł w wyniku poniesionych obrażeń wewnętrznych.

Policjanci podczas rozmowy z osobami mającymi informację w sprawie ustalili przebieg zdarzeń przy wypadku. Z zeznań wynikało, że 78-latek podczas zjeżdżania ze wzniesienia, ciągnąc za traktorem przyczepę z sianem stracił kontrolę na kierowanym zespołem pojazdów, a ciągnik rolniczy przewrócił przygniatając zeskakującego z niego kierowcę.