REKLAMA

Coraz mniej czasu na złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie i obszarowe z PROW

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że trwa przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 rok. Dotychczas ARiMR wypłaciła blisko 15,3 mld zł z tytułu dopłat bezpośrednich i ok. 3,07 mld zł w ramach płatności obszarowych z PROW za 2021 r.

12 kwietnia 2022 chat-icon0

REKLAMA

ARiMR informuje, że do 11 kwietnia wnioski przesłało już blisko 160 tysięcy rolników. Wraz z agencją przypominamy, że dokumenty można składać wyłącznie drogą elektroniczną, zachęcamy też, by nie odkładać tego na ostatnią chwilę.

Do kiedy można składać wnioski?

Na złożenie wniosków o dopłaty bezpośrednie i obszarowe, rolnicy mają czas do 16 maja 2022 r. Jeśli ktoś nie zdąży tego zrobić w tym terminie, będzie mógł to zrobić jeszcze do 10 czerwca 2022 r., ale wówczas należne płatności zostaną pomniejszone o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia.

Z kolei bez żadnych sankcji do 31 maja 2022 roku można zgłaszać zmiany do wniosków złożonych w terminie - czyli do 16 maja. Rolnicy, składający korekty w późniejszym terminie, ale nie później niż do 10 czerwca, będą mieli pomniejszone płatności o 1 proc. za każdy dzień roboczy opóźnienia.

Istotne jest to, że w tym roku ponownie można się ubiegać o uzupełniającą płatność podstawową do gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin, a także do wybranych upraw – ich wykaz obejmuje 13 kategorii, a pełna lista znajduje się na stronie Agencji.

Zwiększono też liczbę pakietów w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego. Rolnicy zainteresowani tym rodzajem wsparcia mogą starać się o dofinansowanie na Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk (Pakiet 8) oraz Retencjonowanie wody (Pakiet 9).

Wnioski o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW można przesyłać wyłącznie elektronicznie. Jednak w tegorocznej kampanii trzeba to zrobić za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), udostępnionej na portalu ARiMR, a nie jak wcześniej bezpośrednio przez aplikację eWniosekPlus. Rolnicy, którzy nie mają komputerów lub obawiają się, że sami nie poradzą sobie z wypełnieniem wniosku przez internet, mogą liczyć na pomoc techniczną pracowników Agencji. Zachęcamy, by nie zwlekać ze składaniem dokumentów.

W 2021 roku wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło ok. 1,3 mln rolników. Do 30 czerwca 2022 r. będzie trwać realizacja płatności końcowych za 2021 rok.

(rpf) pp / Źródło: ARiMR


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Jakie dopłaty do zbóż, rzepaku i rzepiku?

Redakcja - Prawo i Finanse 12 maja 2023 chat-icon1

Rolniku! Przygotuj magazyny przed nowymi żniwami, sprzedaj swoje zboże i uzyskaj: dopłatę 2200 zł do hektara pszenicy z budżetu państwa – brzmi główne hasło kampanii promującej dopłaty.

Z komunikatu ARiMR wynika, że sprzedając: pszenicę, pozostałe zboża oraz rzepak i rzepik do 15 czerwca rolnik może otrzymać dopłatę. Na przykład dla pszenicy jest to 2200 złotych dopłaty do hektara.

Z kolei wysokość dopłat za pozostałe zboża, czyli kukurydzę, jęczmień, pszenżyto, żyto, owies, mieszanki zbożowe, grykę oraz za rzepak i rzepik będzie zróżnicowana w zależności od regionu i odległości od wschodniej granicy.

Środki na dopłaty będą pochodziły z budżetu państwa, a jednym z podstawowych warunków jaki należy spełnić, jest sprzedanie swojego zboża do 15 czerwca 2023 roku oraz wziąć fakturę VAT lub VAT RR za sprzedane zboże.

ARiMR: 19,53 mld zł trafiło do rolników w ramach dopłat za 2022 rok

Redakcja - Prawo i Finanse 9 maja 2023 chat-icon0

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje w najnowszym komunikacie prasowym o kwocie wypłaconej rolnikom za 2022 rok w ramach dopłat z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

To ostatnie tygodnie kiedy wykonywane są przelewy (tzw. wypłaty końcowe – wcześniej, do końca listopada 2022 roku wypłacane były zaliczki) na konta polskich rolników w ramach dopłat bezpośrednich i obszarowych za miniony rok.

ARiMR: Realizacja dopłat za 2022 rok na finiszu

Łącznie w 2022 roku do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło 1,265 mln wniosków o przyznanie dopłat, a obecnie realizowane są tzw. wypłaty końcowe z tego tytułu.

- Dotychczas w ramach płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2022 rok do rolników trafiło ponad 19,53 mld zł. Z tej kwoty 16,5 mld zł to płatności bezpośrednie, a 3,03 mld zł – wsparcie obszarowe z PROW 2014-2020. Czas na realizacj

REKLAMA