REKLAMA

Coraz więcej ognisk koronawirusa u norek oraz innych hodowlanych zwierząt futerkowych

Końcówka 2021 roku obfituje w informacje o kolejnych ogniskach i przypadkach chorób wirusowych u zwierząt hodowlanych. Z coraz większą częstotliwością w grudniu informujemy o kolejnych wykrytych ogniskach ASF, mamy do czynienia również z coraz większą liczbą stwierdzonych przypadków wścieklizny, nie tylko wśród zwierząt dziko żyjących.

fot. Adobe Stock
23 grudnia 2021 chat-icon2

REKLAMA

Zdarzają się też przypadki tej choroby u psów, które przecież są objęte programem obowiązkowych szczepień, niestety nie wszyscy ich właściciele pilnują tego obowiązku. Główny Lekarz Weterynarii coraz częściej informuje też o przypadkach wścieklizny u kotów.Tym razem komunikat Głównego Inspektoratu Weterynarii dotyczy wystąpienia ośmego i dziewiątego ogniska SARS-CoV-2 u norek w Polsce, stwierdzonego na podstawie wyników badań laboratoryjnych PIWet-PIB w Puławach z dnia 17 grudnia br. (ognisko 8/2021) oraz z dnia 20 grudnia br. (ognisko 9/2021).

Ósme ognisko SARS-CoV-2 zostało stwierdzone w gospodarstwie liczącym 1408 norek, zlokalizowanym w powiecie mieleckim, w województwie podkarpackim.

Dziewiąte ognisko SARS-CoV-2 zostało stwierdzone w gospodarstwie liczącym 5000 norek, 300 jenotów oraz 190 lisów, zlokalizowanym w powiecie białostockim, w województwie podlaskim.

Próbki do badań w w/w gospodarstwach zostały pobrane 14 grudnia br. (ognisko 8/2021) oraz 15 grudnia br. (ognisko 9/2021) w związku z realizacją badań kontrolnych zwierząt prowadzonych na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 marca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia jednostek chorobowych, sposobu prowadzenia kontroli oraz zakresu badań kontrolnych zakażeń zwierząt (Dz. U. 2021, poz. 581).

W ognisku 8/2021 wyniki dodatnie uzyskano w przypadku wszystkich 20 próbek/zwierząt, natomiast w ognisku 9/2021 wyniki dodatnie uzyskano w przypadku dwóch próbek/zwierząt.

O wynikach badań powiadomiono Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, właściwe organy Inspekcji Weterynaryjnej oraz Inspekcji Sanitarnej.

W gospodarstwach, w których stwierdzono zakażenie, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia SARS-CoV-2 u norek.

(rzw) pp / Źródło: GIW


REKLAMA

Polecane

Komentarze (2)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


antykorona 05 stycznia 2022

wkrotce komary to dostana i bedzie informacja na stronie lekarza od weterynarii i beda podawac ilośc zakażen....

0 0
farmer 24 grudnia 2021

zaraza nawet futrzaki zaatakowała co jeszcze nas spotka? szalenstwo co kiedys chyba tylko w filmach fantastycznych kiedys mozna bylo ogladac dzisiaj mamy naprawdę w życiu!!!!!

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

Przemycali narkotyki w ziemniakach

Redakcja 2 czerwca 2023 chat-icon0

Dwudziestu podejrzanych, w tym 6 osób w Hiszpanii i 14 w Polsce i zabezpieczenie pięciu  sfałszowanych dokumentów potwierdzających tożsamość, pieniędzy oraz biżuterii to efekt wspólnej akcji służb. Śledztwo w sprawie jest prowadzone przez zachodniopomorski pion PZ Prokuratury Krajowej.

Prokuratorzy we współpracy z policją ustalili, że na terenie województwa lubuskiego od kilku lat działa zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się na szeroką skalę wewnątrzwspólnotowym przewozem środków odurzających i substancji psychotropowych z Hiszpanii, przez Niderlandy i Niemcy do Polski.

Przykrywką dla przemytu narkotyków był przewóz mrożonych owoców i warzyw

Przestępcza działalność była zakamuflowana pod przykryciem legalnie działającej firmy przewożącej owoc

REKLAMA

Przewoził krowy z Węgier do Rosji w fatalnych warunkach i bez karmy

Redakcja 25 maja 2023 chat-icon2

Podczas jednej z takich kontroli wykryto szereg nieprawidłowości w transporcie krów prowadzonym samochodami ciężarowymi z przystosowanymi do tego naczepami jadącymi z Węgier do Rosji. Zwierzęta nie miały zapewnionej wystarczającej przestrzeni nad głowami i były oddzielone niewłaściwymi przegrodami, co stwarzało zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Oprócz tego w dwóch ciężarówkach jadących z Węgier do Rosji nie zapewniono krowom karmy. Nieprawidłowości zostały wykryte przez inspektorów lubelskiej Inspekcji Transportu Drogowego w trakcie wspólnych działań z przedstawicielami fundacji ochrony zwierząt.

W ubiegłym tygodniu (15-19 maja), inspektorzy lubelskiej Inspekcji Transportu Drogowego prowadzili kontrole przewozu żywych zwierząt na terenie powiatu bialskiego. W działaniach brali udział również przedstawiciele fundacji Animal Welfare Foundation (AWF). Kontrolowano przede wszystkim warunki przewozu zwierząt i przestrzeganie przepisów transportowych w tym zakresie.