REKLAMA

Coraz więcej ognisk rzekomego pomoru drobiu

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że do 24 lipca 2023 roku na terytorium naszego kraju zostały wyznaczone cztery ogniska rzekomego pomoru drobiu ND – od (ang. Newcastle Diseas)

Redakcja - Zwierzęta 25.07.2023 chat-icon0

REKLAMA

Jest to jedno ognisko pierwotne nr 1/2023 i trzy ogniska wtórne nr 2-4 w 2023 r. Opisywane ogniska są zlokalizowane na terenie województwa podlaskiego w powiecie białostockim.

Ognisko nr 2/2023 stwierdzone w miejscowości Bojary (województwo podlaskie, powiat białostocki, gmina Turośń Kościelna) w gospodarstwie komercyjnym w którym są utrzymywane brojlery kurze.

Ognisko nr 3/2023 stwierdzono w miejscowości Topilec (województwo podlaskie, powiat białostocki, gmina Turośń Kościelna) w gospodarstwie komercyjnym w którym są utrzymywane kury ogólnoużytkowe.

Ognisko 4/2023 stwierdzono w miejscowości Bohdan (województwo podlaskie, powiat białostocki, gmina Dobrzyniewo Duże) w gospodarstwie niekomercyjnym w którym utrzymywane kury ogólnoużytkowe.

Inspekcja Weterynaryjna we wszystkich wynmienionych powyżej ogniskach ND wdrożyła działania związane z likwidacją choroby oraz ustanowieniem środków kontroli, zgodnie z procedurami wynikającymi z aktualnego prawodawstwa, w tym z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 i rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/687. Ustanowione wokół ognisk ND obszary objęte ograniczeniami zostały określone na podstawie aktu prawa miejscowego - rozporządzenia nr 7/2023 Wojewody Podlaskiego z dnia 21 lipca 2023 r. o zmianie rozporządzenia nr 5/2023 Wojewody Podlaskiego w sprawie zwalczania rzekomego pomoru drobiu (ND) na terenie powiatów białostockiego i wysokomazowieckiego. 

(rzw) Źródło: GIW


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA