REKLAMA

Coraz więcej słodyszka w rzepaku ozimym


Chrząszcze słodyszka wyrządzają największe straty w plonie w fazie pąkowania. Szkodnika odnotowano już w województwie wielkopolskim, śląskim i warmińsko-mazurskim.

fotolia
REKLAMA

Chrząszcze słodyszka wyrządzają największe straty w plonie w fazie pąkowania. Szkodnika odnotowano już w województwie wielkopolskim, śląskim i warmińsko-mazurskim.

Chrząszcze w fazie pąkowania nadgryzają pąki u nasady. Jeśli faza pąkowania z powodu chłodów przedłuża się, szkody mogą być bardzo duże. Uszkodzone pąki żółkną, usychają i następnie odpadają, a pozostają jedynie szypułki kwiatowe.

Chrząszcze zimują w ściółce, na miedzach, rowach i skrajach lasów. W temperaturze gleby około 10°C opuszczają one miejsca zimowego spoczynku i przenoszą się na kwiaty koloru żółtego. Na pola rzepaku przelatują w okresie przed kwitnieniem, gdy temperatura powietrza osiągnie powyżej 15°C. Chrząszcze przegryzają pąki, aby dostać się do pyłku kwiatowego.

Chrząszcz jest czarny długości 2-2,5 mm, metalicznie błyszczący, o odcieniu granatowym lub ciemnozielonym, z 3-członowymi czułkami zakończonymi buławką. Jajo jest białe, wydłużone, długości 0,5 mm. Larwa jest biała, z 2-3 ciemnymi plamkami na grzbiecie, z ciemną głową, z trzema parami odnóży, osiąga 4 mm długości.

W okresie nalotu słodyszka plantacje rzepaku powinny być systematycznie kontrolowane w celu

ocenienia aktualnej liczebności szkodnika. Najlepszym sposobem monitorowania pierwszych nalotów i aktywności chrząszczy są żółte naczynia z małymi otworkami w pobliżu krawędzi, które dostarczają informacji o terminie i intensywności nalotu słodyszka na plantacje. Ustawia się je około 20 m w głąb plantacji, licząc od brzegu pola. Na dużej powierzchni rzepaku naczynia należy ustawić na każdym brzegu pola zawsze na wysokości wierzchołków roślin, a w miarę wzrostu rzepaku należy regulować wysokość ich umiejscowienia.

Kontrola naczyń powinna się odbywać regularnie o tej samej porze dnia (należy przeliczyć złowione chrząszcze i usunąć je z pojemnika), najlepiej w południe. Progiem szkodliwości dla słodyszka rzepakowego przy zwartym kwiatostanie jest stwierdzenie 1-2 chrząszczy na 1 roślinie, natomiast przy luźnym kwiatostanie 3-5 chrząszczy na 1 roślinie.

Należy pamiętać, że zabieg wykonany zbyt wcześnie nie obejmie dużej liczby osobników nalatujących w czasie szczytu, natomiast wykonany za późno pozwala szkodnikom na spowodowanie znacznych uszkodzeń.

(rpf) jp / Źródło: Instytut Ochrony Roślin


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA