REKLAMA

Mija czas na siew rzepaku

Redakcja - Uprawa
29.08.2023
chat-icon 0

Żniwa praktycznie się już zakończyły, mija też ostateczny termin siewu rzepaków. Roślina ta powinna być już posiana w północno wschodniej Polsce, gdyż jej optymalny termin siewu przypada na 15 sierpnia. Do 20 sierpnia powinien być zasiany w Polsce centralnej a do 25 sierpnia w Polsce zachodniej.

REKLAMA

Rzepak powinien być umiejscowiony w płodozmianie najlepiej po roślinach strączkowych, zbożowo-strączkowych lub wczesnych ziemniakach. W praktyce jednak większość upraw lokalizowana jest po wcześnie schodzących z pola zbożach.

Stanowisko pod rzepak powinno być przygotowane bardzo starannie w oparciu o właściwie wykonany zespół uprawek pożniwnych i przedsiewnych. W przypadku bardzo krótkiego czasu po zejściu rośliny poprzedniej z pola stosuje się agregaty ścierniskowe, orkę na głębokość 20-22 cm a następnie agregat uprawowy, który przyspieszy osiadanie gleby.

Siew rzepaku wykonywany jest na głębokość 1,5-2 cm. Norma wysiewu nasion wynosi 3,5 kg/ha przy kwalifikowanym materiale siewnym. Wysiew powinien zapewnić optymalną obsadę roślin na 1 m2, która powinna być na poziomie 70-80 roślin/m2.

Gleba pod rzepak posiadająca średnią zawartość składników pokarmowych (którą powinno się ustalić w oparciu o chemiczne badania jej zasobności) przy zakładanym średnim plonie ok. 3,5 t/ha, powinna być zasilona 60-70 kg P2O5 i 150-160 kg K2O oraz 20-30 kg N (na stanowiskach ze słabymi przedplonami, niepozostawiającymi zbyt dużych ilości tego składnika w glebie).

Oprócz makroelementów rzepak dla prawidłowego wzrostu i rozwoju jesienią wymaga mikroelementów: boru, siarki i magnezu. Brak ich w tym okresie na pewno przełoży się na spadek wysokości plonowania rośliny.

Wiosną rzepak wymaga obfitego nawożenia azotem. Przy ruszeniu wegetacji najlepiej jest zastosować saletrę amonową w ilości ok. 100 kg N/ha. Po 2-3 tygodniach powinno się zastosować drugą dawkę azotu w formie mocznika. W okresie kwitnienia rzepak powinno się zaopatrzyć w bor i siarkę. Ma to bezpośredni wpływ na wzrost i rozwój organów generatywnych, zapylenie oraz rozwój łuszczyn i nasion.

Ochronę rzepaku przeprowadza się przed lub bezpośrednio po jego siewie, a także w trakcie wegetacji. Do tej ochrony zaliczamy:

– zwalczanie chwastów jedno i dwuliściennych

– jesienne zwalczanie szkodników (pchełki, gnatarz rzepakowiec oraz tantniś krzyżowiaczek i czasami rolnice)

– wiosenne zwalczanie szkodników (chowacz brukwiaczek, słodyszek rzepakowy, chowacz czterozębny oraz coraz częściej pryszczarek kapustnik)

– zwalczanie chorób grzybowych (zgorzel siewek, sucha zgnilizna kapustnych, czerń krzyżowych, zgnilizna twardzikowa, cylindrosporioza oraz szara pleśń.

Przypominamy, że okresy stosowania i dawki wszystkich preparatów do ochrony chemicznej rzepaku należy zawsze stosować zgodnie z aktualnymi „Zaleceniami Ochrony Roślin”.

(rup)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA