REKLAMA

Czas na zielone żniwa

Redakcja - Technika
19.05.2016
chat-icon 0

Na łamach naszego portalu wspominaliśmy o optymalnym czasie do wykonywania pierwszych pokosów na łąkach i trwałych użytkach zielonych. Zielone żniwa odbywają się jak każdy z nas wie za pomocą kosiarek.

fotolia
REKLAMA

Na łamach naszego portalu wspominaliśmy o optymalnym czasie do wykonywania pierwszych pokosów na łąkach i trwałych użytkach zielonych. Zielone żniwa odbywają się jak każdy z nas wie za pomocą kosiarek.

Uwzględniając budowę zespołu tnącego kosiarki możemy podzielić na:


– listwowe (nożycowo-palcowe i bezpalcowe)


– rotacyjne (bębnowe lub dyskowe / tarczowe)

Obecenie, pomimo lepszego cięcia i szybszego odrostu roślin oraz mniejszej niezawodności i wydajności, kosiarki listwowe zostały wyparte przez kosiarki rotacyjne.

Kosiarki rotacyjne oprócz podziału wskazanego powyżej można podzielić także ze względu na sposób przeniesienia napędu.

I tak kosiarki rotacyjne bębnowe (dwu lub czterobębnowe) to maszyny górnonapędowe. Elementami tnącymi są nożyki zamocowane na obwodzie bębnów, zakończone od spodu talerzami ślizgowymi. Wysokość cięcia można regulować zmieniając odległość talerza ślizgowego od bębna z nożami. Zaletą tych maszyn jest mała wrażliwość na zapychanie oraz możliwość koszenia także przy jeździe do tyłu.

Kosiarki dyskowe to maszyny dolnonapędowe. Napęd na poszczególne zespoły robocze przekazywany jest za pomocą kół zębatych ustawionych jedno za drugim, pracujących w kąpieli olejowej. Od tych kół napęd uzyskują osie na których osadzone są dyski wyposażone zwykle w 2, 3 noże, które dzięki zamocowaniu wahliwemu (na śrubach lub bolcach) można szybko i łatwo wymienić.

Biorąc pod uwagę wydajność przy koszeniu - kosiarki tarczowe mogą kosić zielonki z prędkościami 15-20 km/h i więcej. Mają mniejsze zapotrzebowanie na moc i są lżejsze od bębowych w przeliczeniu na metr szerokości roboczej. Pamiętajmy jednak, żeby mimo możliwości szybkiej jazdy podczas cięcia pogarsza się jego jakość. Prędkość robocza zestawu koszącego powinna być tak dostosowana by była 16 razy mniejsza od prędkości obwodowej noży, które wykonują 3 tys. i więcej obrotów na minutę. W kosiarkach bębnowych prędkość obrotowa jest o połowę mniejsza od dyskowych z uwagi na dużą średnicę bębna, a i tak oscyluje ona w granicach 320 km/h. Przy pracy tymi kosiarkami należy zachować szczególną ostrożność i dystans ok. 50 m, pomimo wyposażenia kosiarki w fartuchy ochronne, z uwagi na możliwość wyrzucenia przypadkowego kamienia lub urwania się noża.

Niezależnie od zastosowanej maszyny, każdemu rolnikowi przeprowadzającemu taki zabieg, chodzi o to by sprawnie i czysto przeprowadzić cięcie zielonki przy jak najmniejszych stratach. Oczywiście dobór maszyn jest uzależniony od wielu czynników: możliwości gospodarstwa, posiadanego parku maszynowego oraz powierzchni łąk i trwałych użytków zielonych.

Technika rolnicza stale się rozwija, sprzyja temu postęp nowoczesnego rolnictwa oraz zasięg przekazywanych wiadomości rolniczych, co przekłada się na większe oczekiwania konumentów co do wszelkiego typu urządzeń i maszyn rolniczych, niezbędnych nie tylko przy pracach zielonkowych ale również przy hodowli trzody chlewnej, bydła mlecznego i mięsnego oraz uprawy.

(rtr)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA