REKLAMA

Czesław Siekierski: Problemów nie rozwiąże tylko ministerstwo rolnictwa

Redakcja
01.05.2024
chat-icon 0

27 kwietnia 2024 roku Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyło się spotkanie ministra Czesława Siekierskiego i wojewody podkarpackiego Teresy Kubas-Hul z przedstawicielami rolników z województw: lubelskiego i podkarpackiego.

fot. MRiRW
REKLAMA

Szef resortu powiedział, że problemów rolnictwa nie rozwiąże tylko samo ministerstwo oraz, że właśnie dlatego muszą być powołane międzyresortowe zespoły.

Podczas spotkania toczyła się dyskusja dotycząca między innymi uszczelnienia polsko-ukraińskiej granicy oraz o warunkach przystąpienia ukraińskiego rolnictwa do Unii Europejskiej w taki sposób, aby nie naruszyło stabilności polskiego unijnego rolnictwa.

Szef resortu rolnictwa przyznał, że nadmierny import produktów rolnych z Ukrainy najbardziej dotknął rolników właśnie z tych dwóch województw, które bezpośrednio graniczą z Ukrainą. Przypomniał jednocześnie, że wiele propozycji rolników zostało już uwzględnionych, w tym dopłaty do sprzedanych zbóż.

Minister Siekierski zapowiedział również, że wspólnie z rolnikami zostanie zrobiony przegląd Zielonego Ładu oraz przygotowanie systemowych rozwiązań w różnych segmentach rolnictwa.

Założenia te mają być zrealizowane na szczeblu centralnym z udziałem różnych grup rolników i dlatego, jak informuje szef resortu rolnictwa, zostaną powołane międzyresortowe zespoły. Ma też zostać przygotowana ustawa dotycząca problemu upraw określająca prawa obu stron – osoby wydzierżawiającej oraz osoby uprawiającej ziemię.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że opłacalność produkcji spada i dodał, że rolnicy produkując żywność, tak naprawdę prowadzą firmę.

– Rolnik musi patrzeć na ceny, koszty produkcji i to jest patrzenie gospodarcze, dlatego ta dzisiejsza rozmowa była bardzo odpowiedzialna – powiedział szef resortu rolnictwa zwracając też uwagę, że były to rozmowy prowadzone na dużym stopniu odpowiedzialności obywatelskiej.

O spotkaniu ze wszystkimi służbami pracującymi na granicy polsko-ukraińskiej, które ma się odbyć w maju poinformował wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, zaznaczając, że wszyscy chcą, aby nasza granica była szczelna oraz aby uszczelniony był też tranzyt.

(rpf) Źródło: MRiRW

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA