REKLAMA

Czy ceny bydła wzrosną?

Redakcja - Zwierzęta
10.12.2023
Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
1
Zły
Zły
0
chat-icon 1

Ceny bydła to jedna z kluczowych kwestii nurtująca niejednego właściciela gospodarstw rolnych. Aktualnie są one na stabilnym poziomie, jednak coraz więcej osób zadaje sobie pytania związane ze wzrostem cen. Co warto wiedzieć na ten temat i jakie czynniki mają wpływ na kwotę, jaką należy uiścić za zwierzę?

REKLAMA

1. Trudno jednoznacznie określić, czy cena bydła w najbliższym czasie wzrosną, ponieważ wszystko uzależnione jest od kilku istotnych czynników. Mają na nie wpływ nie tylko aspekty pogodowe, ale również podaż, popyt, rasa, waga czy aktualna sytuacja na rynku.

2. W październiku 2023 roku średnia stawka za byka w wadze żywej plasowała się w przedziale 8,8 do 13,8 zł netto za kg, za jałówki 6-13 złotych netto/kg, natomiast za krowy od 5 do 10 złotych netto za kg.

3. Hodowanie byków mięsnych jest opłacalnym rozwiązaniem, jednak warto pamiętać, że wiąże się ono również z dużą odpowiedzialnością. Musimy zadbać o właściwe żywienie zwierząt, ich suplementację oraz warunki w miejscu, w którym będą na co dzień przebywały.

Ceny bydła rzeźnego, forum rolnicze - co warto wiedzieć?

Ceny bydła to niezwykle istotna kwestia, która nurtuje wielu hodowców, a na rynku brakuje pozytywnych impulsów, które mogłyby przynieść zadowolenie wśród sprzedających zwierzęta osób. Październikowe notowania cen skupu bydła rzeźnego charakteryzują się obniżkami, a średnia stawka za byka w wadze żywej wynosi od 8,8 do 13,8 zł netto za kg. W przypadku jałówek możemy oczekiwać kwot w przedziale 6-13 złotych netto/kg, natomiast za krowy w wadze żywej otrzymamy od 5 do 10 złotych netto za kilogram. Za wagę bitą ciepłą WBC skupujący proponują stawki od 17,6 do 21,4 zł netto/kg za byki, za jałówki od 17,22,2 zł netto/kg, a za krowy kwota mieści się w przedziale 13,2-18,5 złotych netto za kilogram.

Skup żywca wołowego - co warto wiedzieć?

Trudno jednoznacznie określić, z jakimi cenami skupu żywca wołowego możemy się spotkać za jakiś czas, natomiast początek listopada 2023 nie przyniósł zbyt gwałtownych ruchów cenowych na rynku. Ponadto istnieje mnóstwo czynników mogących mieć wpływ na ceny bydła opasowego czy cieląt, a wśród nich powinniśmy wymienić nie tylko popyt oraz podaż, ale również warunki pogodowe. Mają one odzwierciedlenie w dostępności paszy dla bydła oraz warunkach hodowli, co w rezultacie przekłada się na wysokość ceny. Ponadto ceny energii elektrycznej także mogą wpływać na koszt bydła, ponieważ większe koszty hodowli niejednokrotnie prowadzą do wyższych cen produktu finalnego.

Co jeszcze wpływa na ceny skupu żywca wołowego?

Jednym z ważniejszych aspektów wpływających na ceny cieląt w 2023, ale również ceny krów, jałówek czy byków, jest koniunktura na rynku. To właśnie ona w większości przypadków determinuje spadki oraz skoki kosztów żywca wołowego, jak i opłacalność produkcji. Warto, abyśmy mieli na uwadze, że w przypadku bydła wszystkim hodowcom sprzyjają braki wysokiej klasy wołowiny kulinarnej. Polska wołowina doceniana jest w wielu zakątkach świata, w związku z czym skupy bydła oferują więcej w momencie, w którym eksportują mięso za granicę.

Kolejnym czynnikiem mającym znaczenie w kontekście cen bydła w skupie jest pora roku, mająca związek z możliwościami pozyskiwania dobrej klasy bydła rzeźnego. Do najważniejszych czynników, które mają odzwierciedlenie w cenie skupu żywca wołowego, możemy również zaliczyć jego kategorię, wartość rzeźną, wagę oraz rasę. Ogromne znaczenie ma rodzaj hodowli, ponieważ ekologiczne rozwiązania przyczyniają się do wzrostu cen.

Ceny bydła stycznia 2023 - jakie były?

Początek roku wiązał się z kolejnymi obniżkami na rynku bydła, co budziło stres oraz niezadowolenie wśród szeregu hodowców. W przypadku byków w wadze żywej mogliśmy obserwować ceny na poziomie  9,00-14,00 (14,50) zł/kg, średnia: 11,75 zł/kg (10.01.2023: 11,85 zł/kg). Nieco inaczej wyglądała sytuacja z jałówkami, których ceny kształtowały się następująco: 5,50-14,00 (14,20) zł/kg, średnia: 11,03 zł/kg (10.01.2023: 11,06 zł/kg). Przyglądając się krowom, mogliśmy zaobserwować jeszcze nieco inne kwoty, plasujące się w przedziałach 5,00-11,10 zł/kg, średnia: 8,66 zł/kg (10.01.2023: 8,80 zł/kg). 

Czy opłaca się hodować byki? Co warto na ten temat wiedzieć?

Hodowanie byków mięsnych może okazać się opłacalnym krokiem, co jest wynikiem wartości rzeźnej zwierzęcia. Musimy jednak wziąć pod uwagę koszty wynikające z jego utrzymania, na które składają się kwestie, takie jak zapotrzebowanie na paszę, ale również konieczność przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

Decydując się na taki krok, powinniśmy zadbać również o odpowiednią suplementację byków, zapewnienie im optymalnych warunków, wpływających na zdrowie zwierząt. To bardzo ważne kwestie, dzięki którym zadbamy o jakość mięsa, co ma szczególne znaczenie w przypadku cen żywca wołowego. Musimy pamiętać o przestrzeganiu wszelkich środków bezpieczeństwa, odpowiedzialności związanej z opieką nad zwierzętami, a także potrzebie dostosowania się do lokalnych warunków.

(rzw)

Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
1
Zły
Zły
0
chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


kazik 22.11.2023

jest mozliwy taki scenariusz ale to jak nie bedzie przede wszystkim naplywu z zewnatrz

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA