REKLAMA

Czy ekoschematy są obowiązkowe?

Redakcja
07.08.2024
chat-icon 0

Ekoschematy wprowadzone w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej na lata 2023-2027, to dobrowolne programy. Ich celem jest promowanie zrównoważonego rolnictwa poprzez zachęcanie rolników do wdrażania praktyk, które są przyjazne dla środowiska naturalnego. Mimo iż udział w programie nie jest obowiązkowy, uczestnictwo może przynieść nam szereg korzyści finansowych.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Czy ekoschematy są obowiązkowe? Ekoschematy w rolnictwie 2024

Jako rolnicy możemy sami zdecydować, czy chcemy wziąć udział w projekcie, który nie jest obowiązkowy, jednak wiąże się z wieloma korzyściami finansowymi. Decydując się na wdrażanie praktyk, które są zgodne z ekoschematami, możemy otrzymać dodatkowe płatności. Ich zadaniem jest pokrycie kosztów wprowadzania zrównoważonych zasad oraz rekompensata za ewentualne straty w dochodach.

Projekt został stworzony w taki sposób, aby możliwe stało się wspieranie różnorodnych celów środowiskowych, takich jak zwiększenie bioróżnorodności, poprawy jakości gleby ograniczenie emisji gazów cieplarnianych czy ochrona zasobów wodnych.

Program jest integralną częścią nowej WPR, kładącej większy nacisk na zrównoważony rozwój oraz ochronę przyrody. Możemy łączyć go z innymi projektami oraz inicjatywami, które wspierają rolnictwo ekologiczne.

Ekoschematy - stawki

Stawki za ekoschematy to kwestia, nurtująca wielu rolników, którzy zastanawiają się, czy dołączyć do programu. Według informacji przekazanych przez Komitet Monitorujący Plan Strategiczny dla WPR na lata 2024-2027 dnia 05.04.2024 roku przyjęto dwie znaczące uchwały. Pierwsza z nich zakłada wprowadzenie nowego ekochematu, a mianowicie „grunty wyłączone z produkcji”. Druga z omawianych dotyczy płatności dla małych gospodarstw, zastępując wszelkie pozostałe rodzaje płatności bezpośrednich, w tym również ekoschematy.

Będą one przyznawane za wyłączenie gruntów ornych z produkcji, jednak wyłącznie do powierzchni, która nie przekracza 4% całego ich obszaru w naszym gospodarstwie. Zgodnie z uchwałą Komitetu, wysokość przybliżonej stawki za program dotyczący ugorowania wynosi 563 zł/ha, czyli około 126,52 EUR/ha.

Ekoschematy 2023 - korzyści z uczestnictwa

Istnieje wiele korzyści wynikających z dołączenia do ekoschematów w 2024 roku. Przede wszystkim zyskujemy dodatkowe płatności za wdrażanie zrównoważonych praktyk. Ponadto praktyki promowane w ramach programu mogą przyczynić się do długoterminowej stabilności, a także odporności naszego gospodarstwa rolnego. Uczestnictwo w projektach proekologicznych pozytywnie wpływa na nasz wizerunek w oczach konsumentów oraz partnerów biznesowych.

Uczestnicząc w ekoschematach wykonujemy krok w stronę ochrony środowiska naturalnego, co ma niebagatelne znaczenia dla stanu naszej planety. W ten sposób dajemy dobry przykład innym rolnikom, ale również dorastającym pokoleniom.

Czy ekoschematy są obowiązkowe? Podsumowanie

Z przygotowanego przez nas wpisu nasi czytelnicy mogli nie tylko poznać stawki za ekoschematy 2024, ale również dowiedzieć się, czy uczestnictwo w programie jest obowiązkowe. Okazuje się, że dołączenie do projektu jest dobrowolne, dzięki czemu sami możemy zdecydować, czy chcemy być jego częścią.

Wprowadzenie zrównoważonych praktyk w rolnictwie wiąże się z szeregiem pozytywów, zarówno w kontekście uzyskania dodatkowego wsparcia finansowego, jak i przyczynienia się do ochrony środowiska naturalnego czy poprawy wizerunku naszego gospodarstwa rolnego w oczach potencjalnych klientów oraz partnerów biznesowych.

(rup)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA