REKLAMA

Czy hodowla królików jest opłacalna?

Redakcja - Zwierzęta
19.03.2022
chat-icon 1

Hodowla królików cieszy się w ostatnim czasie coraz większą popularnością. Zwierzęta te charakteryzują się wysokim współczynnikiem płodności i plenności. Króliki hoduje się różnych pobudek. Czym jest spowodowana popularność tego gatunku zwierząt? Czy hodowla królików się opłaca?

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Hodowla królików cieszy się w ostatnim czasie coraz większą popularnością. Zwierzęta te charakteryzują się wysokim współczynnikiem płodności i plenności. Króliki hoduje się różnych pobudek. Czym jest spowodowana popularność tego gatunku zwierząt? Czy hodowla królików się opłaca?

Zróżnicowane cele hodowli królików – czy jest opłacalna?

Króliki bywają hodowane w różnych celach. Najczęściej na mięso, ale często również są to zwierzęta futerkowe, laboratoryjne, wełniste bądź przeznaczone na sprzedaż. Istotny jest system utrzymania królików, który przeprowadzony w dobry sposób pozwala generować odpowiednie zyski. W zależności od celu hodowli niezbędne będzie zadbanie w szczególności o te części zwierząt, które są najistotniejsze pod kątem rozwoju biznesu – najczęściej mięso bądź futro. Konieczne jest odpowiednie karmienie królików w taki sposób, by wszystkie zastosowanie odpowiedniej jakości pasz.

Jakich warunków potrzebują króliki?

Króliki potrzebują konkretnych warunków, które pozwalają im na odpowiedni wzrost. Klatki powinny być utrzymywane w stałej czystości, by rozwój zwierząt odbywał się w komfortowy sposób. Szczególnie istotne jest to w przypadku hodowli królików na futro. Klatki powinny mieć rozmiar uzależniony od liczby przebywających w nich zwierząt. Pozwoli to na dostrzeżenie wszelkich agresywnych zachowań, a także chorób w znacznie szybszym czasie.

Pomieszczenia zamknięte – z wykorzystaniem ściółki

Rozwiązanie wykorzystujące chów zamknięty na ściółce pozwala rozpocząć przedsięwzięcie małym kosztem. Wyłożona odpowiednio powierzchnia podłogi pozwala królikom na swobodne przemieszczanie się. Sprawdzi się to także w okresie wykotów. Przy takim rozwiązaniu zwierzęta przebywają w kojcach – wcześniej muszą zostać podzielone na grupy.

Chów klatkowy

Chów klatkowy polega na wyposażeniu pomieszczenia w zamykane w klatki. Umiejscowione one są jedna na drugiej, jednak musi zostać wygospodarowana przestrzeń, która będzie przeznaczona jako miejsce wykotowe. Cała konstrukcja jest zaaranżowana w taki sposób, aby nie pojawił się problem braku odpowiedniego utrzymywania porządku i wiążące się z nim liczne choroby królicze. Wszystkie klatki są na bieżąco doglądane i dezynfekowane. W każdej musi znaleźć się odpowiednie poidło, a także karmidło. Wysoki koszt inwestycji widać już po samym opisie elementów niezbędnych do przeprowadzenia tego rodzaju chowu . Wszystko to jest drogie, a zwrot inwestycji może zająć sporo czasu.

Chów na zewnątrz

W tym przypadku klatki ustawione są poza budynkiem, na świeżym powietrzu. Wymaga to odpowiedniego zabezpieczenia zwierząt przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi oraz skrajnymi temperaturami.

Jakość hodowli królików – opłacalność

Najbardziej opłacalna jest sytuacja, w której rolnik ma do dyspozycji ogrzewane miejsce na klatki, a także sam wytwarza pasze, które podaje zwierzętom. Redukuje się w ten sposób niemal wszelkie koszty związane z inwestycją w materiały niezbędne do przeprowadzenia chowu. W takiej sytuacji z pewnością hodowla królików będzie opłacalna, jednak aby dochód z niej był jak największy, warto zastanowić się nad liczbą zwierząt.

Czy hodowla królików jest opłacalna?

To, czy hodowla królików jest opłacalna, zależy od kilku kwestii. Wiele osób hoduje króliki w sposób, który mocno odbiega od standardów dbania o dobrostan zwierząt, co może pozwala na zmniejszenie kosztów, jest jednak nieetyczne i sprawia, że jakość pozyskanego w ten sposób mięsa staje się dużo niższa. W dłuższej perspektywie takie podejście może sprawić, że opłacalność hodowli królików spadnie. Natomiast w przypadku chowu ekologicznego, sprawa ma się na odwrót. Koszty są wysokie, jednak jakość mięsa i futra sprawiają, że mogą one być sprzedawane po wyższych cenach.

Wszystkie te kwestie należy indywidualnie rozważyć, biorąc pod uwagę swoje możliwości przestrzenne, a także kwestie związane z zasobami ludzkimi. Należy zrobić to szczególnie pod kątem celu chowu. Jeśli mamy odpowiednie warunki do hodowli królików i nie musimy wyposażyć pomieszczeń od podstaw, a do tego dysponujemy odpowiednią ilością czasu, który możemy przeznaczyć na odpowiednie dbanie o stan zwierząt – to prawdopodobnie się to opłaci. Inaczej sytuacja wygląda jednak w przypadku, gdy zobligowani jesteśmy do budowania pomieszczenia i zaopatrywania zwierzęta we wszystkie niezbędne elementy, kupując pasze w sklepach. W takiej sytuacji, by inwestycja się zwróciłą, niezbedny będzie czas. Nie ma także pewności, czy za kilka lat popyt na królicze mięso i futra będzie na tyle wysoki, że pozwoli nam na rozwój albo chociaż stałe przychody.

Hodować czy nie hodować?

Czy opłaca się hodować króliki? Najwyższa opłacalność w przypadku chowu królików ma miejsce w przypadku prowadzenia hodowli na własne potrzeby. W kwestii hodowli tych zwierząt na większą skalę należy dokonać dokładnych kalkulacji i przeanalizować już posiadane zasoby i warunki. Warto oszacować, czy w przypadku braku odpowiedniego miejsca dokonywane inwestycje przyniosą długofalowy zysk, czy raczej będą jedynie generowały spore koszty przez długi czas.

(rzw)

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


Albert 21.03.2022

piękne króle ale tak naprawdę z opłacalnością to trudny temat bo warunki trzeba zapewnić dobre zwierzakom , zeby byl na to zbyt - takie czasy mamy ze zanim ubijesz zwierzę musi mieć ono warunki godne....

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA