REKLAMA

Czy klucz dzikich gęsi ma znaczenie, kiedy przylatują do Polski?

Redakcja
21.03.2025
chat-icon 0

Dzikie gęsi pojawiają się w naszym kraju licznie każdej wiosny i jesieni. Wędrujące w kluczu ptaki przykuwają wzrok obserwatorów, zwiastując zmiany pory roku.

fot. Freepik
REKLAMA

Czy jednak sposób, w jaki lecą ma znaczenie? Kiedy przylatują dzikie gęsi i gdzie zimują? Oto pytania, na które udzieliliśmy odpowiedzi w przygotowanym przez nas artykule.

Kiedy przylatują dzikie gęsi?

Dzikie gęsi w Polsce pojawiają się dwa razy do roku - jesienią oraz wiosną. Wiosenne przyloty zwykle przypadają na okres od lutego do kwietnia, w zależności od warunków pogodowych. To moment, gdy ptaki powracają z zimowisk, znajdujących się w europejskich państwach.

Jesienią zwierzęta przylatują do naszego kraju między wrześniem a październikiem. To czas migracji z północnych terenów, gdzie odbywają się lęgi, do cieplejszych miejsc, w których spędzają zimę. Niektóre gatunki, wśród których możemy wymienić gęś zbożową, zatrzymują się w Polsce na dłużej, tworząc charakterystyczne stada na polach czy na terenach podmokłych.

Klucz gęsi - znaczenie

Klucz gęsi, charakterystycznie układający się w literę V, nie jest przypadkowy. W ten sposób ptaki lecące z tyłu wykorzystują prądy powietrzne wytworzone przez osobniki znajdujące się na początku. Takie rozwiązanie zapewnia im oszczędność energii, by miały szansę pokonywać dłuższe dystanse bez nadmiernego wysiłku.

To także szansa na łatwiejszą komunikację, informowanie siebie nawzajem o ewentualnych zagrożeniach bądź konieczności zmiany kierunku. Ciekawą informacją jest to, iż ptak znajdujący się na czele klucza wykonuje największy wysiłek, w związku z czym systematycznie zmienia się z innymi członkami stada, dzięki czemu wszystkie ptaki zachowują siłę.

Gdzie zimują dzikie gęsi?

Dzikie gęsi, które możemy spotkać w Polsce,  traktują nasz kraj tranzytowo, lecąc na zimowiska zlokalizowane w Niemczech, Danii czy Holandii. Niektóre gatunki, takie jak gęś białoczelna lub zbożowa, docierają aż do Hiszpanii, a nawet do Afryki Północnej. O tym, jak daleko zawędrować muszą ptaki, decyduje dostępność pożywienia oraz czynniki atmosferyczne.

Dzikie gęsi w Polsce - przylot

Dzikie gęsi migrują do krajów, w których mogą spokojnie spędzić zimę, mając dostęp do jedzenia oraz odpowiednich warunków pogodowych. Ich obecność jest nie tylko zwiastunem zmian w porach roku, ale również ma znaczenie dla bioróżnorodności terenów.

To także istotny sygnał dla rolników, ponieważ pojawienie się dużych stad może oznaczać zmiany w pogodzie, a także zwraca naszą uwagę na konieczność zabezpieczenia upraw przed poszukującym pożywienia ptactwem.

Dlaczego gęsi migrują?

Nasz kraj to ważny szlak migracyjny dla gęsi przebywających na północy kontynentu. Lecące w kluczu ptaki zmierzają ku swym zimowiskom w Europie Zachodniej, gdzie spędzą czas aż do przyszłej wiosny. Wśród osobników przeważają Gęś Białoczelna oraz Gęś Tundrowa, w mniejszej liczebności Gęś Zbożowa, oraz gnieżdżąca się też w naszym państwie - Gęś Gęgawa.

Systematycznie, jednak w niewielkich ilościach dołączają do nich Bernikle Białolice i Obrożna, a w wyjątkowych przypadkach Gęsi Małe, Krótkodziobe czy Bernikle Rdzawoszyje. W okresie zimowym przylatuje do Polski również kilkaset Bernikli Kanadyjskich ze Skandynawii, zatrzymując się na Żuławach.

Zwierzęta wyruszają w swoją podróż nawet pod koniec sierpnia, jednak już nieco wcześniej, po zakończonych lęgach, gromadzą się w bezpiecznych miejscach, aby wymienić pióra. W związku z tym, że ptaki wymieniają za jednym razem wszystkie lotki, na wyprawy gotowe są dopiero po upływie od 3 do 4 tygodni.

Czy klucz gęsi ma znaczenie? Kiedy przylatują dzikie gęsi do Polski? Podsumowanie

Migracja dzikich gęsi to jedno z najbardziej efektownych zjawisk, które możemy podziwiać dwa razy w roku. Ich przylot oraz odlot to spektakularne momenty, jednak prócz efektów wizualnych pełnią również ważną funkcję w ekosystemie.

Klucz gęsi ma znaczenie, ponieważ zarówno pomaga zwierzętom oszczędzać energię, jak i skutecznie przemieszczać się na długie odległości. Dla rolników to zaś zwiastun zmieniającej się pogody i konieczności ochrony upraw przed poszukującymi jedzenia ptakami.

(rw)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA