Czy kombajny New Holland to dobry wybór dla polskiego rolnika?
W poprzednim artykule dotyczącym Bizona Z056 wspomnieliśmy, że Fabryka Maszyn Żniwnych w Płocku została kupiona w 2001 r. przez firmę Case New Holland. Spowodowało to zakończenie produkcji polskich Bizonów. Pod wpływem nacisków załogi w 2006 powrócono na pewien czas nazwę Bizon. Dopisek otrzymał najmniejszy z rodziny czyli New Holland TC5040 Bizon.
W poprzednim artykule dotyczącym Bizona Z056 wspomnieliśmy, że Fabryka Maszyn Żniwnych w Płocku została kupiona w 2001 r. przez firmę Case New Holland. Spowodowało to zakończenie produkcji polskich Bizonów. Pod wpływem nacisków załogi w 2006 powrócono na pewien czas nazwę Bizon. Dopisek otrzymał najmniejszy z rodziny czyli New Holland TC5040 Bizon.
W kombajnach serii TC zastosowano sześciocylinrowy silnik Nef z normą emisji spalin Tier 3 o pojemności skokowej 6700 cm3. Moc znamionową osiągają przy prędkościach 2100 obrotów na minutę, co pozwala im uzyskać moc od 170 KM (125 kW) do 240 KM (177 kW). Układ napędowy kombajnów stanowi 3 biegowa przekładnia mechaniczna lub hydrostatyczna, pozwalająca uzyskać prędkość maksymalną jazdy - 25 km/h. Hedery, w które wyposażane są standardowo kombajny są przeznaczone do zbioru zbóż i rzepaku (HC 3,66-4,57). Seria kombajnów TC (szczególenie tych większych) w zależności od modelu może zostać wyposażona w układy sterowania hederem (które są wyposażeniem standardowym lub opcjonarnym):
Wspominamy wielkich konstruktorów: Bolesław Rostowski – współtwórca kombajnu Bizon
– zdalne utrzymanie wysokości ścierniska
– utrzymanie pozycji „pływającej”
John Deere 6155M – dane techniczne, opinie rolników
– układ Controlfloat TM, odpowiadający za automatyczną kontrolę wysokości zespołu żniwnego
– układ Autofloat TM - system automatycznego kopiowania zespołu żniwnego
Każdy kombajn wyposażony jest również w akumulatory azotowe, które zapewniają odciążenie pneumatyczne, co daje nam utrzymanie dużej prędkości pracy w polu. Przy dużej prędkości cięcia, możemy utrzymać dużą predkość jazdy niezależnie od rodzaju uprawy.
Zderzenie kombajnu Claas z dostawczym Iveco
Układ omłotowy bębnowy stanowią, bęben którego szerokość w zależności od modelu wynosi 1040-1300 mm, średnica 607 mm wyposażony w osiem cepów. Jego prędkość obrotowa jest regulowana w granicach 417-1070 obr/min. Klepisko stanowi 14 listew, których kąt opasania wynosi 111° o różnej powiechni omłotowej uzależnionej od modelu. Ustawienie klepiska w stosunku do bębna młócącego regulowane jest mechanicznie lub elektrycznie.
Optymalizacja przechowywania zboża: jak minimalizować straty i zachować jakość
Kombajny TC zostały wyposażone w czterołopatkowy odrzutnik słomy i w separator rotacyjny. W opisywanych kombajnach możemy wybrać między modelami 4-wytrząsaczowymi, a 5 wytrząsaczowymi, których powierzchnia jest różna w zależności od modelu kombajnu. Czyszczenie ziarna odbywa się na dwukaskadowym układzie czyszczącym składającym się z górnego i dolnego sita wspomaganym przez sześciołapatkowy wnetylator czyszczący z elektroniczną regulacją prędkości obrotowej w granicach 340-1000 obr/min.
Standardem w tych kombajnach jest system zwrotny niedomłotów, które ponownie wracają do bębna młócącego. Na tereny pochyłe producent poleca opcjonarny samopoziomujący kosz sitowy, gwarantujący i utrzymujący jego wysoką wydajność. Oczyszczone ziarno za pomocą wzmocnionego, wysokowydajnego przenośnika ziarnowego transportowane jest do zbiornika o pojemności od 4 do 6 tys. litrów. Rozładunek odbywa się poprzez automatycznie otwierany i zamykany przenośnik rozładunkowy zapewniający opróżnianie zbiornika z prędkością 60 l/s. Opcjonarnie komabjny serii TC mogą być wyposażone w rozdrabniacz słomy.
Wyższe modele w opcji mają też zdalnie regulowane kierownice rozdrabniacza i rozrzutnik plew.
Kabina zastosowana we wszystkich modelach zapewnia doskonała widoczność i dobre wyciszenie hałasu. Ponadto wysposażona jest w klimatyzację, opcjonarne ogrzewanie, elektrycznie sterowane lusterka, widok na niedomłoty wracające do omłotu.Ciągniki rolnicze – kolejny miesiąc ze spadkami sprzedaży
Firma New Holland jest jednym spośród wielu producentów maszyn dla rolnictwa działających na polskim rynku. Czy zastosowane w kombajnów zbożowych
Odmiany pszenżyta ozimego
(rtr)
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.