REKLAMA

Czy koty zaraziły się ptasią grypą? Komentarz Głównego Lekarza Weterynarii

Od kilku dni w internecie - głównie w mediach społecznościowych - trwa dyskusja na temat nie zidentyfikowanej dotychczas choroby kotów. Stało się tak w związku z nagłośnieniem sprawy padnięcia kilku zwierząt w wyniku nagłego i postępującego bardzo szybko wyniszczenia prowadzącego do śmierci.

fot. Adobe Stock
Redakcja 22.06.2023 chat-icon0

REKLAMA

Jak podaje tvn24 w jednej z trójmiejskich klinik weterynaryjnych spośród dziesięciu kotów, które trafiły tam z bardzo nietypowymi objawami, przy życiu pozostają jeszcze tylko trzy zwierzęta.

W mediach społecznościowych pojawiły się teorie domorosłych znawców twierdzących, że za chorobę kotów odpowiada wirus grypy ptaków, który miał się przenieść na nie przez mięso.

Do sprawy odniósł się między innymi Główny Lekarz Weterynarii, który w komunikacie prasowym w w sprawie „rzekomych zakażeń kotów domowych wirusem grypy ptaków” dementuje jakoby to ptasia grypa miała przenieść się na te zwierzęta i prowadzić do choroby i szybkiej śmierci.

GLW informuje, że obecnie nie ma żadnych dowodów, a w szczególności wyników badań laboratoryjnych, które mogłyby stanowić przesłankę do twierdzenia, że opisywane w mediach objawy, obserwowane u kotów, wynikają z zakażenia wirusem grypy ptaków i nastąpiły po zjedzeniu surowego mięsa jakiegokolwiek gatunku zwierzęcia rzeźnego, znajdującego się w legalnym obrocie, a pozyskanego w zatwierdzonych rzeźniach, w których przeszły badania przed - i poubojowe.

Główny Lekarz Weterynarii powołuje się również na dane Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt, z których wynika, że dotychczas na świecie potwierdzono jedynie 2 przypadki zakażenia kotów domowych wirusem grypy ptaków.

Wirus grypy ptaków, zgodnie z obecnym stanem wiedzy, stanowi zagrożenie dla ptactwa domowego oraz dzikiego. Główny Lekarz Weterynarii w komunikacie prasowym zapewnia też, że jest w ścisłym kontakcie z placówkami naukowymi z dziedziny weterynarii oraz organami Krajowej Izby Lekarsko - Weterynaryjnej w celu wyjaśnienia sytuacji.

GLW w przypadku posiadania nowych danych będzie podejmować działanie stosowne do sytuacji i ewentualnego zagrożenia zdrowia zwierząt zgodnie z przyjętymi w prawie zasadami.

(rw) Źródło: GIW


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Zakup idealnych mebli: Przewodnik po wyborze w sklepie meblowym

Więcej niż rolnictwo

Obstawianie tenisa. 6 porad dla początkujących typerów

Więcej niż rolnictwo

Pompy do szamba. O czym pamiętać przy wyborze?

Więcej niż rolnictwo
REKLAMA
Więcej niż rolnictwo

Zakup idealnych mebli: Przewodnik po wyborze w sklepie meblowym


Więcej niż rolnictwo

Obstawianie tenisa. 6 porad dla początkujących typerówWięcej niż rolnictwo

Pompy do szamba. O czym pamiętać przy wyborze?REKLAMAREKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA