REKLAMA

Czy kret jest pożyteczny?

Redakcja
27.05.2024
chat-icon 0

Wraz z nadejściem wiosny możemy zaobserwować nasiloną działalność kretów, które po ustaniu przymrozków wychodzą ze swoich podziemnych korytarzy. Każdego dnia wykopują nawet kilkanaście metrów znajdujących się pod ziemią szlaków, z których urobek wyrzucają na zewnątrz, tworząc charakterystyczne kopce.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

To właśnie one stanowią dla nas nie lada problem i są powodem nerwów oraz stresu. W związku z tym wielu naszych czytelników nurtuje pytanie, czy kret jest pożyteczny, a także czy warto podjąć działania, dzięki którym pozbędziemy się go z ogrodu.

Czy kret to szkodnik?

Kret jest zwierzęciem, które okres zimowy spędza w stworzonych przez siebie podziemnych korytach. Opuszcza je dopiero na wiosnę, gdy na zewnątrz panuje wyższa temperatura. Wraz z nadejściem cieplejszej pory roku krety wykopują dziennie nawet kilkanaście metrów znajdujących się pod ziemią przejść, natomiast wyrzucany co jakiś czas urobek tworzy znane nam wszystkim kopce. Są one dla nas nie lada utrapieniem, dlatego niejednokrotnie na myśl przychodzi pytanie, czy kret jest szkodnikiem, którego powinniśmy się pozbyć.

Mimo iż pojedyncze kopce nie stanowią większego problemu, to ich ogromna ilość w efekcie może przyczynić się do powstania trwałych, nieestetycznych nierówności, utrudniających wykonywanie przejazdów pomiędzy rzędami. W wyniku tego trudno będzie nam przeprowadzić efektywne zabiegi, które są kluczowe dla prawidłowego rozwoju hodowanych roślin.

Czy krety są pożyteczne?

Krety są z natury samotnikami, w związku z czym nie spotkamy dużej liczby zwierząt na tym samym terenie. Preferowanym przez nie obszarem, są żyzne i wilgotne gleby, jednak możemy zaobserwować je także na glebach piaszczystych. To drapieżniki odżywiające się pędrakami, dżdżownicami oraz drutowcami, co z kolei jest dla nas dobrą wiadomością, ponieważ krety przyczyniają się do ograniczenia ilości żernych szkodników glebowych.

Dzięki temu system korzeniowy roślin ogrodniczych jest odpowiednio chroniony, a zjadane przez krety szkodniki przestają być dla nas kłopotem. Co więcej, zwierzęta nie zjadają korzeni drzew owocowych, mogą jednak naruszyć się w trakcie kopania podziemnych korytarzy. Nie powinniśmy zatem stosować agresywnych środków w walce z drapieżnikami, ponieważ mogą okazać się pożyteczne dla naszych upraw, chroniąc je przed niektórymi kręgowcami.

Czy krety są pod ochroną?

Przed zapoznaniem się z przygotowanym przez nas artykułem, wielu z naszych czytelników mogło uważać krety za niebezpieczne szkodniki, które należy usunąć. Nic bardziej mylnego, ponieważ zwierzęta mogą pomóc nam w walce ze szkodnikami glebowymi, które na co dzień stanowią dla nich pożywienie.

Musimy mieć również na uwadze, że od 2016 roku krety są pod częściową ochroną, dlatego nie możemy go zabić lub spłoszyć w środowisku naturalnym. W takim przypadku, gdy zaobserwujemy drapieżnika na terenie naszej działki, ogrodu czy pola, nie powinniśmy robić mu krzywdy. To pożyteczny ssak, którego możemy usunąć bez podejmowania drastycznych działań.

Jak bezpiecznie pozbyć się kreta? Praktyczne wskazówki

Jednym z najlepszych rozwiązań na usunięcie kreta z terenu naszych upraw, jest wykorzystanie odstraszających go zapachów, których zwierzę nie lubi. W miejscu występowania drapieżnika możemy posadzić czosnek, komosę bądź bazylię. Możemy także zastosować specjalne płyny, składające się z substancji o intensywnym zapachu, wśród których warto wymienić cytrynę, ocet czy naftę.

Okazuje się, że skutecznym sposobem na pozbycie się kretów, jest sierść zwierząt domowych. Stworzone z nich kulki przyczynią się do tego, że z powodu intensywnego zapachu drapieżnik opuści nasze uprawy.

Czy kret jest pożyteczny? Podsumowanie

Kret może być pożyteczny, ponieważ żywi się szkodnikami glebowymi, wpływającymi na niszczenie naszych roślin. Pomimo iż tworzone przez niego kopce stanowią dla nas nie lada wyzwanie, to nie powinniśmy pozbywać się zwierzęcia w agresywny sposób. Lepszym pomysłem będzie zastosowanie domowych sposobów, w szczególności, iż od 2016 roku krety znajdują się pod częściową ochroną.

(rw)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA