REKLAMA

Czy można sprzedać krowę po wycieleniu?

Redakcja
26.05.2024
chat-icon 0

Możliwość sprzedaży krowy po wycieleniu to kwestia nurtująca wielu rolników. Nie wszyscy bowiem mają świadomość, że czynność jest regulowana przez prawo. W przygotowanym przez nas artykule zamieściliśmy szereg istotnych informacji, z którymi nasi czytelnicy mogą się zapoznać, by dowiedzieć się, czy można sprzedaż krowę po wycieleniu.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Kiedy można sprzedać krowę po wycieleniu?

Rolnikom decydującym się na sprzedaż krów w przeciągu kilku dni po wycieleniu grożą niebagatelne kary finansowe. Z art. 34 pkt.4 oraz art. 35 Ustawy o ochronie zwierząt (Dz.U. 1997 nr.111. poz.724) wynika, iż za zbycie zwierzęcia w przeciągu dwóch dób od porodu grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech.

Przepisy nie określają dokładnie terminu, w którym możemy dokonać transakcji krowy po wycieleniu, jednak z informacji uzyskanych w sprawie rolnika, który sprzedał zwierzę po 9 dniach, wynika, że zarówno krów, jak i cieląt nie możemy zbywać w ciągu 10 dni od porodu.

Po jakim czasie można sprzedać cielaka?

Przepisy nie określają w dosłowny sposób terminu 7 dni od porodu, po których możemy zorganizować transport krowy, dlatego powinniśmy być uważni, decydując się na sprzedaż zwierząt po porodzie, ponieważ takie przypadki mogą być kontrolowane. Nawet w sytuacji,  w której zwierzę było zdolne do transportu nie zawsze będziemy w stanie to udowodnić.

Według norm prawnych, a dokładniej ustawy o ochronie zwierząt art.34, pkt. 4 „zabrania się uśmiercania zwierząt w okresie stanowiącym 10 proc. czasu trwania ciąży dla danego gatunku, bezpośrednio poprzedzającym planowany termin porodu oraz 48 godzin po porodzie”.

Wyjątkiem są sytuacje, w których występuje konieczność bezzwłocznego uśmiercenia czy wydania przez powiatowego lekarza weterynarii nakazu zabicia bądź uboju zwierzęcia na podstawie  44 ust. 1 punktu 4, art. 48b ust. 1 oraz 3, a także artykułu 57e ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Co więcej, uśmiercenia zwierzęcia jest możliwe w przypadkach określonych w ustawie z dnia 15 stycznia 2015 r., a mianowicie o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych.

Ile dni po wycieleniu można sprzedać krowę?

Zgodnie z przepisami zawartymi w rozporządzeniu Rady (WE) nr 1/20051 zwierzęta możemy przewozić jedynie wtedy, gdy są zdolne do transportu. Za niezdolne do przewożenia uznaje się także ciężarne samice, które są w okresie przekraczającym 90% albo więcej przewidywanego okresu ciąży. Przepisy dotyczą także samic, które wydały na świat potomstwo w poprzednim tygodniu, jak i nowonarodzone ssaki, u których nie doszło do zagojenia się rany pępowinowej.

Powinniśmy mieć na uwadze, że przepisy nie są jednoznaczne, natomiast występują przypadki, w których rolnicy zostali ukarani za sprzedaż zwierzęcia po 7 dniach od porodu. Dlatego przed podjęciem decyzji o zbyciu krowy, powinniśmy wstrzymać się z czynnością do momentu, w którym samica będzie zdolna do transportu.

Czym kierować się przy sprzedaży bydła?

Oprócz danych zawartych we wcześniejszej części wpisu podczas sprzedaży bydła powinniśmy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę odbiorcę i wybrać ofertę, zawierającą transport zwierząt. Dzięki temu zyskamy pewność, że zostaną one przewiezione w odpowiedni, bezpieczny sposób.

Ponadto warto, abyśmy skorzystali z oferty zaufanych firm, które zaoferują nam uczciwą cenę za nasze bydło. Wartość żywca uzależniona jest zarówno od wagi, jak i warunków oraz kategorii zwierzęcia. Inną kwotę otrzymamy za jałówki, inną za buhaje, natomiast jeszcze inaczej wyceniane są krowy czy cielęta. Jednym z podstawowych kryteriów wyceny zwierząt, jest stan zdrowia, bez względu na ich przeznaczenie oraz wiek.

Czy można sprzedać krowę po wycieleniu? Podsumowanie

Sprzedaż krowy po wycieleniu to bardzo ważna kwestia, do której musimy podejść z rozwagą. Nie powinniśmy decydować się na zbycie zwierzęcia w przeciągu 7 dni po porodzie, w szczególności jeśli nie jest ono zdolne do transportu. W przeciwnym razie możemy spodziewać się kary w wymiarze wynoszącym do 3 lat pozbawienia wolności.

(rzw)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA