REKLAMA

Czy okres służby wojskowej będzie wliczał się do emerytury rolniczej


Czy okres służby wojskowej będzie wliczał się do emerytury rolniczej? ZarządKrajowej Rady Izb Rolniczych w oparciu o propozycję złożoną przez Izbę Rolniczą Województwa Mazowieckiego zawnioskował do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o rozważenie zmiany przepisów.

fot. © Robert Kneschke - Fotolia.com
REKLAMA

Czy okres służby wojskowej będzie wliczał się do emerytury rolniczej? Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych w oparciu o propozycję złożoną przez Izbę Rolniczą Województwa Mazowieckiego zawnioskował do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o rozważenie zmiany przepisów.

Izby rolnicze uważają, że okres zasadniczej służby wojskowej powinien być uwzględniany przy ustalaniu prawa do emerytury.

KRIR swoją prośbę argumentuje faktem, że w przypadku osób ubezpieczonych w ZUS, okres zasadniczej służby wojskowej jest uwzględniany przy ustalaniu prawa do emerytury i jej wysokości.

W przypadku emerytury rolniczej nie jest to brane pod uwagę, co wynika z  art. 20 ust. 3 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Na jego mocy rolnicy urodzeni po 31 grudnia 1948 roku nie mogą włączyć do okresów ubezpieczenia na cele emerytury rolniczej okresów, od których zależy prawo do emerytury w systemie powszechnym, do którego zaliczana jest między innymi służba wojskowa.

W związku z tym, zarząd izb rolniczych zwrócił się z prośbą o podjęcie działań w kierunku zmiany aktualnych przepisów w tym zakresie.

(rpf) Krzysztof Przepióra, KRIR


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA