Czy paliwa z surowców rolniczych zastąpią te stosowane obecnie?
Jako przykład kraju w którym paliwo z surowców rolniczych jest od dawna wykorzystywane, podaje się Brazylię. Według przedstawionych planów, liderem w tym temacie w Europie ma się stać Polska.
25 stycznia 2024 roku odbyło się spotkanie szefa resortu rolnictwa Czesława Siekierskiego i dyrektora generalnego Bogusława Wijatyka z naukowcami z Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej oraz Wojskowej Akademii Technicznej.
Uczestnicy spotkania stwierdzili, że celem jest to, aby w ciągu kilkunastu miesięcy paliwo z produktów rolnych mogło się znaleźć na stacjach benzynowych.
Paliwo rolnicze – ostatnie dni na złożenie wniosku o zwrot podatku akcyzowego
Zwrócono uwagę, że takie paliwo w bardzo szerokim stopniu wykorzystywane jest od dawna w Brazylii.
Minister Czesław Siekierski oraz dyrektor generalny w MRiRW Bogusław Wijatyk spotkali się dziś z naukowcami z Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej oraz Wojskowej Akademii Technicznej.
Paliwo rolnicze – jaka kwota podaktu akcyzowego do zwrotu?
W ocenie specjalistów paliwo wyprodukowane z surowców rolniczych jest bezpieczne dla silników spalinowych. Jest też bardziej przyjazne dla środowiska od innych alternatywnych paliw czy też napędów takich jak te stosowane w pojazdach elektrycznych czy też spalinowych.
Jedną z niepodważalnych zalet paliw wyprodukowanych z surowców rolniczych jest koszt ich wytworzenia, który jest niższy niż w przypadku obecnie stosowanych.
Dyrektor generalny MRiRW Bogusław Wijatyk powiedział podczas spotkania, że nowe paliwo, składające się w ponad 85 procentach z etanolu, będzie zawierać będzie jedynie dodatki smarujące.
W ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi ma być kontynuowana współpraca w tym zakresie.
6 powodów, aby wybrać Petromex!
(rpf) Źródło: MRiRW
Biznesowy przewodnik po rynku surowców spożywczych: kluczowe trendy
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.