REKLAMA

Czy pieniędzy na restrukturyzację starczy dla wszystkich? 


Przypominamy: już za niecałe dwa tygodnie rusza nabór wniosków o dofinansowanie na restrukturyzację małych gospodarstw! W tym roku uzyskanie wsparcia będzie jeszcze łatwiejsze.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Przypominamy: już za niecałe dwa tygodnie rusza nabór wniosków o dofinansowanie na restrukturyzację małych gospodarstw! W tym roku uzyskanie wsparcia będzie jeszcze łatwiejsze.

Co się zmieniło w tegorocznym naborze wniosków względem ubiegłego roku - jakie ułatwienia zostały wprowadzone? I najważniejsze: czy pieniędzy wystarczy dla wszystkich? 

Jak już wspominaliśmy wcześniej na naszym portalu, 18. czerwca br. startuje nabór o dofinansowanie na restrukturyzację małych gospodarstw. W tym roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa postanowiła ułatwić rolnikom otrzymanie wsparcia, łagodząc pewne konieczne do spełnienia kryteria. Jakie?

Jakie ułatwienia? 
- W tegorocznym naborze wniosków na "Restrukturyzację małych gospodarstw" najważniejsza zmiana dotyczy skrócenia terminu podleganiu ubezpieczeniu w KRUS oraz terminu nie prowadzenia działalności gospodarczej – podkreśla biuro prasowe ARiMR w odpowiedzi na nasze pytania.

Biorąc pod uwagę powyższe – teraz można być ubezpieczonym w KRUS tylko przez 2 miesiące przed złożeniem wniosku o wsparcie na restrukturyzację gospodarstwa. Jest to zmiana bardzo znacząca – ubiegając się o to wsparcie w 2017 roku, trzeba było podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników jako rolnik lub małżonek rolnika nieprzerwanie przez co najmniej 24 miesiące. Oczywiście, w tym czasie nie można było prowadzić innej działalności gospodarczej. 

Jeśli chodzi z kolei o aktualne wytyczne w kwestii prowadzenia działalności gospodarczej – aktualnie wystarczy, że przez rok wstecz nie prowadziło się działalności wpisanej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Pozostałe dotychczasowe kryteria nie zmieniły się. 

Czy pieniędzy wystarczy dla wszystkich? 

ARiMR uspokaja – w ramach tego wsparcia nie przewidziano żadnych limitów rocznych. Mówiąc prościej – dopóki pieniądze w budżecie na ten cel są (a jest ich wciąż naprawdę dużo), można ubiegać się o to dofinansowanie. Złagodzenie wymaganych kryteriów świadczy wręcz o tym, że pieniędzy jest tak dużo, że istnieje ryzyko, iż nie zostaną one wszystkie wykorzystane w tej perspektywie finansowej. A w takim przypadku albo przepadną albo uda się je przenieść na inny cel. Ale po co podejmować ryzyko, skoro można jeszcze wszystko rozdać?

- Limit środków na pomoc w "Restrukturyzację małych gospodarstw" w PROW na lata 2014-2020 wynosi ok. 3,3 mld zł. Zatem kwota ta wystarczy dla ok. 55 tys. gospodarstw. Tegoroczny nabór jest drugim z kolei naborem wniosków o takie wsparcie. Poprzedni został przeprowadzony w 2017 roku. Po weryfikacji złożonych wówczas wniosków okazało się, że do przyznania wsparcia kwalifikuje się ok. 8,4 tys. gospodarstw, a łączna kwota wsparcia wynosi ok. 506 mln zł. Zatem do wykorzystania pozostaje jeszcze ok. 2,8 mld zł – informuje nas w rozmowie biuro prasowe ARiMR.

Łatwo więc policzyć – skoro w ubiegłym roku dofinansowanie otrzymało tylko ok. 8,4 tys gospodarstw, a pieniędzy wystarczy dla kolejnych 55 tysięcy... to raczej małe są szanse, że budżet na to wsparcie się wyczerpie. Wiadomo – w tym roku liczba takich wniosków i udzielonego wsparcia na pewno wzrośnie, ale też raczej nie zdarzy się, aby było ich aż siedem razy więcej niż w zeszłym roku. 

Jaki z tego wniosek? Jeśli tylko kwalifikujesz się do uzyskania dofinansowania, nie ma się nad czym zastanawiać! Należy tylko przy tym pamiętać, aby odpowiednio dopełnić wszelkich formalności i prawidłowo wypełnić wniosek. Tylko to dzieli Cię od otrzymania wsparcia. A przecież 60 000 złotych piechotą nie chodzi. 

(rpf) Renata Struzik


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA