REKLAMA

Czy rosyjski kombajn Rostselmash Vector 420 zostanie następcą polskiego Bizona?

Redakcja - Technika
22.07.2018
chat-icon 0

Coraz więcej klientów w naszym kraju zdobywa rosyjski producent kombajnów Rostselmash.Jeden z modeli -Vector 420może być postrzegany jako następca naszych Bizonów.

REKLAMA

Coraz więcej klientów w naszym kraju zdobywa rosyjski producent kombajnów Rostselmash. 

Jeden z modeli - Vector 420 może być postrzegany jako następca naszych Bizonów.

Atutem tego kombajnu jest niewątpliwie prostota jego wykonania oraz deklarowana wysoka wydajność. Do produkcji Vectora wykorzystano podzespoły zachodnich marek. Deklarowana przez producenta niska cena serwisu i części eksploatacyjnych mogą spowodować, że przy cenie 340 000 zł netto kombajn z Rosji znajdzie nabywców w Polsce.

Vector 420 wyposażony został w heder Power Stream o różnych szerokościaciach roboczych. Można go kupić z 5, 6, 7 i 9 metrowym przyrządem tnącym. Cechą charakterystyczną hedera jest długa głębokość stołu - 0,75 m. Standardowo motowidła mają bezstopniowo regulowaną prędkość pracy motowideł. Układ synchronizacji obrotów i prędkości pracy kombajnu ułatwia jego obsługę. Niezawodne kopiowanie terenu zapewnia urządzenie Level Glide. Przed zapchaniem przyrządu tnącego i przenośnika pochyłego chroni hydrauliczny rewers.

Vector posiada tradycyjny system omłotu i separacji ziarna. Elementem wyróżniającym go na tle konkurencji jest największy na świecie bęben młócący o szerokości 1,2 m oraz średnicy 80 cm. Obroty bębna można zwolnić do 201 obr./min za pomocą przekładni zwalniającej regulując je z kabiny. Kąt 130º opasania klepiska zapewnia dużą (1,1 m2) powierzchnię separacji ziarna. Szczelina omłotowa regulowana jest z kabiny elektrycznie. System Jam Control eliminuje zapychanie sie się zespołu młócącego.

Wymłócona masa wytrząsana jest na 4-klawiszowym, siedmiostopniowym wytrząsaczu o powierzchni 5 m2. Czujniki strat ziarna zainstalowane na wytrząsaczach pomagają dobrać optymalne ustawienie wszystkich parametrów omłotu. Kombajn wyposażony jest w trzy listowy bęben stanowiący urządzenie domłacające. Czyszczenie ziarna realizowane jest na powierzchni 3,6 m2 dwustopnicowych sit regulowanych oddzielnie, a prędkość wentylatora oczyszczającego ziarno z plew i innych zanieczyszczeń regulowana jest z kabiny operatora.

Słoma za kombajnem w zależności od potrzeb może być układana na pokos lub rozdrabniana i rozrzucana za pomocą rozdrabniacza załączanego z kabiny operatora, wyposażonego w 64 bijakowe, samo ostrzące się noże.

Zbiornik ziarna mieści 6 tys. litrów i rozładowywany jest z prędkością 42 l/s. Rozładunek wspomaga system Smart Launch (najpierw włącza się przenośnik wyładowczy pionowego a dopiero później przenośnik znajdujący się na dole zbiornika). Wyposażenie zbiornika w hydropulsatory pozwala wyładować zboże o wilgotności do 35%. Istnieje możliwość wyłączenia napędu młocarni podczas wyładunku ziarna.

Kombajny Vector 420 wyposażone są w 6 cylindrowy silnik Cummins (spełniający normę emisji spalin TIER III), zapewniający 20-procentowy zapas mocy oraz trzyzakresowy napęd hydrostatyczny.

Kabiny stosowane w rosyjskich kombajnach są przeszklone i komfortowe, wyposażone w system klimatyzacji i ogrzewania. Opcjonarnie można zamontować radioodtwarzacz. Kabina zawiera niezbędne schowki oraz lodówkę na napoje. Wyposażenie w 8 lamp halogenowych zapewnia komfortową pracę po zmroku. Kierownica i fotel operatora są w pełni regulowane do potrzeb operatora.

Zarządzanie pracą kombajnu odbywa się poprzez system Adviser, który pełni rolę komputera pokładowego, kontrolującego parametry pracy Vectora 420 (skoszona powierzchnia, zebrana ilość ziarna, liczba opróżnionych zbiorników) oraz zawierającego funkcje diagnostyczne maszyny. Poszczególne parametry są ustawiane za pomocą przycisków elektromechanicznego i elektrohydraulicznego sterowania. Wilofunkcyjna dźwignia pozwala sterować podstawowymi funkcjami kombajnu: rewersem, hederem i nagarniaczem.

Jak widać postępująca technika rolnicza nie omija Rosji, która ma ogromne przestrzenie, gdzie mogą się wykazać zarówno kombajny jak i inne maszyny rolnicze. Wkrótce żniwa, będziemy przekazywać aktualności i wiadomości rolnicze z pól w całej Polsce. 

(rtr)

opracowanie własne na podstawie danych producenta

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA