Czy stosować w żywieniu probiotyki, prebiotyki i synbiotyki
Żywienie zwierząt ma na celu spowodowanie wzrostu ich masy ciała, głównie mięśni, które po uboju i właściwym przygotowaniu stają się jednym ze składników pokarmowych ludzi.

Żywienie zwierząt ma na celu spowodowanie wzrostu ich masy ciała, głównie mięśni, które po uboju i właściwym przygotowaniu stają się jednym ze składników pokarmowych ludzi.
Oprócz pasz stosowanych w żywieniu w ostatnich latach zaczęto stosować probiotyki. Są to preparaty zawierające żywe i/lub martwe mikroorganizmy. One same jak i produkty ich metabolitów wywierają dodatni wpływ na wzrost i rozwój, szczególnie młodych zwierząt, powodując stabilizację aktywności enzymatycznej i stabilizację równowagi populacji mikroorganizmów w przewodzie pokarmowym.

Finansowanie na poprawę dobrostanu zwierząt hodowlanych
Probiotyki jako naturalne promotory wzrostu zastąpiły stosowane wcześniej a od 2006 r. zakazane antybiotyki w żywieniu zwierząt. Preparat probiotyczny może zawierać odpowiednio wyselekcjonowany pojedynczy, naturalny szczep bakterii jelitowych lub mieszaninę różnych mikroorganizmów oraz ich metabolity. Działają one tylko w przewodzie pokarmowym powodując dynamiczny wzrost bakterii pożytecznych, które współzawodniczą z bakteriami szkodliwymi. Probiotyki w przewodzie pokarmowym powodują także zahamowanie rozwoju patogenów.
Probiotyki stosowane są obecnie najczęściej w preparatach mlekozastępczych dla młodych, nowonarodzonych zwierząt gospodarskich. Wiąże się to z nieustabilizowaną florą bakteryjną przewodu pokarmowego młodych zwierząt, które dodatkowo w pierwszych okresach swego życia narażone są na stresy w postaci odłączenia od matki, zmiany paszy, transportu itp.

Cena tucznika na VEZG osiągnęła dawno nie widziany poziom
Oprócz probiotyków wykorzystuje się prebiotyki, czyli związki selektywnie stymulujące mikroorganizmy w przewodzie pokarmowym. Zastosowanie w żywieniu mają także synbiotyki będące połączeniem probiotyków z prebiotykami.
Korzystne stosowanie ww preparatów oprócz zwierząt młodych, zaleca się także w żywieniu zwierząt narażonych na stres jak i tych które wracają do zdrowia po przebytej chorobie.
(rz)

Jaka cena tucznika na niemieckim rynku?
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.