REKLAMA

Czy to się kiedyś skończy? ASF po raz pierwszy w powiecie kieleckim! Kolejny obszar zostanie objęty ograniczeniami

fotografia ilustracyjna

ASF przedarł się na obszar, który dotychczas nie był objęty ograniczeniami, czyli do tak zwanej białej strefy. Okoliczne gospodarstwa z powiatu kieleckiego w województwie świętokrzyskim trafią do strefy zagrożonej, a dla samych hodowców z tamtego terenu oznacza to kolejne problemy.

29 października 2021 chat-icon0

REKLAMA
fotografia ilustracyjna[/caption]

ASF przedarł się na obszar, który dotychczas nie był objęty ograniczeniami, czyli do tak zwanej białej strefy. Okoliczne gospodarstwa z powiatu kieleckiego w województwie świętokrzyskim trafią do strefy zagrożonej, a dla samych hodowców z tamtego terenu oznacza to kolejne problemy.

Do tej pory w województwie świętokrzyskim ogniska ASF wystąpiły trzykrotnie jedynie w powiecie staszowskim, który sąsiaduje z podkarpackim powiatem mieleckim. To właśnie w powiecie mieleckim ASF mocno rozprzestrzenił się i prawdopodobnie stamtąd przedostał się do powiatu staszowskiego.

W dniu wczorajszym, tj. 28 października 2021 r., główny lekarz weterynarii poinformował o potwierdzeniu się pierwszego ogniska ASF w powiecie kieleckim. Obszar ten do tej pory znajdował się poza ograniczeniami wymienionymi w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605. Teraz, z uwagi na pojawienie się ogniska ASF, gospodarstwa zajmujące się produkcją trzody chlewnej zostaną przeniesione do strefy z ograniczeniami.

Ognisko pierwotne w województwie świętokrzyskim potwierdziły wyniki badań laboratoryjnych przeprowadzonych PIWet - PIB Puławy, o czym poinformował główny lekarz weterynarii 28 października br. Gospodarstwo, w którym stwierdzone zostało ognisko ASF utrzymywano 358 tuczników i położone jest w miejscowości Lubania, w gminie Chmielnik.

Obecnie sytuacja na rynku trzody jest dramatyczna, a ognisko ASF to dla hodowców z tamtego terenu kolejne problemy choćby z przemieszczaniem zwierząt i wdrożeniem restrykcyjnych zasad bioasekuracyjnych.

Jak poinformował główny lekarz weterynarii, w gospodarstwie Inspekcja Weterynaryjna wdraża
wszystkie środki związane z likwidacją choroby. Zostaną również wyznaczone obszary zapowietrzony i zagrożony.

(rpf) jp / Źródło: GIW


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Massey Ferguson 5710 – średni ciężki ciągnik z ogromnym potencjałem

Redakcja - Technika 20 maja 2023 chat-icon10

> MF 5700 stanowi część udanej serii Global, która jest przeznaczona do obsługi małych i średnich gospodarstw. Jej atutem jest dedykowana przekładnia Dyna-4, która jest dostosowana do wielu różnorodnych zadań.

> Ciągnik wyróżnia się mocnym układem hydraulicznym, kabiną, która zapewnia doskonałą widoczność oraz wygodnym joystickiem do sterowania pracą maszyny.

> Przed zakupem tego ciągnika warto zwrócić uwagę na jakość błotników, typ układu oczyszczania spalin oraz zapotrzebowania na moc w gospodarstwie.

Dlaczego warto zainteresować się ciągnikiem Massey Ferguson 5710?

Massey Ferguson to producent, który zawsze brał pod uwagę opinię swoich klientów. Dzięki temu każda nowa seria maszyn zawierała liczne udogodnienia, z których korzystali rolnicy na całym świecie. Model 5710 zadebiutował w 2018 roku. Należy do serii Global – zestawu ciągników charakteryzujących się prostą budową, które sprawdzają się najlepiej w

REKLAMA

Kubota M5111 – niepozorna maszyna, na którą zdecydowanie warto zwrócić uwagę!

Redakcja - Technika 3 czerwca 2023 chat-icon1

Ciągnik Kubota M5111 to godny następca modeli M8560 i M9960. Umiejętnie łączy wysokie osiągi i wygodne manewrowanie z dbałością o surowe normy emisji spalin.

Jako jedna z nielicznych maszyn wykorzystuje system Common Rail z katalizatorem SCR, dzięki czemu pozwala na pełną optymalizację zużycia paliwa. To dobre rozwiązanie, które może być wykorzystane w technologii rolnictwa precyzyjnego. Ciągnik dysponuje skrzynią biegów z 36 przełożeniami do przodu i do tyłu, co znacznie ułatwia jej obsługę.

Kubota M5111 – czym różni się od poprzednich modeli japońskiego producenta?

Ciągnik Kubota M5111 to maszyna należąca do serii M5001, która powstała, aby zastąpić wysłużone modele M8560 oraz M9960. Wszystkie te maszyny łączy wspólny typ silnika, jednak nowe ciągniki zostały wyposażone w technologie spełniające surowe normy Stage IV Final. Dodatkowym usprawnieniem jest układ SCR, zwiększający absorbcję niebezpiecznych tlenków azotu na w pełni biodegradowalne frakcje azotu i pary wodnej.

REKLAMA