REKLAMA

Czy warto stosować herbicydy w ogrodzie?

Redakcja
10.06.2024
chat-icon 0

fot. unplash.com / materiały sponsora
REKLAMA

Plusy stosowania herbicydów w ogrodzie

Do głównych korzyści wynikających ze stosowania chwastów zaliczane są:

1. Skuteczna kontrola chwastów

Herbicydy mogą zapewnić skuteczną kontrolę chwastów, zmniejszając konkurencję o wodę, składniki odżywcze i światło słoneczne z pożądanymi roślinami. Mogą być szczególnie przydatne w dużych ogrodach lub na obszarach, na których występują utrzymujące się problemy z chwastami.

2. Oszczędność czasu i pracy

Herbicydy mogą zaoszczędzić czas i pracę w porównaniu z ręcznym odchwaszczaniem, szczególnie w większych ogrodach. Mogą pomóc zmniejszyć potrzebę częstego odchwaszczania, umożliwiając skupienie się na innych zadaniach.

3. Precyzyjne celowanie

Selektywne herbicydy mogą działać na określone gatunki chwastów, pozostawiając pożądane rośliny nienaruszone, minimalizując uszkodzenia roślin ogrodowych. W tym celu należy wybrać odpowiednie herbicydy sklep internetowy czy stacjonarny może zaoferować wiele ich wariantów. To ukierunkowanie może pomóc w utrzymaniu zdrowego ekosystemu ogrodu, minimalizując wpływy inne niż docelowe.

4. Zwiększone plony

Ograniczając konkurencję chwastów, herbicydy mogą poprawić wzrost i plony upraw ogrodowych, co prowadzi do wyższych zbiorów.

Minusy stosowania herbicydów w ogrodzie

Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że stosowanie herbicydów ma również pewne minusy. Zaliczane są do nich:

1. Wpływ na środowisko

Herbicydy mogą mieć negatywny wpływ na środowisko, w tym zanieczyszczenie gleby i wody, wywołując w ten sposób poważne szkody dla roślin i dzikich zwierząt niebędących przedmiotem zwalczania oraz zakłócenie równowagi ekologicznej. Ich nadmierne użycie lub niewłaściwe zastosowanie może zwiększyć ryzyko dla środowiska.

2. Zagrożenia dla zdrowia

Herbicydy mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt domowych w wyniku narażenia poprzez kontakt ze skórą, wdychanie lub spożycie. Niektóre herbicydy wiążą się z chronicznymi problemami zdrowotnymi, w tym rakiem i problemami z płodnością.

3. Rozwój odporności na herbicydy

Ciągłe stosowanie tego samego herbicydu może prowadzić do rozwoju gatunków chwastów odpornych na herbicydy, co z czasem sprawia, że zwalczanie chwastów staje się coraz trudniejsze.

4. Utrata różnorodności biologicznej

Nieselektywne herbicydy mogą szkodzić pożytecznym roślinom, w tym gatunkom rodzimym i kwiatom przyciągającym zapylacze.

(rpf) Artykuł sponsorowany

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA