REKLAMA

Czym jeździ polska wieś?

Redakcja - Elektronika i motoryzacja
04.07.2016
chat-icon 0

Zakup i posiadanie auta stało się dla wielu mieszkańców wsi niezmiernie istotną kwestią – jest ono bowiem synonimem określonego statusu materialnego, spełnieniem pewnych ambicji i aspiracji.

Fotolia
REKLAMA

Zakup i posiadanie auta stało się dla wielu mieszkańców wsi niezmiernie istotną kwestią – jest ono bowiem synonimem określonego statusu materialnego, spełnieniem pewnych ambicji i aspiracji. 

 

Wynika również z konieczności, gdyż w dalszym ciągu wiele gmin wiejskich nie posiada lub posiada słabo rozwiniętą sieć transportu publicznego, co powoduje, że samochód jest często jedynym środkiem lokomocji.

Zamożność mieszkańców wsi jest wyznacznikiem wieku kupowanego auta

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, na decyzję o zakupie konkretnego samochodu osobowego w dużej mierze ma wpływ lokalizacja oraz zamożność wsi. Mieszkańcy wsi z regionów odznaczających się wyższym poziomem rozwoju znacznie częściej decydują się na zakup auta o niskim wskaźniku „starości" (do 10 lat), w przeciwieństwie do mieszkańców z regionów biedniejszych, w których odsetek aut starych jest znacznie wyższy.

Najniższy poziom rozwoju społeczno-gospodarczego obejmuje przestrzenie województw podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i łódzkiego, a także wsie położone wzdłuż wschodniej granicy.

W której gminie jeżdżą najstarsze auta w Polsce?

Wyniki badań EFRWP wykazują, iż na ponad 2100 gmin wiejskich/wiejsko-miejskich w Polsce są 353, w których udział „starych" samochodów wynosi co najmniej 90%, np. w gminie Świątki (woj. warmińsko-mazurskie) odsetek ten wynosi aż 98%.

Ogromne różnice!

Dla porównania w gminie Kampinos na Mazowszu tylko 15% aut było starszych niż 10 lat. W badanej grupie odnotowano jedynie 13 gmin, w których wskaźnik „starości" samochodów nie przekroczył 50%.

Jakie z tego wnioski?

Peryferyjne położenie, mało atrakcyjne z punktu widzenia inwestycji, kiepska infrastruktura, niekiedy słabe gleby i jednorodne rolnictwo, a co za tym idzie, ograniczone możliwości rozwoju gospodarstw usytuowanych w tych regionach, przekładają się na znacznie mniejsze wpływy do kasy tychże powiatów i gospodarstw.

Zakup i utrzymanie dobrego, względnie nowego samochodu staje się więc ogromnym wyzwaniem, znacznie częściej jednak pozostając poza granicami możliwości. Sytuacji z pewnością nie pomaga ucieczka ludzi młodych do miast, niski przyrost naturalny oraz najwyższy odsetek osób w wieku poprodukcyjnym.

(rem)
wykorzystano dane EFRWP

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA