REKLAMA

Czym karmić kury, żeby się dobrze niosły jajka

Redakcja - Zwierzęta
23.10.2022
chat-icon 0

To czym karmimy kury nieśne ma wpływ na jakość znoszonych przez nie jaj.

Hodowla kur nie jest skomplikowana, jednak aby ptaki te dobrze się niosły, muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki. Ważne, aby posiadały przestrzeń i regularnie otrzymywały pożywny pokarm. Dzięki dbałości o prawidłowe żywienie kur, będziesz mógł cieszyć się smacznymi, ekologicznymi jajami. Zatem, czym karmić kury, żeby się dobrze niosły? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części naszego artykułu. Zapraszamy serdecznie!

fot. Paweł Pąk
REKLAMA
To czym karmimy kury nieśne ma wpływ na jakość znoszonych przez nie jaj.[/caption]

Hodowla kur nie jest skomplikowana, jednak aby ptaki te dobrze się niosły, muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki. Ważne, aby posiadały przestrzeń i regularnie otrzymywały pożywny pokarm. Dzięki dbałości o prawidłowe żywienie kur, będziesz mógł cieszyć się smacznymi, ekologicznymi jajami. Zatem, czym karmić kury, żeby się dobrze niosły? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części naszego artykułu. Zapraszamy serdecznie!

Czym karmić kury, żeby niosły jajka? Praktyczne porady

Aby, kury niosły dużo jaj bogatych w cenne składniki odżywcze, należy dostarczać im odpowiednim pokarm. Ponadto trzeba pamiętać, że kury nioski są ruchliwe i mają szybką przemianę materii, przez co ich potrzeby energetyczne są stosunkowo wysokie. Zatem, czym karmić kury, żeby się niosły? Przede wszystkim konieczne jest podawanie im pasz bogatych w składniki pokarmowe i jednocześnie ubogich we włókna. Bardzo ważne jest dostarczanie im pokarmów bogatych w składniki mineralne, stanowiących istotny budulec kości i skorupy jaj. Niestety większość ogólnodostępnych pasz jest uboga w minerały, szczególnie fosfor, wapń i sód, dlatego najlepiej zainwestować w dobre dodatki mineralne, takie jak kreda pastewna czy fosforan paszowy.

Najlepsza pasza dla kur niosek

Czym karmić kur, żeby niosły jajka? Wybierając paszę dla kur, najlepiej postawić na tę bazującą przede wszystkim na śrucie pszennej i kukurydzianej oraz poekstrakcyjnej śrucie sojowej. Nie należy podawać nioskom zbyt dużej ilości pasz ze śrutą nasion strączkowych i zbóż, gdyż obejmują one sporo antyodżywczych składników i surowego włókna. Jeśli kupimy paszę bazującą na zbożu, powinniśmy dodatkowo zainwestować w pokarm o zwiększonej koncentracji białka np. zawierający mączki zwierzęce.

Co dawać kurom żeby niosły jajka?

Dodatkowo do diety kur warto włączyć zioła, takie jak pokrzywa, melisa, mięta, szczypiorek, koniczyna, lucerna, komosa czy rumianek. A jeśli chcemy, aby żółtka jaj były bardziej żółte, powinniśmy podawać kurom również marchew i buraki. Kury bardzo lubią także owoce i warzywa, szczególnie pomidory, jabłka, gruszki, ogórki, kapustę i seler. Aby zwiększyć im ilość białka w diecie, warto zaserwować nioskom także mleko, maślankę czy serwatkę. Natomiast wapń można dostarczyć kurom, podając im rozdrobnione skorupki jaj.

Czym nie karmić kur?

Gdy już wiesz, czym karmić kury, żeby niosły dużo jajek, czas dowiedzieć się, co jest dla nich niewskazane. Otóż dieta tych ptaków nie jest skomplikowana. Można podawać im różnorodne warzywa, owoce, zioła, a nawet resztki z kuchni. Jednak niektóre produkty są dla nich bardzo niebezpieczne. Przede wszystkim kur nie wolno karmić awokado, suszoną i surową fasolą, żywnością przetworzoną, niedojrzałymi ziemniakami i ich liśćmi, owocami cytrusowymi oraz rabarbarem. Dla kur niebezpieczne mogą okazać się również pestki jabłek, żołędzie i masło. Hodując nioski, należy także zwrócić uwagę, czy terenie zagrody nie rosną rośliny, które mogą stanowić niebezpieczną przekąskę dla naszego ptactwa. Szczególnym zagrożeniem są takie rośliny, jak: hiacynty, orlica, złotokap, bluszcz, hortensje, cisy pospolite, tulipany, naparstnice, konwalie majowe czy dziurawce zwyczajne. Na terenie zagrody dla kur nie powinien znaleźć się również rącznik pospolity, chrzan i różanecznik.

Witaminy w diecie kur niosek

Czym karmić kury, aby lepiej się niosły? Pokarmami bogatymi w ważne witaminy i minerały, zapewniające odpowiedni wzrost i rozwój. Zanim sięgniesz po daną paszę, sprawdź, jakie składniki zawiera. Warto wybrać produkt bogaty w witaminy z grupy B, które wspierają wykorzystywanie składników odżywczych, a także witaminę A poprawiającą aktywność metaboliczną kur. W dobrej paszy dla kur powinny znaleźć się także witaminy C i E, które skutecznie zwiększają jakość znoszonych jaj, dbają o prawidłowy rozwój szkieletu i chronią kury przed problemami z nogami.

Jeśli nie uda Ci się znaleźć paszy bogatej w te wszystkie witaminy, możesz sięgnąć po odżywki dla kur, które świetnie uzupełniają podstawową dietę. Tego typu produkty kupisz w różnych sklepach internetowych i u wielu sprzedawców pasz.

Zielonki i kiszonki dla kur niosek

Czym karmić kury, aby się dobrze niosły? Aby kury były zdrowe i niosły smaczne jajka, należy regularnie podawać im również zielonki. Zaleca się ich serwowanie nie tylko w okresie wiosenno-letnim, ale również jesienno-zimowym. Z tego względu polecamy w lecie przygotować susz, który będzie można podawać kurom podczas zimnych pór roku. Z czego najlepiej zrobić susz? Otóż warto wykorzystać krwawnik, pokrzywę, lucernę, koniczynę oraz mniszek lekarski. Ponadto w okresie jesienno-zimowym polecamy wprowadzić kiszonki do diety kur. Do zakiszenia doskonale nadają się liście buraków, marchew i ziemniaki.

Kiszonki i zielonki świetnie oddziałują na kondycję, rozwój i odporność kur. Dzięki tego typu mieszankom kury nie tylko lepiej niosą, ale również są znacznie bardziej odporne na różnorodne choroby i dłużej żyją. Jeśli jednak nie masz czasu na samodzielne przygotowanie zielonek czy kiszonek, możesz zakupić gotowe produkty.

(rzw)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA