REKLAMA

Czym karmić pisklęta kury

Redakcja - Zwierzęta
12.01.2023
chat-icon 0

Aby pisklęta rosły zdrowo, najważniejsze jest zapewnienie im odpowiednich warunków i zadbanie o ich dietę. Jeśli pisklęta rodzą się naturalnie, to o ich opiekę w głównej mierze dba kwoka. Jeśli natomiast rodzą się w inkubatorze, to karmienie i zapewnienie im dobrych warunków stanowi obowiązek hodowcy. Należy pamiętać, że najważniejsze jest zadbanie o ich opiekę w pierwszym tygodniu życia.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Aby pisklęta rosły zdrowo, najważniejsze jest zapewnienie im odpowiednich warunków i zadbanie o ich dietę. Jeśli pisklęta rodzą się naturalnie, to o ich opiekę w głównej mierze dba kwoka. Jeśli natomiast rodzą się w inkubatorze, to karmienie i zapewnienie im dobrych warunków stanowi obowiązek hodowcy. Należy pamiętać, że najważniejsze jest zadbanie o ich opiekę w pierwszym tygodniu życia.

Kiedy rozpocząć karmienie piskląt kury?

Przez pierwszą dobę od wyklucia się piskląt, nie należy podawać im żadnej żywności. W tym czasie funkcjonują one jeszcze na wartościach odżywczych pobranych z żółtka. Jednak bardzo istotne jest udostępnienie im świeżej wody o temperaturze ok. 20 stopni Celsjusza. Trzeba pamiętać, że chłodna ciecz może doprowadzić do zapalenia układu oddechowego kurcząt. Karmienie piskląt należy rozpocząć drugiego dnia od ich narodzin. Nie wolno jednak podawać im skorup ich własnych jaj, gdyż może to narazić je na poważne choroby.

Pisklęta kury - czym karmić?

Gdy już wiesz, kiedy rozpocząć karmienie piskląt kury, zapewne zastanawiasz się, jak powinna wyglądać ich dieta. Otóż pierwszy posiłek kurcząt należy skomponować z kwaśnego mleka, słodkiego sera, kukurydzy, pszenicy i żółtka jaja ugotowanego na twardo. W posiłku tym pod żadnym pozorem nie wolno umieszczać pokruszonych skorupek jajek.

W pierwszym tygodniu od narodzin w diecie piskląt powinny pojawić się również droższe, posiekana zielenina, mieszanki zbożowe w proszku oraz produkty zawierające spore ilości wapnia.

Następnie - od 7 do 90 dnia życia - do diety piskląt należy włączyć zmielone ziarna zbóż, mączki i ziarna kukurydzy. Jadłospis kurcząt trzeba rozszerzać stopniowo. W sklepach można kupić dobre mieszanki, jednak trzeba pamiętać, że zawsze należy dobierać je do wieku piskląt. Aby młode ptaki dobrze się rozwijały, w ich diecie nie może zabraknąć zbożowych mieszanek, jaj gotowanych na twardo oraz produktów z kwaśnego mleka, które dostarczają białko, wapń i azot. Wymienioną żywność warto ze sobą połączyć i taką mieszankę serwować pisklętom.

Czym karmić pisklęta kurze? Produkty wskazane

Już wiesz, na jakich składnikach powinna bazować dieta kurcząt. Powinieneś jednak wiedzieć, o jakie produkty warto wzbogacić ich jadłospis. Otóż do diety piskląt warto włączyć gotowane ziemniaki, dynię, cukinię, kredę pastewną, pokrzywę, mniszek lekarski oraz suchy, pokruszony chleb. Kurczęta warto karmić także pęczakiem, pszenżytem i suchą trawą. Należy pamiętać, że pisklęta muszą mieć zapewniony stały dostęp do wody i pokarmu.

Czym nie wolno karmić piskląt kurzych?

Już dowiedziałeś się, czym karmić pisklęta kury. Teraz czas poznać produkty zakazane w diecie kurcząt. Otóż młodym ptakom nie wolno podawać świeżego mleka, gdyż niekorzystnie oddziałuje ono na ich układ pokarmowy. W jadłospisie piskląt nie może znajdować się również cebula, awokado, owoce cytrusowe, zielone ziemniaki oraz surowa i suszona fasola. Ponadto hodowca powinien pilnować, aby żywność podawana pisklętom była świeża. Pod żadnym pozorem nie wolno karmić ich produktami zapleśniałymi lub zgniłymi, gdyż może to doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.

Czym karmić pisklę kury, które skończyło miesiąc?

Pisklęta, które skończyły miesiąc, wypuszczane są na spacery. Oznacza to, że potrzebują one nieco więcej pokarmu, gdyż zużywają większą ilość energii. Do diety miesięcznych kurcząt warto włączyć różnorodne zioła i warzywa, które dostarczają sporo witamin. Ich jadłospis należy uzupełnić także o grube ziarno. Jeśli nie masz czasu na samodzielne przygotowywanie mieszanek dla ptaków, możesz sięgnąć po gotowe produkty dla miesięcznych piskląt. Tego typu mieszanki bogate są w wiele cennych witamin i minerałów, które dbają o prawidłowy rozwój kurcząt. Jeśli nie wiesz, który produkt najlepiej sprawdzi się w przypadku Twojej hodowli, warto zasięgnąć porady weterynarza. Specjalista z pewnością podpowie Ci, jakie składniki muszą znaleźć się w dobrym pokarmie dla piskląt oraz udzieli Ci dodatkowych informacji o prawidłowym żywieniu tych ptaków. 

Jak karmić pisklęta kury? Najważniejsze zasady

Aby pisklęta kurze rosły zdrowe, należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim trzeba dbać o czystość w ich poidłach i paśnikach. Zawsze przed napełnieniem tych pojemników świeżą wodą i żywnością, należy usunąć z nich pozostałości po wcześniejszych posiłkach. Bardzo ważne, aby regularnie niwelować resztki niezjedzonego pokarmu. Niezwykle istotne jest również kontrolowanie, czy wszystkie pisklęta przyjmują żywność. Jeśli zauważysz, że niektóre kurczęta bardzo rzadko podchodzą do miejsca z pokarmem, oddziel je od innych ptaków i nakarmi mieszanką żółtka i mleka przy pomocy pipety. Gdy pisklęta te wrócą do sił, zwróć je do reszty piskląt, lecz nadal prowadź obserwacje.

Jeśli chcesz uchronić kurczęta przed różnorodnymi chorobami, włącz do ich jadłospisu roztwór nadmanganianu potasu. Bez obaw możesz serwować go kilka razy w tygodniu. Pamiętaj, że bardzo ważne jest urozmaicanie diety młodych ptaków i dbanie o to, aby podawana im żywność była dobrej jakości.

(rzw)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA