Czym są fungicydy i kiedy je stosować?
Fungicydy są jednymi z najlepszych pomocników właścicieli większych gospodarstw rolnych. Co roku wiele upraw zostaje uchronionych od różnego rodzaju chorób, które mogłyby doprowadzić do ich obumarcia. Jeśli umiejętnie zastosujesz fungicydy na swoich polach uprawnych, możesz w znaczący sposób odżywić rośliny i wpłynąć na ich wzrost.
Fungicydy są jednymi z najlepszych pomocników właścicieli większych gospodarstw rolnych. Co roku wiele upraw zostaje uchronionych od różnego rodzaju chorób, które mogłyby doprowadzić do ich obumarcia. Jeśli umiejętnie zastosujesz fungicydy na swoich polach uprawnych, możesz w znaczący sposób odżywić rośliny i wpłynąć na ich wzrost.
Najpierw jednak przedstawimy Ci, czym tak właściwie są fungicydy, jak działają oraz kiedy należy je stosować.
Jak odstraszyć sarny z pola
Fungicydy - co to takiego?
Środki ochrony roślin dzielą się na: fungicydy, insektycydy, herbicydy oraz inne. Fungicydy to substancje chemiczne, które mają za zadanie ochraniać naszą roślinę przed wszystkimi rodzajami grzybów. Stąd też ich nazwa - z łaciny słowo „fungus” oznacza grzyb. Kategoria chorób grzybowych jest dosyć obszerna, rośliny narażone są m.in. na porażenie szarą pleśnią czy mączniakiem prawdziwym. Aby skutecznie zapobiegać konkretnym chorobom grzybnym, fungicydy posiadają odmienne składy odpowiadające poszczególnym jednostkom chorobowym. Są one bardzo pomocnym środkiem ochrony, zwłaszcza w dużych gospodarstwach, kiedy to trudno doglądać każdą z roślin z osobna. Zastosowanie fungicydów skutecznie ochroni Twoje uprawy przed atakiem grzybów i zabezpieczy je już od pierwszego zastosowania.
Jak działają fungicydy?
Fungicydy w swoim składzie posiadają substancję aktywną, która działa na wielu płaszczyznach. To właśnie ona oddziałuje bezpośrednio na czynności życiowe grzybów, likwidując je skutecznie z Twoich roślin. Fungicydy uniemożliwiają proces oddychania grzyba, który pełni kluczową funkcję w jego rozwoju. Ponadto środki te zatrzymują biosyntezę białek oraz kwasów nukleinowych, przez co wymiana substancji chemicznych pomiędzy grzybem a naszą rośliną jest zaburzona. Środki ochrony roślin z kategorii przeciwgrzybiczej osłabiają grzyby, mając jednocześnie pozytywne działanie na nasze uprawy. Działają one stymulująco, przez co pobudzają ich procesy odpornościowe i w ten sposób zabezpieczają roślinę przed kolejnym atakiem grzyba, sprawiając, że ona sama zaczyna odpierać jego porażenia.
Przydomowa hodowla przepiórek – niezbędne informacje
Fungicydy dzielą się z uwagi na sposób działania. Mogą one być jedynie zapobiegawcze lub gdy grzyb opanuje już nasze uprawy - interwencyjne. Z uwagi na sposób aplikowania możemy wyróżnić środki ochrony roślin kontaktowe bądź nalistne.
Najpopularniejszymi, a jednocześnie osiągającymi największą skuteczność środkami są fungicydy systemiczne, które działają na roślinę od wewnątrz. Wnikają one w strukturę rośliny, a następnie z poziomu jej tkanek zatrzymują wszelkie procesy chorobowe i ich rozwój. Dzięki działaniu od środka są one niezwykle skuteczne i pomocne w utrzymaniu roślin w pełni sił. Przeciwieństwem fungicydów systemicznych są wspomniane już wcześniej fungicydy kontaktowe - działają one na powierzchni rośliny, tworząc tarczę ochronną i zapobiegając rozwojowi zarodników grzybów.
Pamiętaj, że w przypadku mieszania fungicydów musisz zawsze stosować się do tzw. tabeli mieszania fungicydów. Każdy środek ochrony roślin ma zróżnicowany skład chemiczny, a niewłaściwe połączenie niektórych substancji może wiązać się z dużym zagrożeniem dla organizmów żywych, w tym oczywiście dla Twoich roślin. Zachowaj więc wszelkie środki ostrożności i zawsze sprawdzaj, które z fungicydów można połączyć ze sobą w sposób bezpieczny!
Gdzie stosować fungicydy?
Ku niezadowoleniu każdego z nas grzyby są coraz bardziej powszechne. Atakują one więcej gatunków roślin i sprawiają, że te giną na skutek rozwoju choroby. Praktycznie każda uprawa może zostać zaatakowana przez chorobę grzybową. Najczęściej jednak fungicydy znajdują swoje zastosowanie we wszelkiego rodzaju uprawach zbóż (ozimych i jarych), a także rzepaku. Będą też niezastąpioną ochroną dla warzyw, drzew owocowych, jagodników czy winorośli.
Krowa Jersey – ile daje mleka dziennie ta rasa krów mlecznych
Jak rozpoznać chorobę grzybową rośliny uprawnej?
Podczas uprawy roślin niezwykle ważna jest ich obserwacja. Dzięki temu jesteś w stanie na bieżąco sprawdzać stan swoich upraw i w razie potrzeby zareagować w odpowiednim momencie. Podejmując natychmiastowe kroki w przypadku chorób roślin, masz szansę na szybkie i skuteczne usunięcie problemu i uratowanie rośliny. Dokonując obserwacji, szczególną uwagę zwracaj na wszelkie deformacje rośliny, więdnięcie, ale też zmiany barwy czy zgniliznę. Każdy z tych objawów może świadczyć o rozpoczynającej się infekcji.
Jak już zapewne wiesz - łatwiej zapobiegać niż leczyć! Miej zatem na uwadze systematyczną opiekę nad swoimi uprawami. Pamiętaj, że nawet niedługa przerwa w pielęgnacji jest idealnym okresem dla rozwoju wszelkiego rodzaju grzybów. Stosuj fungicydy regularnie, dzięki temu zabezpieczysz swoje rośliny przed rozwojem choroby!
Jak dbać o Ursusa C-360? Jak często go serwisować i wymieniać olej?
Aby dowiedzieć się więcej o środkach ochrony roślin, sprawdź pozostałe artykuły i zadbaj o swoje pole i ogród jak profesjonalista!
(rup)
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.