REKLAMA

Czym są rośliny motylkowe?

Redakcja - Uprawa
22.01.2022
chat-icon 0

Dziś przyjrzymy się nieco bliżej roślinom, które nie tylko pełnią w naszym ogrodzie funkcję ozdobną, ale i w dużym stopniu wspierają pozostałe uprawy w ich rozwoju - mowa tu o roślinach motylkowych. Dlaczego są tak istotne? Mogą one pobieraćniedostępne dla pozostałych roślin składniki pokarmowe z głębszych warstw gleby, aby w dalszej kolejności przekazać do podłoża znaczne ilości azotu, a przy tym wesprzeć pozostałe rośliny.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Dziś przyjrzymy się nieco bliżej roślinom, które nie tylko pełnią w naszym ogrodzie funkcję ozdobną, ale i w dużym stopniu wspierają pozostałe uprawy w ich rozwoju - mowa tu o roślinach motylkowych. Dlaczego są tak istotne? Mogą one pobierać niedostępne dla pozostałych roślin składniki pokarmowe z głębszych warstw gleby, aby w dalszej kolejności przekazać do podłoża znaczne ilości azotu, a przy tym wesprzeć pozostałe rośliny.

 

W tym artykule dowiesz się więcej o zastosowaniu roślin motylkowych nie tylko w uprawie ale również w Twoim ogrodzie oraz kiedy należy je siać, aby osiągnąć najlepszy efekt.

Rośliny motylkowe - funkcje

Każdy chce, aby jego ogród był pełen pięknych roślin ozdobnych, należy jednak pamiętać, że równie ważne są te mające wpływ na poprawę jakości gleby oraz wspierające rozwój pozostałych upraw. Tego typu rośliny znajdziemy w licznej rodzinie bobowatych - są nimi chociażby koniczyna, łubin trwały, bobik czy wyka kosmata. To właśnie te rośliny nazywane są motylkowymi.

Najważniejszą zaletą roślin motylkowych jest zdolność do symbiozy z rozwijającymi się na korzeniach roślin bakteriami brodawkowymi, które również są pożyteczne względem pozostałych gatunków. Ponadto rośliny motylkowe zdolne są do tworzenia dużej zielonej masy oraz głębokiego systemu korzeniowego. To właśnie dzięki tym umiejętnościom są w stanie pobierać składniki pokarmowe, niedostępne dla innych roślin, z głębszych warstw gleby, a następnie dostarczać do podłoża znaczne ilości azotu. Przyczynia się to również do równoważenia niedoborów oraz nadwyżek niektórych związków mineralnych występujących w glebie.

Rośliny strukturotwórcze - jest to druga, równie często używana nazwa określająca rośliny motylkowe. Skąd się wzięła? Powstała ona w związku ze wspomnianymi wcześniej cechami roślin motylkowych tj. poprawa jakości i struktury gleby, wzbogacanie jej w azot, tworzenie naturalnego drenażu, ochrona przed erozją oraz wspomaganie tworzenia się struktury gruzełkowatej. Tworzenie przez rośliny motylkowe dużej masy zielonej sprzyja tworzeniu się w niej wartościowej próchnicy, dlatego też można powiedzieć, że rośliny te są naturalnym nawozem zielonym.

Zastosowanie i rodzaje roślin motylkowych

Rodzina roślin bobowatych jest bardzo szeroka, warto więc wiedzieć, kiedy i jak zastosować poszczególne gatunki. Poniżej przedstawiamy Ci kilka propozycji na zagospodarowanie roślin motylkowych w Twoim ogrodzie!

Kompozycje rabatowe

Wspomaganie pozostałych upraw i gleby to nie jedyne zalety roślin z rodziny bobowatych. Z powodzeniem możesz wykorzystać rośliny motylkowe do tworzenia pięknych kompozycji w Twoim ogrodzie. Świetnie nadadzą się do tego gatunki tj. łubin trwały, łubinnik lancetowaty czy też baptysja błękitna. Jeśli zechcesz, rośliny motylkowe możesz wykorzystać również w celu tworzenia oryginalnych żywopłotów - idealnie nada się do tego karagana syberyjska. Wśród roślin motylkowych znajdą się również pnącza nadające się do okrycia altan czy ogrodzeń, dekoracyjne krzewy ozdobne, w tym także niskie, płożące krzewy, które sprawdzą się w ogrodach skalnych.

Łąki kwietne i warzywnik

Wśród gatunków roślin motylkowych znajdziesz również takie, które znakomicie nadadzą się do stworzenia łąki kwietnej lub ogrodu naturalistycznego. Rośliny zaliczane do rodziny bobowatych bez problemu odnajdą się również w Twoim warzywniku, z powodzeniem zatem możesz uprawiać w nim bób, fasolę zwykłą lub szparagową, groch czy też soję. Znaczna większość roślin motylkowych należy do gatunków jednorocznych, które rozmnażają się z nasion wysiewanych wprost do gruntu w okresie wczesnej wiosny (na przykład bób) lub zaraz po przeminięciu wiosennych przymrozków (np. fasolka szparagowa). Możesz uprawiać je jako przedplon, śródplon lub poplon - wszystko w zależności od ich gatunku. Wśród długiej listy roślin bobowatych znajdziesz również zioła oraz rośliny lecznicze, a także przyprawowe, takie jak np. koniczyna biała, łąkowa lub białoróżowa, kozieradka pospolita, lukrecja gładka, rutwica lekarska czy nostrzyk biały.

Naturalny nawóz zielony

Wspominaliśmy także, że rośliny motylkowe stanowią naturalny nawóz zielony, który znakomicie poprawia jakość, żyzność, jak i strukturę gleby. Tę grupę roślin powinno się wysiewać jako przedplon. Pełni on wtedy funkcję przygotowującą oraz zabezpieczającą ziemię przed uprawą innych roślin. Możliwe jest także wysiewanie ich jako poplon, wtedy z kolei poprawia on stan gleby po uprawie warzyw. Nawóz zielony możesz uprawiać również jako plon główny na nasiona. Rośliny uprawiane na zielone nawozy należy przekopać, zanim jeszcze zawiążą kwiaty i wydadzą nasionka, to wtedy właśnie mają one największą wartość użytkową i są najbardziej skuteczne. Możesz uprawiać je przed wieloma innymi roślinami, pamiętaj jednak, żeby nie stosować ich z roślinami należącymi do tej samej rodziny botanicznej, czyli innych roślin bobowatych. Co ciekawe, rośliny motylkowe przeznaczone na zielony nawóz są roślinami miododajnymi, zapewniają więc duży pożytek dla pszczół.

(rup)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA