REKLAMA

Dane ok. 3 tysięcy użytkowników systemu ARiMR trafiły do sieci

Sytuacja o której mowa może mieć poważne konsekwencje dla użytkowników, którzy nieświadomie zainstalowali na swoich komputerach wirusa mającego dostęp do danych i haseł.

fot. Adobe Stock
Redakcja 01.06.2023 chat-icon1

REKLAMA
Zagrożeniem są objęte dane związane z dostępem do konta użytkownika ARiMR ale również wszelkie inne związane między innymi z kontami bankowymi.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa alarmuje w komunikacie prasowym, że pracujący tam eksperci odkryli, że ok. 3 tys. haseł użytkowników naszych systemów informatycznych jest ogólnie dostępnych w sieci.

- Stało się tak z powodu zapewne nieświadomego zainstalowania przez użytkowników na ich prywatnych komputerach niebezpiecznego wirusa, który przejął informacje o danych znajdujących się na tym sprzęcie, nie tylko związanych z komunikacją z Agencją, ale np. z bankami – informuje ARiMR.

W związku z zaistniałą sytuacją systemy agencyjne wymuszą na zidentyfikowanych przez ARiMR użytkownikach zmianę haseł, tzn., że ci użytkownicy nie będą mogli zalogować się do systemów bez zmiany hasła, która nastąpi od razu przy pierwszej próbie zalogowania się. 

Informacja zostanie wysłana przez Agencję wiadomością SMS. Warto zatem rozważyć również zmianę innych haseł używanych na tym sprzęcie, a sami eksperci sugerują również zgłoszenie się  do specjalisty z zakresu bezpieczeństwa cyfrowego.

W sytuacji kiedy ARiMR nie posiada numeru telefonu do rolnika, którego konto zostało zablokowane warto sprawdzić samodzielnie czy mamy dostęp do aplikacji ARiMR. Jeżeli system zażąda zmiany hasła, prosimy, aby to zrobić.

ARiMR wspólnie z CERT Polska w przypadku stwierdzenia czy podejrzenia, że Państwa dane wrażliwe są lub mogą być ogólnie dostępne, zachęcają do podjęcia następujących kroków:
- użyć programu antywirusowego, żeby sprawdzić bezpieczeństwo swojego komputera. Należy jednak zwrócić uwagę, że antywirusy mogą nie wykryć zagrożenia. Jeżeli zatem zachodzi podejrzenie, że system może być zainfekowany, najlepiej zabezpieczyć najważniejsze dane i przywrócić go do stanu fabrycznego.
- korzystając z zabezpieczonego lub wyczyszczonego komputera należy zmienić hasła do logowania, które były używane dotychczas.
- jeśli do logowania na różnych serwisach wykorzystywane było to samo hasło, trzeba je zmienić również na pozostałych stronach! Nie należy powielać też haseł między serwisami!,
- w wykorzystywanych serwisach włączyć dodatkowe zabezpieczenie, które umożliwia weryfikację dwuetapową.
- zwrócić szczególną uwagę na próby logowania na konta i sprawdzać alerty przesyłane na adres e-mail.

Cyber-bezpieczeństwo to kwestia o którą dbają systemy zainstalowane na serwerach dostawców usług cyfrowych oraz oprogramowanie i aplikacje zabezpieczające urządzenia elektroniczne przed atakami hakerskimi oraz wirusami. Warto jednak dodatkowo zachować czujność i korzystać z zaufanych witryn i oprogramowania.

(rpf) Źródło: ARiMR


REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


zenon 01.06.2023

no to niezle jeszcze ktos cos narozrabia "w imieniu" innej osoby ....

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA