REKLAMA

Deficyt wody w całym kraju. W którym województwie najgorzej?

Redakcja
01.08.2023
chat-icon 1

Susza daje się we znaki rolnikom praktycznie na terytorium całego kraju. Dla wszystkich gmin w Polsce Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy przygotował opracowanie zawierające wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich 2477 gmin w Polsce. W oparciu o kategorie gleb IUNG określił aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą w tych gminach.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

W siódmym okresie raportowania, który przypadł na czas od 21 maja do 20 lipca 2023 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, bowiem wynosiła -178 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie odnotowano zmniejszenie wartości KBW o 18 mm w stosunku do poprzedniego okresu (11 V-10 VII).

Niedobór wody występujący w całym kraju wpłynął na zwiększenie deficytu wody dla roślin uprawnych. Najgorzej w analizowanym okresie było we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim oraz na Nizinie Wielkopolskiej od -240 do -269 mm. Bardzo duży niedobór wody notowano również na Pojezierzu Pomorskim, Żuławach, w zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego i w zachodniej i południowej części Niziny Mazowieckiej od -210 do -239 mm. Tylko nieco mniejszy deficyt wody notowano na południe i wschód od tego obszaru od -160 do -209 mm. Na pozostałym obszarze kraju niedobór wody wynosił od 0 do -160 mm.

W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w siódmym okresie raportowania, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski.

IUNG – PIB
2023-07-20 Raport o wartości klimatycznego bilansu wodnego

Poniżej przedstawiamy występowanie suszy rolniczej na terenie kraju powodującej obniżenie plonów przynajmniej o 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych.

Susza rolnicza występowała na terenie wszystkich województw:
- kujawsko-pomorskiego,
- lubuskiego,
- łódzkiego,
- mazowieckiego,
- opolskiego,
- warmińsko-mazurskiego,
- wielkopolskiego,
- zachodniopomorskiego,
- pomorskiego,
- podlaskiego,
- dolnośląskiego,
- śląskiego,
- świętokrzyskiego,
- lubelskiego,
- małopolskiego,
- podkarpackiego.

Susza występowała we wszystkich monitorowanych uprawach:
- kukurydzy na ziarno,
- kukurydzy na kiszonkę,
- krzewów owocowych,
- roślin strączkowych,
- zbóż jarych,
- zbóż ozimych,
- warzyw gruntowych,
- tytoniu,
- truskawek,
- drzew owocowych,
- chmielu,
- ziemniaka,
- buraka cukrowego.

W okresie od 21 maja do 20 lipca 2023 roku najbardziej dotknięta suszą rolniczą była kukurydza na ziarno. Problem ten wystąpił w 87,16% gmin w Polsce (2159 gmin), nastąpiło w nich zwiększenie o 20,55 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 54,02% gruntów ornych kraju (zwiększenie o 13,19 punktów procentowych względem poprzedniego okresu raportowania).

(rup) Źródło: IUNG - PIB

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


mati 01.08.2023

kurde pada i pada a tutaj o suszy i co tu chodzi ...

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA